Reklama

Niedziela Małopolska

Głosowaliśmy!

Niedziela małopolska 47/2014, str. 1

[ TEMATY ]

wybory

Tadeusz Warczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielne wybory samorządowe, które zostały przeprowadzone 16 listopada, były niewątpliwie wydarzeniem dominującym w naszym kraju. Podobnie jak w innych regionach, również w Małopolsce wybieraliśmy włodarzy gmin, miast; wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych. Wobec wyborów trudno było przejść obojętnie. Plakaty, ulotki, banery wypełniały od tygodni przestrzeń publiczną. Samorządowcy wszystkich szczebli dwoili się i troili, aby udowodnić, że zasługują na kolejną kadencję. Również osoby starające się o wybór na stanowiska samorządowe po raz pierwszy przekonywali, często nie przebierając w środkach, że to właśnie im powinniśmy zaufać.

Reklama

Niestety, a może na szczęście, coraz trudniej jest Polakom uwierzyć w przedwyborcze obietnice. Afery, nepotyzm, „kolesiostwo” nie przysparzają zaufania tym, którzy mają w naszym imieniu sprawować władzę, w naszym imieniu podejmować ważne i dla lokalnej, i dla regionalnej społeczności, decyzje. Ci rozczarowani zdecydowali się nie skorzystać z przysługującego im prawa głosu. Jednakże wciąż są tacy, którzy wierzą, że będzie lepiej i na wybory idą. Wciąż są tacy, którzy z przysługującego im prawa wyborczego korzystają. Z wstępnych danych wynika, że w Małopolsce uczestniczyło w wyborach samorządowych 47,8 proc., a w Krakowie – 42,5 proc. uprawnionych do głosowania. Lokale wyborcze zapełniały się zwłaszcza po kolejnych niedzielnych Mszach św. W wielu kościołach modlono się o mądry wybór naszych przedstawicieli do samorządów. Głosować przychodzili starsi, którzy z namaszczeniem czytali opasłe nieraz listy kandydatów do samorządów, rodziny z dziećmi, chętnie wrzucającymi za rodziców karty wyborcze, oraz młodzież w mniejszych i większych grupach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Krakowie trudno było nie zauważyć odczytanego w kościołach listu duszpasterskiego, który kard. Stanisław Dziwisz wystosował do wiernych, informując ich o inicjatywie, jaką podjęli studenci, aby modlić się za Kraków. Toteż gdy wieczorem Metropolita Krakowski przybył spełnić swój obywatelski obowiązek, czekający nań dziennikarze zapytali o zapowiedziane na wtorek, 18 listopada, wydarzenie, na co Kardynał odpowiedział: – To jest inicjatywa środowisk akademickich; studentów i duszpasterzy. Oni przyszli do mnie, zwracając uwagę na panujący w Krakowie nieporządek moralny. I to oni zaproponowali jako formę przeciwdziałania modlitwę. Wskazali i kościół, i sposób, a ja przyjąłem to z zadowoleniem.

Kardynał po raz kolejny podkreślił, że wszyscy uprawnieni powinni uczestniczyć w wyborach. – Przecież to obywatele mogą decydować, kto będzie nami rządził, kto będzie pracował dla dobra wspólnego i opiekował się województwem, miastem czy gminą – przekonywał Hierarcha. Równocześnie wyznał, że modli się, aby mieszkańcy Małopolski dobrze zagłosowali. – Małopolska, Kraków potrzebują dobrego gospodarza, bo musimy się w sposób godny i dobry przygotować do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. – mówił Kardynał. Przekonywał, że demokratyczny wybór powinni przyjąć, uznać i uszanować wszyscy, w tym przegrani!

2014-11-20 13:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump się nie poddaje

[ TEMATY ]

USA

wybory

Wikimedia Commons

Po skutecznej, obfitującej w liczne sukcesy gospodarcze oraz dyplomatyczne, pełnej spełnionych obietnic m.in. wobec Polski, swojej pierwszej kadencji prezydent Donald Trump miał realne szanse na reelekcję. Dzisiaj wśród wielu ekspertów panuje zgoda, że dopiero atak chińskiego koronawirusa storpedował nadzieje republikanów na utrzymanie Białego Domu.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jasno, że wybory prezydenckie anno domini 2020 w Stanach Zjednoczonych wygrał Joe Biden. Mimo, że główne media po drugiej stronie Atlantyku, nawet te konserwatywne, jak telewizja “Fox News”, ogłosiły demokratę ostatecznym zwycięzcą i tytułują go mianem “prezydent-elekt”, a światowi przywódcy zdążyli już pogratulować mu sukcesu, ten rozdział amerykańskiej historii wciąż nie został zamknięty. Człowiek, który napisał książkę pt. “Nigdy się nie poddawaj”, prezydent Donald Trump, pozostaje wierny swojej dewizie i ani myśli uznawać porażki. Jego prawnicy składają pozwy sądowe dotyczące nieprawidłowości wyborczych w kluczowych amerykańskich stanach, a sam prezydent deklaruje, że gdyby liczyć jedynie legalnie oddane głosy, to on byłby zwycięzcą. Republikanin zapewniał o tym nie tylko za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, lecz również w trakcie konferencji prasowej w Biały Domu.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję