Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika należy do najmłodszych w Jaworznie. Oficjalnie została powołana do istnienia w 1994 r. A została wydzielona z dwóch wspólnot: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie. Przed utworzeniem samodzielnej parafii katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych, a mieszkańcy Jeziorek na Msze św. chodzili albo do Byczyny, albo do centrum Jaworzna.
Reklama
Na pomysł utworzenia samodzielnej parafii wpadł ks. Jan Głód, ówczesny proboszcz z Byczyny. Pierwsze co zrobił, to pozyskał do swojego projektu wiernych, a następnie postarał się o działkę pod budowę tymczasowej kaplicy. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, którą poświęcono 1 maja 1984 r. Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła. I już w sierpniu 1984 r. taką zgodę uzyskano. Kościół parafialny zaprojektował inż. architekt Józef Maria Dutkiewicz. Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1985 r. Wtedy jeszcze były takie czasy, że wielu wiernych pomagało przy pracach ziemnych czy wznoszeniu murów. Prace budowlane zostały zakończone w 1989 r., co należy uznać za sukces, gdyż kościół powstawał tylko i wyłącznie staraniem mieszkańców Jeziorek. W latach 1989-94 budynek pozostawał w stanie surowym i nie prowadzono dalszych prac. Przełom nastąpił w czerwcu 1994 r., kiedy to staraniem ks. Eugeniusza Cebulskiego, kolejnego proboszcza z Byczyny, do kościoła doprowadzone zostało zasilanie elektryczne i, co więcej, bp sosnowiecki Adam Śmigielski erygował w Jeziorkach samodzielną parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika. Stało się to 26 sierpnia 1994 r. Pierwszym proboszczem, na którego spadło dzieło dokończenie budowy i wyposażenie kościoła, był ks. Jerzy Dębski. Po objęciu parafii ks. Dębski wraz z wiernymi rozpoczął intensywne prace wykończeniowe w kościele i w budynku plebanii, który stanowi integralną część budowli. Jeszcze tego samego roku w grudniu, na zakończenie rekolekcji adwentowych bp Piotr Skucha poświęcił nowe tabernakulum. Na początku 1995 r. udało się zamontować okna w kościele. Wstawione zostały dwukomorowe zestawy szyb ze szkła katedralnego z wewnętrzną wkładką szkła witrażowego wg projektu Janusza Łęgowskiego plastyka z Katowic. Wiosną, dzięki zaangażowaniu parafian wytynkowano część mieszkalną, zakrystię i salki dla dzieci oraz wykonano centralne ogrzewanie na plebanii. W pierwszą rocznicę utworzenia parafii 26 sierpnia poświęcony został nowy ornat ufundowany przez Żywy Różaniec. We wrześniu natomiast pomalowany został dach kościoła. W maju i czerwcu 1996 r. wytynkowane zostało wnętrze kościoła. 22 września 1996 r. podczas wizytacji kanonicznej bp Skucha odprawił Mszę św. w murach nowego kościoła, w czasie której dokonał wmurowania kamienia węgielnego, pobłogosławienia nowej świątyni i poświęcenia stacji drogi krzyżowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rok 1997 nie zostanie dobrze zapamiętany przez parafian. W Wielki Piątek, 28 marca, podczas silnej wichury zostało zerwane poszycie wschodniej części dachu kościoła. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych jeszcze w tym samym dniu zabezpieczono budynek kościoła przed większymi szkodami. Z pomocą parafii przyszła diecezja. Bp Śmigielski zarządził zbiórkę, w wyniku której zebranych zostało 26 tys. zł. W lipcu rozpoczęto gruntowne prace remontowe dachu; budynek został jeszcze zabezpieczony instalacją odgromową. W sierpniu przyszedł czas na układanie posadzki w kościele. Wykonano również lamperię z tynku akrylowego. Rok 1997 zakończył się odbiorem budowlanym budynku kościoła. Z początkiem 1998 r. rozpoczęto malowanie i wyposażanie kościoła, które zaprojektował Janusz Łęgowski. W lutym 1999 r. zamontowano na wieży kościelnej dzwony elektroniczne oraz zamontowano instalację nagłaśniającą w kościele. I w końcu po przygotowaniu świątyni i terenu wokół niej nadszedł czas konsekracji. Dokonał tego 5 listopada bp Śmigielski. Od tej chwili wierni z Jeziorek mają miejsce kultu namaszczone świętymi olejami przez biskupa, miejsce wymodlone, miejsce w którym zamieszkał Bóg. W 2002 r. parafia wzbogaciła się o nowe ławki i konfesjonały, które wykonał jeden z parafian.
W sierpniu 2004 r. dobiegła końca posługa duszpasterska ks. Dębskiego. Zastąpił go ks. Wiesław Jarząbek, który szczęśliwie doprowadził parafię do świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się 5 listopada, w dniu, w którym dokładnie przypadła 14. rocznica konsekracji świątyni. Przewodniczył im bp Grzegorz Kaszak. Podczas dziękczynnej Eucharystii Pasterz kościoła sosnowieckiego poświęcił tablicę upamiętniającą bp Śmigielskiego, który erygował parafię przed 20 laty. Nasza wspólnota jest niewielka, ale zaradna i ofiarna. Każdego roku wykonujemy prace przy kościele, plebanii i wokół świątyni. W ostatnim czasie udało nam się wykonać elewację zewnętrzną kościoła. Została do ocieplenia tylko wieża. Świątynia była także malowana w środku przed 5 laty. Ostatnim naszym projektem jest wykonanie schodów i ganku na plebanii. A przymierzamy się do zmiany schodów wejściowych do kościoła i przearanżowania prezbiterium tłumaczy ks. Jarząbek.