Reklama

Niedziela Lubelska

Kapłański jubileusz

Niedziela lubelska 18/2015, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

Archiwum

Bp Ryszard Karpiński

 Bp Ryszard Karpiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 19 kwietnia bp Ryszard Karpiński świętował 56. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z tej okazji wraz z kapłanami – kolegami kursowymi celebrował w archikatedrze lubelskiej dziękczynną Mszę św.

Wraz z bp. Ryszardem Karpińskim 56 lat temu święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Kałwy przyjęło 15 diakonów diecezjalnych i 4 zakonnych. 11 z nich już odeszło do Pana, ale ci, którzy jeszcze pielgrzymują do domu Ojca (m.in. ks. Edward Bąk, ks. Czesław Bielec, ks. Jan Franczak, ks. Józef Krukowski, ks. Jan Mazur, ks. Aleksander Plewik i ks. Józef Walas), wdzięczni Bogu za dar życia i kapłaństwa, wspólnie z Księdzem Biskupem dziękowali za dziesiątki lat sprawowania Eucharystii i innych sakramentów, za możliwość dzielenia się prawdą o Bogu, Chrystusie, Kościele i człowieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Karpiński podkreślał, że wraz ze współbraćmi – jubilatami pragnie podziękować Bogu za łaskę wytrwania na obranej drodze. Wspominając swoje życie mówił, że najpierw spotkał Chrystusa w rodzinie, a wiary uczył się z przykładu życia rodziców i dziadków. Później pojawili się księża, którzy nauczali religii oraz opiekowali się alumnami w seminarium. Przypomniał też, że zarówno jego powołanie, jak i powołania jego rówieśników rodziły się w systemie ateistycznym. Z trudnych kart historii przywołał m.in. aresztowanie kard. Stefana Wyszyńskiego, a z najpiękniejszych – wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. – Dzięki św. Janowi Pawłowi II w serca kapłańskie wstąpił nowy duch i nowa nadzieja – podkreślał. Bp Ryszard Karpiński zwrócił się z prośbą o modlitwę, by u schyłku życia dana mu była łaska wytrwania na drodze z Chrystusem. Zawierzając dalsze lata posługi Matce Bożej, prosił o siły, gdy przyjdzie czas niesienia krzyża. Modlił się: „Maryjo, doprowadź nas do swojego Syna, abyśmy mogli otrzymać Jego wieczną nagrodę”.

Bp Ryszard Karpiński urodził się 28 grudnia 1935 r. we wsi Rudzienko w parafii Michów. Po święceniach kapłańskich, przyjętych 19 kwietnia 1959 r., przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Teresy w Lublinie. Później został skierowany na studia biblijne w KUL oraz w Rzymie, gdzie w 1968 r. obronił doktorat z teologii. Przez wiele lat pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. 24 sierpnia 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej; konsekrowany 28 września 1985 r. Jako swoje zawołanie wybrał słowa „Viatoribus fer auxilium” (nieś pomoc ludziom w drodze). Wierny temu przesłaniu, przez wiele lat był delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a także przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Wiele czasu i sił poświęcił na działania mające na celu podtrzymywanie więzi Polaków i ludzi polskiego pochodzenia z ojczyzną; odbył ponad 170 podróży zagranicznych. Z dniem 1 stycznia 2012 r. przeszedł w stan emerytalny.

2015-04-28 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twarz Jezusa w twarzy dziecka

Przedszkole Integracyjne Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. bł. o. Gwidona w Lublinie istnieje już od 50 lat

Złoty jubileusz pracy z dziećmi stał się okazją do modlitwy i spotkania integracyjnego sióstr, przedszkolaków i ich rodzin, absolwentów oraz zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Dziękuję Bogu za jubileusz 50-lecia powstania przedszkola, które jest wzorcowo prowadzone przez siostry kanoniczki. Dziękuję za ich obecność, piękne świadectwo i bezcenną pomoc dla naszej parafii – mówił proboszcz ks. Piotr Kawałko. Radosne, rozśpiewane dzieciaki wraz z opiekującymi się nimi siostrami i wychowawczyniami przygotowały piękny program artystyczny, poświęcony Duchowi Świętemu i w modlitwie zawierzenia oddały Bogu przez dobre ręce Maryi wszystkie sprawy swojego przedszkola.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl


Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję