Reklama

Niedziela Wrocławska

Neoprezbiterzy 2015

Niedziela wrocławska 22/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

święcenia

Tomasz Lewandowski

Neoprezbiterzy na wieży widokowej Sky Tower we Wrocławiu

Neoprezbiterzy na wieży widokowej Sky Tower we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Romańczuk

Milicz
Zawołanie prymicyjne
„A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,5)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kapłan to człowiek, który cały czas jest z ludźmi i przy ludziach. Poza tym niesamowite jest to, że ksiądz posiada możliwość sprawowania Eucharystii i innych sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

– Św. Franciszek z Asyżu. Człowiek, który zostawił wszystko i poszedł za Chrystusem. Cenię go za miłość do bliźniego, prostotę, poświęcenie, zdolność do odrzucenia dóbr tego świata.

– Najchętniej modlę się…

– Modlitwą różańcową o różnych porach i w różnych miejscach.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Być blisko Chrystusa i Jego Kościoła. Być z ludźmi i dla ludzi.



* * *

Paweł Samuel

Brożec
Zawołanie prymicyjne
„Tego chcę, o to proszę, to pragnę czynić całym sercem!” (Św. Franciszek)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość prowadzenia ludzi do Boga przez głoszenie Słowa Bożego i sprawowanie sakramentów.

– Twój ulubiony święty?

Reklama

–Święty Albert Chmielowski, ponieważ był w stanie zostawić wszystko, życie prywatne, swoje pasje i zainteresowania, po to aby pomagać ludziom najbiedniejszym.

– Najchętniej modlę się…

– Moja ulubiona forma modlitwy to Liturgia Godzin oraz modlitwa w ciszy.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– W przyszłości chciałbym zostać proboszczem małej parafii.



* * *

Wojciech Buźniak

Stary Węgliniec (diecezja legnicka)
Zawołanie prymicyjne
„Pocieszam się faktem, że Pan potrafi posługiwać się i działać przy pomocy niedoskonałych narzędzi” (Benedykt XVI)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Ksiądz przyprowadza ludzi do Boga, jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Kapłan jednoczy ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, można powiedzieć, że jest szafarzem Bożego miłosierdzia. Nie ma chyba nic wspanialszego. Dawać ludziom Boga. Praca dla ludzi i z ludźmi

– Twój ulubiony święty?

Reklama

– Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II. Tych dwoje świętych towarzyszy mi na mojej drodze ku kapłaństwu. Oni zawsze w człowieku potrafili dostrzec przede wszystkim człowieka. Nie liczył się dla nich status majątkowy, pozycja, pochodzenie, religia, człowiek był zawsze człowiekiem, obrazem samego Boga. Chciałbym w mojej pracy kapłańskiej widzieć w drugim człowieku zawsze człowieka, nie pełnioną funkcję, czy urząd, nie jego poziom religijności, zaangażowania na rzecz Kościoła, ale przede wszystkim człowieka.

– Najchętniej modlę się...

- Medytacja Pisma Świętego, Liturgia Godzin i Różaniec, ostatnio zacząłem praktykować formę modlitwy, jaką jest nowenna pompejańska.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kardynał Gulbinowicz opowiada, że w młodości dziadek powiedział mu: „pamiętaj, abyś tak żył, aby nikt przez ciebie nie płakał”. Moje marzenie związane z kapłaństwem to również marzenie związane z całym moim życiem. Chciałbym tak żyć i takim być księdzem, żeby nikt nigdy przeze mnie nie płakał.



* * *

Tomasz Latawiec

Wrocław – Kozanów
Zawołanie prymicyjne
„Pan mój i Bóg mój” (J 20,28)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Sprawowanie sakramentów, praca z ludźmi.

– Twój ulubiony święty?

– Oczywiście św. Jan Bosko. Poznałem go będąc w Liceum Salezjańskim we Wrocławiu i od razu zafascynowała mnie jego osoba. Podoba mi się w nim najbardziej to, jak pracował z młodzieżą, że często mimo wielu przeszkód nie poddawał się i walczył do końca o każdego młodego człowieka.

– Najchętniej modlę się...

– Przed Najświętszym Sakramentem, kiedy wiem, że jestem sam na sam z Panem Jezusem.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Zostawiam to Panu Bogu.



* * *

Mateusz Wojciechowski

Reklama

Dobrzyń
Zawołanie prymicyjne
„W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie” (Ef 1,3-4)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Możliwość pracy z ludźmi, z różnymi ludźmi przy różnych okolicznościach. A także to, że spełnią się moje marzenia.

– Twój ulubiony święty?

– Ojciec Pio. Cenię go za jego charyzmę w konfesjonale.

– Najchętniej modlę się...

– Pismem Świętym.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Do końca pozostać człowiekiem, tego człowieczeństwa się uczyć i być przy drugim człowieku w porę i nie w porę.



* * *

Piotr Rozpędowski

Strzelin
Zawołanie prymicyjne
„Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (Bł. Paweł VI)

– Co najbardziej fascynuje Cię w kapłaństwie?

– Fascynuje mnie, że przez moją posługę będę mógł: przez chrzest otwierać ludziom drzwi chrześcijaństwa, przez Eucharystię karmić świat Ciałem Chrystusa, przez spowiedź wspierać tych, którzy chcą być silni, przez sakrament chorych umacniać tych, którzy cierpią, a przez sakrament małżeństwa łączyć serca na zawsze.

– Twój ulubiony święty?

Reklama

–Św. Jan Nepomucen. Jest wrośnięty w naszą śląską religijność. Był kapłanem, który oddał życie za wierność kapłaństwu. To dla mnie wzór milczenia i utrzymywania tajemnicy, co jest niezbędne w kapłaństwie.

– Najchętniej modlę się...

– Wieczorem, w półmroku, samotnie w seminaryjnej kaplicy na II piętrze. Spacerując lub jeżdżąc rowerem, odmawiam Różaniec.

– Marzenie związane z kapłaństwem.

– Kiedyś pewien ksiądz złożył mi życzenia, abym „umarł w sutannie”. Nie chodzi o strój, ale o styl życia – nigdy nie zeświecczyć, nie zgorzknieć, nie popaść w rutynę i zobojętnienie. Do końca być księdzem, który będzie głosił Chrystusa, Zmartwychwstałego Chrystusa! To będzie moim największym sukcesem.

2015-05-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg spełnia wasze marzenia, ale po swojemu! - Święcenia Diakonatu 2020

- Macie marzenie co do tego, co będziecie robić? Hodowaliście te marzenia 5 lat, a niektórzy dłużej. Wy dopiero pokażecie jak głosić ewangelię! Pan Bóg spełnia wasze marzenie, ale byście byli pewni, że zarówno w przypadku św. Pawła tak i w waszym przypadku, zrobi to po swojemu. Zrobi to po swojemu i zupełnie inaczej niż to sobie wyobrażacie. Na szczęście będzie to inaczej, niż sobie to wyobrażacie! – mówił podczas Eucharystii arcybiskup Grzegorz Ryś.

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki przyjeli alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: Stanisław Czaja parafia pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Stanisława Kostki w Grodzisku Strzyżowskim (Diecezja rzeszowska), Łukasz Kowalski (parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach), Mateusz Maciejewski (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), Adrian Piechol (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Marzeninie), Krzysztof Pietrzak (parafia pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi), Michał Staszewski (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Brzykowie), Bogdan Werecki (parafia pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim).
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

[ TEMATY ]

nowenna

Chrystus Król

Adobe Stock

Nowenna przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

O Królu pokoju, spraw pokój w sercu moim, wróć ciszę duchowi mojemu, abym mógł na każdym miejscu modlić się, wznosząc czyste ręce (św. Rafał Kalinowski).
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję