Reklama

Głos z Torunia

Gietrzwałd

Prawda fundamentem miłości

Niedziela toruńska 21/2015, str. 3

[ TEMATY ]

trzeźwość

dni

Wojciech Wrzesiński

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Droga Krzyżowa na gietrzwałdzkich błoniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkaset osób uczestniczyło w sobotę 9 maja w IV Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości w Gietrzwałdzie. Licznie reprezentowani byli członkowie grup Anonimowych Alkoholików z diecezji toruńskiej.

Reklama

Przy cudownym źródełku sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie uczestników powitał były proboszcz ks. Józef Stramek, kanonik regularny laretański. – Zachęcam do trwania w wierności Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Chcecie być trzeźwi, przyjeżdżajcie do Gietrzwałdu – apelował kapłan. Na pagórkowatych błoniach uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej. Modlitwy i rozważania prowadził ks. kan. Tadeusz Alicki z Olsztyna, duszpasterz trzeźwości archidiecezji warmińskiej, który zwrócił uwagę, że IV Dni Trzeźwości przypadają w okresie zmartwychwstania Pana Jezusa, a trzeźwiejący alkoholik tak jak Chrystus powstaje do życia. – W tej Drodze Krzyżowej modlimy się o dar trzeźwości i odwagę do podjęcia tego daru. Poruszamy problem nawracania się w świetle różnych wartości, m.in. miłości, która powinna być budowana na prawdzie – mówił duszpasterz i podkreślił, że prawda jest fundamentem miłości. Swoje świadectwa składali anonimowi alkoholicy. – Jestem tutaj z wdzięczności za to, że nie piję. Chcesz nie pić, mów prawdę. Jak mówię prawdę, nie piję. Stało się to kilkanaście lat temu, gdy pierwszy raz przyjechałem do Gietrzwałdu – stwierdził Janusz z AA. Odbyły się również otwarte mityngi Anonimowych Alkoholików i AL-Anon (dla członków rodzin osoby uzależnionej).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O godz. 20 w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny sprawowano Mszę św. w intencji członków grup AA, innych grup wsparcia i członków ich rodzin. Modlono się też za psychologów i terapeutów. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki wraz z ks. Jarosławem Smulskim ze Szczytna i ks. Karolem Schmidtem z Chełmży. Ks. Karol wypraszał u Boga łaskę zdrowia dla mającego ponad 20 lat trzeźwości ciężko chorego Andrzeja, członka chełmżyńskiej Grupy „Dobra Wola”. W homilii ks. kan. Alicki zwrócił uwagę na narastający problem małżeństw rozchodzących się w procesie trzeźwienia. Porzucone zostają żony, dzieci, rodziny. Następuje utrata poczucia celu i kierunku, w jakim się idzie. – Port, ster i żagiel są potrzebne w trzeźwieniu. Szatan zawsze łowi w mętnej wodzie. Żyjąc zgodnie z prawem Bożym, szatan nas nie złapie. Uzdrawiać relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem – to właśnie znaczy trzeźwieć – mówił kaznodzieja.

W Ogólnopolskich Dniach Trzeźwości udział wzięli m.in. członkowie grup AA z Torunia, Brodnicy, Działdowa, Nowego Miasta Lubawskiego i Chełmży. Święto trzeźwości zakończył Apel Jasnogórski połączony z ceremonią zasłonięcia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

2015-05-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie piję – ślubowałem Maryi

Z podziwem czytałem zawsze tekst Ślubów Jasnogórskich ułożony przez sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, uroczyście wygłoszony 26 sierpnia 1956 r. przy udziale ok. miliona wiernych. Gdy przed nami miesiąc abstynencji od alkoholu, myślimy o tym wersecie ślubów, który mówi o wypowiedzeniu walki pijaństwu i rozwiązłości, ale także lenistwu i lekkomyślności oraz marnotrawstwu. Tekst podkreśla, że przyrzekamy zdobywać cnoty wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej. W tym jednym zdaniu Ksiądz Prymas ujął ważne elementy cnót osobistych i społecznych narodu polskiego. Jednocześnie przypomniał wszystkim, że trzeba podjąć pracę nad sobą. Ta walka o siebie, o swój charakter jest ważnym zadaniem. Pamiętamy doskonale prośbę bł. Jana Pawła II, by wymagać od siebie nawet wtedy, gdy inni nie będą od nas wymagać. Jakże jest ona zbieżna z postanowieniami jasnogórskiego ślubowania.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję