Reklama

Niedziela Lubelska

Zawsze z nami

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Bogu za świętego Papieża Polaka. Z tej okazji w naszych parafiach odbyły się uroczyste Liturgie oraz liczne wydarzenia artystyczne. Jednym z nich był koncert pt. „Zawsze z nami”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłe wydarzenie artystyczne, w którym wzięło udział niemal 200 młodych artystów z różnych placówek oświatowych Lublina, odbyło się w niedzielę 26 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej. Z inspiracji Ewy Dumkiewicz-Sprawki, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, przed cudownym wizerunkiem Pani Latyczowskiej zgromadzili się uczestnicy „Śpiewającej Polski”: Chór Gimnazjum nr 26 Zespołu Szkół nr 9, Chór Szkoły Podstawowej nr 34, Chór „Konsonans” Gimnazjum nr 3, Chór „Sensorium” Zespołu Szkół nr 5 oraz Chór „Kantylena” III LO im. Unii Lubelskiej. Chórzystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod dyrekcją Lucjana Jaworskiego. Dzięki zaangażowaniu koordynatorów projektu „Śpiewającej Polski” – Małgorzaty Nowak i Barbary Pazur, licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworu napisanego przez lubelskiego kompozytora Marka Stefankiewicza „Missa pro Sancte Johannes Pauli II” oraz kilku pieśni, w tym ciekawie zaaranżowanej „Barki”.

Wraz z młodzieżą ze „Śpiewającej Polski” za świętego Papieża dziękował ks. prał. Józef Dziduch, kustosz sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, który wobec wypełnionego po brzegi kościoła wyrażał wdzięczność za wybór maryjnej świątyni na ten papieski koncert. Jak przypominał, św. Jan Paweł II ukochał Maryję, a dzięki koncertowi publiczność przybyła uczcić Ojca Świętego i złożyła hołd Maryi. Lech Sprawka, poseł na Sejm RP, który wsparł finansowo projekt, podkreślał, że wybór miejsca nie był przypadkowy. – Lubelska „Poręba” to ziemia uświęcona Mszą św. sprawowaną tu przez Jana Pawła II w czerwcu 1987 r. dla milionowej rzeszy wiernych. Ta ziemia jednoczy we wspólnym działaniu dla chwały Bożej wiele osób i wiele środowisk – mówił poseł. Dziękując młodym artystom za wspaniałe wykonanie nastrojowych utworów, Lech Sprawka skierował słowa wdzięczności również do prowadzących ich nauczycieli oraz do rodziców, którzy swoją życzliwością i poświęcanym czasem na różne sposoby przyczyniają się do rozwoju talentów. Jak podkreślał, wspólna praca wydała wspaniały owoc w postaci niezwykłego koncertu, a nade wszystko wielkiej modlitwy dziękczynienia, bo przecież kto śpiewa – dwa razy się modli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ignacy Paderewski Tribute Gala

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

Wydarzenie upamiętnienia przypadającą w tym roku 80. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, który 80 lat temu zmarł w nowojorskim hotelu Buckingham na Manhattanie (dzisiejszy The Quin Central Park by Hilton Club).

Gala koncertowa odbędzie się 21 października 2021 w Town Hall na Manhattanie. W koncercie udział wezmą znakomici artyści, laureaci wielu prestiżowych konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (rosyjski pianista Alexander Kobrin), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Indianapolis, konkursu w Singapurze, Tajwanie i Japonii (tajwańsko-amerykański skrzypek Richard Lin), laureat Kościuszko Foundation Chopin Piano Competition i Jacob Flier Competition (Takeshi Nagayasu z Japonii) oraz Magdalena Stern-Baczewska, pianistka, profesor muzyki i Dyrektor Music Performance Program na Uniwersytecie Columbia. Laureatka nagrody Ministra Kultury RP za wybitne osiągnięcia w promowaniu kultury polskiej za granicą. Kenneth Merrill amerykański pianista i dyrygent, wykładowca na wydziale wokalnym Juilliard School w NY. Współpracował z takimi artystami jak Gérard Souzay, Anna Moffo, John Aler, Anthony Dean Griffey, Charlotte Hellekant, Jennifer Aylmer, Randall Scarlata, Faith Esham, Ruth Golden, Jeanette Thompson i William Ferguson. Jako dyrygent operowy ostatnio poprowadził Don Giovanniego Mozarta z Nevada Opera i dyrygował Giulio Cesare Handla z Maryland Opera. Kyoung Im Kim pianistka z Korei Południowej, laureatka licznych konkursów. Koncertuje w Europie, USA i Azji. Jako gość specjalny wystąpi zdobywczyni Grammy Award MaryAnn McCormick mezzosopran, solistka Metropolitan Opera. Wystąpiła w większości renomowanych teatrów operowych na świecie. Na scenie Metropolitan Opera występowała przez dwadzieścia pięć sezonów, i ma na swoim koncie ponad 140 spektakli na tej scenie między innymi w Walkirii, Don Carlo, Carmen, Traviacie, Czarodziejskim flecie, L'Enfant et Les Sortilèges, Rigoletto oraz The Ghosts of Versailles Johna Corigliano. W sezonie 2015 wystąpiła w Metropolitan Opera w roli Giovanny w Ernani Verdiego pod dyrekcją Jamesa Levine'a z Placido Domingo w roli Carlo. W Stanach Zjednoczonych występowała z Lyric Opera of Chicago, Opera Theatre of St. Louis, Opera Santa Fe, Opera Colorado, Opera Ireland, Boston Lyric Opera.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję