Reklama

Niedziela Częstochowska

Potencjał słowa

Niedziela częstochowska 4/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

media

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Często ucieka nam sprzed oczu bardzo ważny dział ewangelizacji świata i człowieka – budowanie przez słowo. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Idąc na cały świat nauczajcie wszystkie narody, ucząc je wszystkiego, co wam powiedziałem” (por. Mt 28, 19-20). To nakaz misyjny, z którym szli uczniowie Jezusa, głosząc Radosną Nowinę o zbawieniu. Dzisiaj czyni to Kościół w sposób związany z przepowiadaniem słowa, z działaniem liturgicznym i posługą sakramentalną. To bardzo ważne zadanie ewangelizacyjne mają również media katolickie. Media te są naznaczone bezpośrednią obecnością Ojca Świętego, biskupów, teologów i filozofów chrześcijańskich, specjalistów w dziedzinie katolickiej nauki społecznej i w innych dziedzinach dotyczących ludzkiego życia.

Katolicy, niestety, zapominają o tym, że powinni korzystać z tych mediów, zapominają o obowiązku budowania świadomości katolickiej. Mamy przecież ogromny procent osób, którzy określają siebie jako „wierzący w Boga” i „przynależący do wspólnoty Kościoła”, a którzy jednak do kościoła nie chodzą, nie rozumieją prawd Bożych, nauczania Kościoła, nie zastanawiają się, co to znaczy miłość Boża, nie umieją modlić się i nie mają świadomości pewnych obowiązków wynikających z bycia katolikiem. Dlatego potrzeba nam wiedzy na ten temat, potrzeba przykładów ludzi rozwiązujących różne problemy w duchu wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W katolickiej prasie znajdziemy to wszystko. Znajdziemy wypowiedzi ludzi, którzy troszczą się o sprawiedliwość społeczną, kierują się rzetelnością w pracy i uczciwością w życiu publicznym. Kościół nie nauczy nigdy niczego złego. Przeciwnie – otworzy na prawdziwe wartości, uwrażliwi na prawdę, obudzi sumienie, nauczy zasad moralności, miłości ojczyzny, wszystko opierając na miłości Boga i bliźniego. Gdyby zamiast wielu różnych tytułów, po które sięgają ludzie, w ich rękach znalazła się katolicka prasa, nasze życie wyglądałoby zgoła inaczej. Bo nad kwestiami moralnymi nie można bezkarnie głosować, zasłaniając się prawem demokracji. Na tym właśnie polega wielka nieuczciwość tzw. demokracji, że większością głosów rozwiązuje wszystkie sporne problemy społeczne.

Wierzę, że w naszym narodzie obudzi się jeszcze świadomość przynależności do Kościoła, że nasze rodziny będą pięknie i z życzliwością mówić o Bogu, o Kościele i o bliźnim. Tak bardzo zostaliśmy zrujnowani przez grzech nieprawdy szerzący się we współczesnych mediach, tak bezkrytycznie poddaliśmy się ich formowaniu, że zbieramy teraz gorzkie tego owoce: pokaleczona jest polska rodzina, pokaleczone życie, smutny i samotny człowiek.

Musimy wrócić do chrześcijaństwa, wrócić do Chrystusa i Kościoła. Pomogą nam w tym powrocie katolickie media. Dziś módlmy się za ich redakcje, za katolickich dziennikarzy, którzy w nich pracują, za wstawiennictwem św. Franciszka Salezego. Prośmy Boga o siłę ich wiary, siłę przekonywania tych letnich i tych, którzy być może są daleko od Kościoła, by wrócili w ramiona Ojca.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa katolicka katechezą dorosłych w Roku Wiary

Na skutek ekspansji mediów antykatolickich może rodzić się tylko opinia antykatolicka, antykościelna, która wyprze kapłanów ze szkół, a w dalszej perspektywie sprawi, że nasze kościoły świecić będą pustką

Często wracam wspomnieniem do lat minionych, gdy w Warszawie sprawował swój urząd wielki prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, a w Krakowie w sposób niezwykły angażował się w duszpasterstwo kard. Karol Wojtyła. Wspominam kard. Bolesława Kominka z Wrocławia, bp. Bronisława Dąbrowskiego, sekretarza Episkopatu Polski, i wielu innych znakomitych pasterzy i duszpasterzy - bo obok nazwisk wielkich biskupów mieliśmy także wyjątkowych kapłanów. Swoim zamyśleniem obejmuję wielu duszpasterzy akademickich, których w większości nie ma już wśród żyjących. I choć panował wtedy reżim komunistyczny, był czas PRL-u, któremu przewodziła PZPR ze swoim najistotniejszym organem - Służbą Bezpieczeństwa, to gdy chodzi o ludzi Kościoła, możemy powiedzieć, że był to czas wspaniały, czas, w którym wiedziało się, że Kościół był jednością. Nie znaczy to, oczywiście, że dziś nią nie jest, niemniej - choć niby bez przeszkód możemy rozwijać pole naszej działalności, już nie ściga nas SB, nie ma Urzędu ds. Wyznań - jest jakaś grząskość terenu, zaistniała sytuacja jakby spuszczonego powietrza z kół samochodu, którym się poruszamy. Nasze działania wydają się miałkie i zachowawcze, narzekanie stało się czymś powszechnym i normalnym, także wśród duchowieństwa.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję