Reklama

Niedziela Łódzka

Nauczy, jak zaufać

Niedziela łódzka 49/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Anna Skopińska

W ołtarzu głównym centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego

W ołtarzu głównym centralne
miejsce zajmuje obraz Jezusa
Miłosiernego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie spowiednika św. Faustyny Kowalskiej – bł. ks. Michała Sopoćki, apostoła Miłosierdzia i wzoru kapłana – znalazły swoje miejsce w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Uroczystego wprowadzenia dokonał 7 grudnia bp Adam Lepa. To niezwykła chwila dla całej wspólnoty, która od lat ma szczególne nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. W każdy piątek wierni spotykają się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego i uczestniczą we Mszy św. o Miłosierdzie Boże. Od teraz w trakcie nabożeństwa będą wystawiane i adorowane także relikwie błogosławionego. Parafianie wierzą, że za przyczyną tego wspaniałego, skromnego ale też wielkiego kapłana – świadka i głosiciela Miłosierdzia Bożego – są w stanie wyprosić wiele łask dla siebie, parafii i księży. Przez jego wstawiennictwo konstantynowianie chcą modlić się w intencji polskich biskupów, prosić o jedność i potrzebne im łaski. W tą modlitwę, której iskra wyszła z Konstantynowa, chcą włączyć się chorzy i cierpiący. I w ten sposób nie tylko wspomagać Kościół, ale także rozkrzewiać kult błogosławionego kapłana.

Zaczęło sie od kazania...

Reklama

Konstantynów. Wyjątkowy kościół, parafia i kapłan. Parafia, która zanim powstała miała już wybudowaną świątynię. Była to co prawda kaplica cmentarna, ale udało się ją zaadaptować na kościół. Pierwszy proboszcz – ks. Franciszek Haber zadbał, by było to miejsce szczególne. We wnętrzu uwagę przykuwa drewniany prosty ołtarz. To w nim centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego. Teraz obok znajduje się relikwiarz z fragmentem kości bł. ks. Michała Sopoćki. To pierwsze relikwie w parafii. Wspólnota parafialna otrzymała je niedawno od kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. To tam, w rocznicę śmierci ks. Sopoćki, 15 lutego, obecny proboszcz konstantynowskiej parafii ks. Robert Jantczak wygłaszał kazanie i wraz z łódzką grupą „Iskra Bożego Miłosierdzia” brał udział w uroczystościach rocznicowych. Po powrocie do domu kultem do błogosławionego „zaraził” swoich parafian. Stąd wystąpienie z prośbą o relikwie. Jakby na fali tego co dzieje się w Kościele. Wielkiego zapotrzebowania na Miłosierdzie Boże i rozgłosu jaki, choćby przez Światowe Dni Młodzieży – jego logo i temat, zyskuje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Miłosierdzie drugiemu człowiekowi

Parafia w Konstantynowie, choć niewielka, bo licząca nieco ponad 2 tys. mieszkańców, może się także poszczycić krzewieniem prawdy o Bożym Miłosierdziu. Nie tylko poprzez nabożeństwa, istniejące w parafii grupy, organizowane spotkania czy pielgrzymki, ale przede wszystkim działanie. Cichą, bez rozgłosu, ale życzliwą i pełną troski pomoc potrzebującym, takie dawanie kawałka siebie drugiemu człowiekowi. Dlatego pytany o to, jakich ma parafian, ks. Jantczak odpowiada – „są dla mnie olbrzymim wsparciem i radością”. Bo cieszy nie tylko zaangażowanie w pomoc, wszelkie akcje charytatywne, ale też istniejący chór, który raz wystąpił w sanktuarium w Łagiewnikach na niedzielnej Mszy św. transmitowanej przez telewizję, czy uczestnictwo wiernych w życiu lokalnej wspólnoty. Teraz wszyscy mają nadzieję, że obecność w ich kościele relikwii bł. ks. Michała Sopoćki jeszcze bardziej scali parafię.

Bł. ks. Michał Sopoćko jest patronem spowiedników, kapelanów wojskowych, studentów i zwykłych wiernych, zwłaszcza tych borykających się z przeciwnościami losu. Jest wzorem zaufania bez reszty Chrystusowi – w doli, niedoli, powodzeniu i niepowodzeniu, zawsze tylko „Jezu ufam Tobie”.

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w parafii Gozdów

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

parafia

Rok Miłosierdzia

Archiwum autora

Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

Zakończył się Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, który z woli Ojca Świętego Franciszka trwał od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. W naszej diecezji Ksiądz Biskup dekretem z 30 listopada 2015 r. wyznaczył kilkadziesiąt kościołów jubileuszowych. Wśród nich kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gozdowie

8 grudnia 2015 r. podczas uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przeze mnie i ks. Jana Radziszewskiego została otwarta Brama Miłosierdzia. Odczytano stosowne dekrety i wyjaśniono sprawy związane z przeżywaniem tego czasu.
CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, moderator Ruchu Europa Christi, przedstawił zarys bogatej działalności polskiego Papieża. Podkreślił, że „największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego przeprowadzona w latach 1978-1990, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego dla wiernych Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich”.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję