Reklama

Niedziela Wrocławska

Znaki Pamięci

Niedziela wrocławska 16/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa

Tomasz Lewandowski

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Poświęcenie Krzyża Pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dolny Śląsk uczcił ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu lecącego w 2010 r. do Smoleńska i ofiary mordu katyńskiego. W parafiach archidiecezji wrocławskiej modlono się za zmarłych w katastrofie smoleńskiej i za Ojczyznę, odbywały się wystawy, patriotyczne koncerty, odsłonięto Krzyż Pamięci i tablice pamiątkowe.

Krzyż Pamięci

10 kwietnia na wrocławskim cmentarzu parafialnym św. Rodziny abp Józef Kupny poświęcił siedmiometrowy Krzyż Pamięci oraz tablice upamiętniające tragedię z 10 kwietnia 2010 r. i ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – Ludobójstwo z początku II wojny światowej pochłonęło ponad 20 tys. polskiej inteligencji. 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej zginął prezydent RP i przedstawiciele najwyższych instytucji państwa polskiego. W rocznicę tych wydarzeń poświęcamy krzyż, który jest symbolem miłości Boga i zwycięstwa życia nad śmiercią. Swoimi ramionami łączy niebo z ziemią i ludzi między sobą – mówił proboszcz parafii ks. Janusz Prejzner. Prosił, by ten krzyż był świadkiem wierności Bogu i Ojczyźnie i pomostem łączącym przeszłość z przyszłością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, politycy i członkowie Rodzin Katyńskich, duchowni, harcerze, kombatanci i wojsko. – Musimy pamiętać, bo jesteśmy im winni cześć i szacunek. Powinniśmy jednak pamiętać o tym także ze względu na przyszłość, bo przecież mówi się, że historia zbyt łatwo zapomniana, łatwo się też powtarza. Pamiętajmy wreszcie ze względu na nas samych, bo pamięć jest tym, co nas tworzy, co nas spaja – mówił Marek Mutor, dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, parafianin kościoła Świętej Rodziny.

Granitowe skrzydło w Oleśnicy

Także wierni, duchowni oraz lokalni samorządowcy z Oleśnicy uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie. 10 kwietnia po wieczornej Mszy św. ks. infułat Władysław Ozimek, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty, poświęcił pomnik ofiar łączący się z pomnikiem Golgoty Wschodu przy Bazylice mniejszej. Do specjalnej gabloty umieszczonej w pobliżu granitowego skrzydła włożono także ziemię smoleńską. Kilka godzin wcześniej odsłonięcia pomnika dokonał Andrzej Duda, kandydat na prezydenta RP. – Dziękuję za możliwość spotkania się z państwem w tym miejscu i odsłonięcie pomnika, który upamiętnia ważną i tragiczną datę w historii Polski – mówił Duda, wspominając swoją współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną, przyjaźń z Władysławem Stasiakiem, znajomość z Aleksandrą Natalli-Świat, Przemysławem Gosiewskim. – Jestem przekonany, że jedną z ról prezydenta RP jest dbanie o prawdę historyczną i o to, by słowo patriotyzm nie było wstydliwe, jak próbowano nam wmówić – powiedział kandydat na prezydenta RP.

Uroczystości w V rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się także m.in. w trzebnickiej Bazylice i pod Krzyżem Katyńskim, gdzie trzebniczanie, po apelu i przemówieniach, złożyli kwiaty. W Namysłowie w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary odsłonięto tablicę pamiątkową, na której umieszczone zostały relikwiarze z ziemią pobraną z miejsc kaźni: Katyń, Bykownia, Kuropaty, Miednoje, Charków, oraz z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem. Apel poległych odbył się przy „dębie katyńskim” poświęconym kpt. Marianowi Rozdolskiemu, zamordowanemu w Katyniu.

2015-04-15 21:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coraz więcej wątpliwości

Nie ma tygodnia, a ostatnio nawet dnia, żeby nie pojawiały się nowe informacje związane z katastrofą smoleńską. Czy zbliżają nas do prawdy o katastrofie - nie wiadomo. Bo dwa i pół roku po tamtych wydarzeniach zamiast odpowiedzi, jest coraz więcej pytań i wątpliwości

W cywilizowanym kraju, bez względu na przyczynę katastrofy, rząd podałby się do dymisji. Chodziłoby o to, by ktoś postronny ocenił sprawę, bo „my” jesteśmy w nią zbyt emocjonalnie zaangażowani. Także w trosce o nasze dobre imię, żeby nikt nas nie posądził o mataczenie, wykręcanie kota ogonem itp.
CZYTAJ DALEJ

Opole: Fałszywy ksiądz krąży po mieście. Oszukuje seniorów oferując spowiedź, wyłudza pieniądze

2026-06-21 15:00

[ TEMATY ]

fałszerstwa

Karol Porwich/Niedziela

23-letni mężczyzna, który podaje się za fałszywego księdza krąży po Opolu i okolicach - informuje portal opolska360.pl.

O fałszywym księdzu w Opolu napisał w swoich mediach społecznościowych ksiądz profesor Marek Lis. Przekazał w piątek, 19 czerwca na profilu X (dawny Twitter), że otrzymał następujący komunikat: Na terenie Opola i okolic pojawia się młody mężczyzna (ok. 23 lat), rudy, z brodą, niskiego wzrostu, krępej budowy ciała. Ubiera się w sutannę i przedstawia jako ksiądz. Oferuje możliwość spowiedzi, pod różnymi pretekstami wyłudza pieniądze od starszych.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję