Reklama

Aspekty

Św. Rito, ucz nas pokornej służby!

Czasami wydaje się nam, ze mamy wszystko, ze jesteśmy szczęśliwi, a jednak Pan Bóg może chcieć od nas jeszcze większego otwarcia, może chcieć od nas jeszcze większej służby tam, gdzie jesteśmy – mówił ks. Andrzej Fiołka podczas Mszy św. ku czci św. Rity w Chlebowie k. Gubina.

[ TEMATY ]

św. Rita

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Chlebowo

Zdzisław Szcześniak

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie, nabożeństwo ku czci św. Rity

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie, nabożeństwo ku czci św. Rity

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

22 września w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Chlebowie została odprawiona uroczysta Msza święta ku czci św. Rity. - Witam tych wszystkich, którzy czczą św. Ritę, kochają i co miesiąc pojawiają się u niej, prosząc, by się za nimi wstawiała – tymi słowami powitał wszystkich pielgrzymów proboszcz parafii w Chlebowie ks. Henryk Laszczowski.

Spotkanie ze św. Ritą w kościele w Chlebowie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy i okazji do spowiedzi. Jego głównym punktem była Msza św. w sprawowana we wszystkich intencjach pielgrzymów, którą odprawił dziekan dekanatu Gubin ks. Andrzej Fiołka, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii, ks. Fiołka, wskazał na to, co ma wspólnego św. Rita z obecnym papieżem Leonem XIV. – Otóż wstąpiła ona do zakonu augustianek, czyli żeńskiej gałęzi zakonnej rodziny Ojca Świętego. Co więcej, według legendy, pod drzwi klasztoru mieli ją przynieść św. Jan Chrzciciel oraz św. Augustyn. Tylko w Polsce kult św. Rity trwa od XVIII wieku w kościele augustianów pw. św. Katarzyny w Krakowie, gdzie co miesiąc odbywa się nabożeństwo ku jej czci, podczas którego ludzie przynoszą róże, które jako wyraz błagania lub dziękczynienia składają przy jej ołtarzu. Ten piękny, trwający w grodzie krakowskim kult, został też przyniesiony tu, do Chlebowa, gdzie go praktykujemy – zauważył ksiądz dziekan. - Św. Rita, jak i papież Leon, wzrastali w duchowości augustiańskiej. I to są elementy, które mogą stać się bliskie także dla nas. Pierwsze to jest wędrówka serca ku Bogu. Wzorem wszystkiego, drogi prowadzącej do sienie, duchowość ta akcentuje ciągłą refleksję nad sobą, nawrócenie i szczerość przed Bogiem. Następnie źródło przyjaźni. Święty Augustyn wielokrotnie podkreślał wartość przyjaźni w życiu duchowym. Wspólnota zakonna staje się rodziną Bożą, w której bracia i siostry, wspierają się jak przyjaciele. I widzimy, że od chwili wyboru papieża Leona, on nie zaprzestał pamiętać o swojej wspólnocie braci augustianów. Co więcej, jak to jest możliwe, niedzielne obiady spożywa w tej wspólnocie, która znajduje się na terenie Watykanu. To jest piękne i myślę pouczające dla nas, ponieważ my często dzisiaj tak łatwo się dyspensujemy i jak trudno w rodzinach dzisiaj zebrać nas wszystkich przy jednym stole, przynajmniej w niedzielę.

- Synteza kontemplacji i działania – to kolejny punkt, który łączy św. Ritę z naszym Ojcem Świętym. Choć reguła wywodzi się z monastycyzmu kontemplacyjnego, to Augustyn zachęca również do aktywnej służby: kaznodziejstwo, troska o ubogich, edukacja. Dlatego zgromadzenia augustiańskie łączą modlitwę z apostolatem – przypomniał ks. Fiołka. – I teologia łaski. Kluczowym elementem jest świadomość, że wszelkie dobre dzieło jest owocem Bożej łaski i zasługą człowieka. Wspólnota kształtuje postawę zależności od łaski i dziękczynienia – dodał kaznodzieja. Przypomniał, że czciciele św. Rity, którzy co miesiąc gromadzą się w kościele w Chlebowie, również czerpią z duchowości św. Augustyna. – Za każdym razem kiedy się tu gromadzimy prosimy dobrego Boga przez wstawiennictwo św. Rity, aby nas wysłuchał, abyśmy uczyli się od św. Rity słuchania Pana Boga i wypełniania Jego woli. Dziś, w duchu augustiańskim, możemy wymadlać potrzebne łaski nawrócenia i zrozumienia powołania.

Reklama

- 13 lat przychodzimy do tej świątyni w Chlebowie i wypraszamy potrzebne łaski. Niektórzy są tu miesiąc w miesiąc. I teraz spróbujmy sobie odpowiedzieć: prosimy, a jak często dziękujemy? Jak często dziękujemy Bogu i św. Ricie za wstawiennictwo, że Bóg nas wysłuchuje? Jesteśmy nauczeni prosić, ale trudno nam jakoś dziękować. Dlatego, bracia i siostry, weźmy to do siebie, zachęcam byśmy często dziękowali Bogu. Tym wyrazem naszej wdzięczności są też te róże: znak miłości Pana Boga do człowieka, ale chcemy je dziś również podarowywać w intencji tych, którzy prosili nas o modlitwę, którzy potrzebują naszego orędownictwa, ponieważ sami nie mogą tu przyjść – mówił ks. Andrzej Fiołka.

- Czasami wydaje się nam, ze mamy wszystko, ze jesteśmy szczęśliwi, a jednak Pan Bóg może chcieć od nas jeszcze większego otwarcia, może chcieć od nas jeszcze większej służby tam, gdzie jesteśmy: czy jako kapłan, siostra zakonna, czy jako żona i matka, mąż i ojciec, czy wdowiec i wdowa, czy ktoś samotny. Każdy z nas ma szczególne zadanie tutaj do wykonania, dlatego św. Rito, ucz nas pokornej służby Panu Bogu, wdzięczności i miłości do Niego i do drugiego człowieka – zakończył kaznodzieja.

Inicjatorem sprowadzenia relikwii do parafii pw. św. Józefa w Chlebowie przed trzynastu laty był wieloletni proboszcz tamtejszej parafii śp. ks. kan. Władysław Szeremet. Relikwie z Cascii sprowadził ks. inf. Kazimierz Jandziszak, zaś jego kuzyn ks. prał. Bogdan Kaczorowski poprosił swoją uczennicę – elżbietankę s. Felicytę Szewczyk z Wrocławia, by namalowała obraz świętej. Dziś znajduje się on w kościele w Chlebowie. 15 września 2012 r. bp Stefan Regmunt uroczyście wprowadził relikwie do kościoła oraz poświęcił obraz. Od tamtej pory do "świętej od róż" przybywają liczni pielgrzymi, którzy przez jej szczególne wstawiennictwo szukają u Boga rozwiązania w sprawach trudnych i beznadziejnych.

2025-09-23 12:03

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To trzeba przeżyć

Niedziela małopolska 21/2016, str. 1

[ TEMATY ]

świadectwo

św. Rita

Maria Fortuna-Sudor

Św. Rita czeka na tych, którzy wierzą w jej orędownictwo w krakowskim kościele św. Katarzyny

Św. Rita czeka na tych, którzy wierzą w jej orędownictwo
w krakowskim kościele św. Katarzyny
Jakiś czas temu spotkałam młodą kobietę, która wyznała, że to dzięki mnie ma... dziecko. Gdy zdziwiona i zaskoczona tym twierdzeniem zaczęłam pytać, skąd takie przekonanie, moja rozmówczyni wyciągnęła wydrukowany, starannie złożony artykuł. Jak się okazało, napisałam go dawno temu, przedstawiając w nim niezwykłe dzieła, które czyni św. Rita. – Od kilku lat staraliśmy się o potomstwo, ale bezskutecznie – zaczęła opowiadać swą historię. Dodała, że jej babcia, widząc, co się dzieje, zachęciła ją do modlitwy przez wstawiennictwo św. Rity: – Nie od razu posłuchałam, ale gdy mijały kolejne miesiące, a nasze starania okazywały się nieskuteczne, przypomniałam sobie podpowiedź babci. Wpisałam w Google hasło: św. Rita. I pierwszym wynikiem wyszukiwania był ten artykuł – „Sekretarki św. Rity”. Przeczytałam. I zaczęłam co miesiąc, 22. chodzić na Mszę św. do kościoła św. Katarzyny, na Kazimierzu w Krakowie. A teraz jestem szczęśliwą mamą (uśmiech).
CZYTAJ DALEJ

W KL Ravensbrück zginęło blisko 40 tys. Polek. Dziś trudno znaleźć tam cokolwiek po polsku

2026-06-22 06:47

[ TEMATY ]

KL Ravensbrück

Piotr Myśliński

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Grupa Kobiet - pomnik autorstwa Willa Lammerta w KL Ravensbrück

Położony nad jeziorem Schwedtsee w Brandenburgii, niespełna 90 km od Berlina, obóz koncentracyjny Ravensbrück był najokrutniejszym niemieckim obozem koncentracyjnym przeznaczonym dla kobiet i jednym z największych miejsc zagłady Polek w czasie II wojny światowej. Tymczasem opisy ekspozycji i tablic dostępne są wyłącznie w języku niemieckim i angielskim. Brak także tłumaczeń na język polski filmów, które opisują te straszne wydarzenia.

Szacuje się, że przez ten obóz zagłady przeszło niemal 40 tys. polskich kobiet i stanowiły one najliczniejszą grupą narodowościową spośród około 140 tys. kobiet i dzieci z 27 krajów, które przeszły przez KL Ravensbrück.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję