Jak co roku po świętach Wielkanocnych maturzyści z archidiecezji łódzkiej pod opieką swoich duszpasterzy i katechetów udali się w pielgrzymce na Jasną Górę, by u tronu Matki wypraszać potrzebne łaski na pierwsze tak duże egzaminy w ich życiu i pierwsze dojrzałe decyzje.
Pielgrzymka rozpoczęła się w auli o. Kordeckiego. Podczas spotkania młodzież wysłuchała wolontariuszy, którzy opowiedzieli o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi opowiedzieli uczniom o tym, jak wygląda życie w seminarium i jak oni odkrywali swoje powołanie. Przedstawiciele Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” mówili o korzyściach, jakie niesie udział we wspólnocie akademickiej. Mówili o tym, jak duszpasterstwo pomaga im w rozwijaniu osobowości, kształtowaniu charakteru i chęci niesienia pomocy innym. Na zakończenie spotkania maturzyści mieli okazję wysłuchać koncertu ewangelizacyjnego zespołu „Full Power Spilit” i świadectwa wokalisty Mirosława Kirczuka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pielgrzymce przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który sprawował Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. „Ten czas, który teraz przeżywacie, to nie tylko czas zdawania trudnych egzaminów w szkole, to również czas odkrywania waszej drogi życiowej i waszego powołania”– mówił Metropolita łódzki do zgromadzonych na Jasnej Górze maturzystów. Jeżeli wyznajemy, że jesteśmy chrześcijanami, oznacza to wiarę w Boga Ojca, Jego Syna, który dla nas stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał dla nas. Oznacza to, że wierzę w Ducha Świętego i w święty, katolicki i apostolski Kościół. Jeśli w to wierzymy, to przyjmujemy bardzo określoną wizję człowieka. Nie tę materialistyczną, jaką obecnie się przekazuje już na etapie przedszkolnym, w którym nie ma miejsca dla ludzi słabych, schorowanych i każdą postawę i zachowanie można usprawiedliwić. Jezus mówi, że kto przy mnie wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.
Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę pielgrzymującej młodzieży na to, że Jasna Góra to święte miejsce, w którym powinni prosić Matkę o łaskę dojrzałego myślenia i odpowiedzialnego postępowania, mając na uwadze własne życie i innych ludzi, zwłaszcza tych słabych, chorych, których los uzależniony jest w jakieś mierze od nas. Pielgrzymka maturzystów zakończyła się modlitwą zawierzenia przed Obrazem Matki Bożej.