Obraz Jezusa Miłosiernego swoją wędrówkę zainaugurował w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Owocem peregrynacji, towarzyszących jej rekolekcji, a także odpowiedzią na trwający obecnie w Kościele katolickim Rok Wiary pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” powinno być zakładanie w rodzinach i parafiach tzw. Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego.
Czym są Domowe Ogniska Miłosierdzia Bożego?
Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego czy jakakolwiek peregrynacja ma nieść pewnego rodzaju impuls, stać się pewnego rodzaju wydarzeniem i zaowocować pewną rzeczywistością życia parafialnego mówi ks. Mariusz Dudka. Ma jeszcze bardziej przypomnieć o modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia i zaprosić do tego, aby powstawały poszczególne grupy modlitewne, tzw. ogniska. Te natomiast winny skupiać ludzi świeckich, którzy gromadzą się w ramach poszczególnych rodzin, małżeństw, aby omadlać Koronką do Bożego Miłosierdzia, jakby trochę na zasadzie modlitwy wstawienniczej, poszczególne doświadczenia parafii dodaje.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak stać się Domowym Ogniskiem Miłosierdzia Bożego?
Reklama
Każdy, kto chce, aby Domowe Ognisko Miłosierdzia Bożego zapłonęło w jego rodzinie, powinien złożyć specjalną deklarację wstąpienia do wspólnoty Apostolstwa Miłosierdzia Bożego w swojej parafii. Rodzina „od tej pory raz w tygodniu, jeśli to możliwe w Godzinie Miłosierdzia, przed obrazem Jezusa Miłosiernego powinna spotykać się na modlitwie o nawrócenie, o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce i na całym świecie, o przebaczenie grzechów i pojednanie w rodzinach” czytamy w deklaracji.
Nie tylko rodziny
Do tworzenia Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego zaproszone są również indywidualne osoby. Wystarczy, że do wspólnej modlitwy zaproszą sąsiadów, przyjaciół czy znajomych. Spotkanie powinno rozpocząć się od pozdrowienia, tj. znaku krzyża św. i krótkiego wprowadzenia. Następnie grupa powinna wysłuchać fragmentu z Pisma Świętego, zrobić rachunek sumienia, odmówić Koronkę lub odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odczytać fragment z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej oraz zawierzyć się Miłosierdziu Bożemu.
Oddolna inicjatywa
Ks. Dudka zwraca uwagę, że liczy tutaj też trochę na taką inicjatywę oddolną. Kiedy mam swoich przyjaciół, znajomych, rodzinę, sąsiadów i spotykamy się, odwiedzamy się przy różnego rodzaju okazjach, to być może jest to pewnego rodzaju sposobność, żeby właśnie w tych naturalnych środowiskach obudzić świadomość tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi i możemy w tym środowisku rozpocząć od Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie
Miejscem centralnym formacji duchowej Domowych Ognisk Miłosierdza Bożego, ale też i wszystkich ludzi, którzy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia, ustanowiono sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie. Jest to szczególne miejsce, które jednoczyć ma ludzi tworzących istniejące już domowe ogniska, a także tych, którzy taką inicjatywę dopiero podjeli bądź podejmują. Stąd pomysł, aby w październiku 2015 r., w tygodniu Miłosierdzia Bożego, w drugą sobotę miesiąca, zorganizować pierwszy zjazd Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego.
Zobaczyć światło
Mamy Rok Duszpasterski pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Może jest jakaś grupa ludzi, która np. widzi trudną sytuację, ludzi oddalających się od Kościoła, niemodlących się, którzy mocno powinni być „włożeni” w doświadczenie Miłosierdzia Bożego. Żeby tak było, to może trzeba rozpalić ognisko, żeby ludzie w ciemnościach zobaczyli jakieś światło. Być może jest to inicjatywa dla grupy, która codziennie będzię się modlić o nawrócenie grzeszników, aby nawracali się i wierzyli w Ewangelię podkreśla ks. Mariusz.