Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.
Stacyjnie
Od kilku lat w większych miastach na terenie diecezji odbywają się Stacyjne Drogi Krzyżowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz, który wzorując się na Wiecznym Mieście zaproponował taką formę modlitwy u nas. Nabożeństwa te gromadzą mieszkańców poszczególnych miast w wyznaczonych wcześniej terminach i świątyniach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ekstremalnie
Nową formą, która znajduje wielu chętnych do podejmowania trudu rozważania Męki Pańskiej są Ekstremalne Drogi Krzyżowe (EDK). Ideą akcji jest osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Wielokilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. Pomysłodawcy podkreślają, że nie jest ona formą pielgrzymki. Chodzi o przejście Drogi Krzyżowej w ciszy, skupieniu, z medytacją. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze i zbliżenia do Boga. Podczas EDK obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach.
Reklama
Jedna z nich odbyła się 6 marca w Tarnobrzegu. Jak informują organizatorzy rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy katolickiego Gimnazjum. – Trasa liczyła ok. 32 km i wiodła przez Tarnobrzeg, Ciszycę, Sandomierz (pl. św. Jana Pawła II), Koćmierzów do Tarnobrzega. Zakończyła się w kaplicy Wieczystej Adoracji w Kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu przy relikwiach św. Jana Pawła II.
Nocną Drogę Krzyżową mieli również mieszkańcy Janowa Lubelskiego. Przejście Kalwarią Janowską rozpoczęło się 20 marca Mszą św. o godz. 20 w janowskim Sanktuarium. Wędrówka z rozważaniami zakończyła się po 7 godzinach marszu. Uczestnicy w tym czasie pokonali dystans ok. 22 km.
W piątek przed Niedzielą Palmową planowana jest już po raz trzeci Ekstremalna Droga Krzyżowa z Opatowa na Święty Krzyż. Organizatorzy wyjaśniają: – Wybraliśmy rozważanie Misterium Drogi Krzyżowej podczas nocnej wędrówki prowadzącej z opatowskiego klasztoru Ojców Bernardynów do sanktuarium Świętego Krzyża. Ci, którzy rok temu szli z nami mówią. – To było duże wyzwanie, głębokie przeżycie, doświadczenie własnej słabości i chociaż „ułamka” ciężaru, jaki dźwigał Jezus podczas swojej Drogi. Bo inaczej patrzy się na Jego cierpienie z „ciepłej” ławki w kościele, inaczej zaś, gdy stopy są pełne odcisków, a nogi ze zmęczenia odmawiają posłuszeństwa, mówią ubiegłoroczni uczestnicy.
Reklama
Jednocześnie w podobną Drogę w kierunku Świętego Krzyża wyrusza, po raz pierwszy, grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego, po Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła. Jak mówią wyruszający: – Mamy nadzieję, że wszyscy spotkamy się przy Relikwiach Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Marzeniem naszym jest, aby kiedyś z takich jak nasza inicjatyw wyrosło „wielkie misterium”, w którym wezmą udział pątnicy z innych miejscowości.
Misteria
Są też inne formy Drogi Krzyżowej. W Janowie Lubelskim dla lepszego unaocznienia wydarzeń związanych z Męką Chrystusa młodzież zrzeszona we wspólnotach parafialnych postanowiła przy rozważaniu każdej stacji przedstawić krótką scenkę rodzajową. Jak mówi Patrycja Garbacz, jedna z biorących udział w przedsięwzięciu: – W każdy piątek w parafii św. Jana Chrzciciela o godz. 19. młodzież z różnych grup parafialnych przygotowuje rozważania Drogi Krzyżowej. Pragnąc mocniej przeżyć to wielkopostne nabożeństwo przygotowaliśmy inscenizacje stacji Drogi Krzyżowej. To było bardzo owocne przeżycie zarówno dla wcielających się w postaci, jak i dla uczestniczących w nabożeństwie, podkreśla Patrycja.
Gwieździście
Jeszcze inną formę przyjęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które zorganizowano w Tarnobrzegu. Jak można było się dowiedzieć: – Gwieździsta Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami miasta zgromadziła wiernych przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa na Serbinowie. Pod figurą wierni z pięciu parafii prosili o przebaczenie i wyzwolenie z grzechu alkoholizmu. Nastąpiło zawierzenie wszystkich mieszkańców miasta na wielkopostny czas odnoszenia zwycięstwa nad grzechem.
To tylko część tego wielkiego bogactwa, jakie wykazują wierni w przeżywaniu Męki Pańskiej. Bo przecież w każdej parafii odbywają się Drogi Krzyżowe. Rozważania przygotowywane są przez kapłanów i rekolekcjonistów. Często o prowadzenie i czytanie rozważań proszeni są dorośli, dzieci czy młodzież.