25. Forum Szkół Katolickich
Katolickie placówki są chwalone przez inne wyznania
W 25. Forum Szkół Katolickich, które w dniach 6-8 listopada br. odbywało się na Jasnej Górze, uczestniczyli reprezentanci ok. 600 placówek z całego kraju. Głównym tematem spotkania było zagadnienie prawdy. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że w najbardziej liberalnych krajach Europy, takich jak Belgia czy Holandia, ponad 60 proc. wszystkich uczniów uczęszcza do szkół katolickich. Dodał, że katolickie placówki są chwalone także przez buddystów, muzułmanów czy hinduistów. Abp Gądecki zrelacjonował synod biskupów o rodzinie i podkreślił znaczenie wychowania do wierności prawdzie. W kazaniu podczas Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przypomniał, że pierwszym i najważniejszym zadaniem placówek katolickich jest ewangelizacja; szkoła katolicka musi być wierna swojej tożsamości chrześcijańskiej.
O tożsamości szkoły katolickiej mówił także bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. Zauważył, że fundamentami podstaw tej tożsamości są wiara i kultura. - Szkoły katolickie mają być światłem dla innych placówek edukacyjnych, światłem, które będzie pokazywało, że można, że warto, że trzeba budować na tym fundamencie, którym jest Jezus Chrystus - powiedział bp Mendyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Do uczestników forum przemawiali również m.in: prof. Aleksander Stępkowski, ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier oraz ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Zagadnienia dotyczące systemu informacji oświatowej przedstawili dyr. Urszula Martynowicz i Piotr Höffner z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przy ołtarzu i na wspólnym posiłku
Tu nikt nie jest bezdomny
Pod hasłem: „Bogu ufam, nie będę się lękał” (por. Ps 56, 12) 8 listopada br. odbyła się 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę, zorganizowana przez Caritas Polska. Jej koordynatorem była Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W spotkaniu wzięło udział ok. tysiąca osób z 22 diecezji.
- Przyczyny bezdomności są różne, czasem są kwestią niewłaściwych wyborów, ale często są niezawinione - mówił ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Każdy człowiek ma prawo do mieszkania i posiłku, dlatego zwrócił się do przybyłych słowami: - Wasza obecność jest wyrzutem sumienia dla społeczeństwa, bo dziś w Polsce nie powinno być ludzi głodnych i bezdomnych.
Pątnicy przybyli na Jasną Górę, bo chcą walczyć o lepsze życie. Spotkanie stało się dla nich szansą, aby wyruszyć w drogę z bezdomności - zachęcał ich ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiej Caritas.
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i kazanie wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przypomniał, że Caritas jest miłością miłosierną i codzienną, działającą w Kościele i przez Kościół. Zwrócił uwagę na powinności chrześcijanina, którymi są: kochać i służyć.
Na zakończenie w stołówce Domu Pielgrzyma bezdomni spotkali się na gorącym posiłku sfinansowanym przez Caritas Polska, otrzymali także prowiant na drogę powrotną. Dodatkowo częstochowska Caritas przekazała wszystkim różańce - dar abp. Depo.
Beata Pieczykura
Zapowiedzi na listopad
15-16 - 31. Pielgrzymka Kolejarzy
17-18 - Spotkanie i Pielgrzymka Unii Apostolskiej Kapłanów
21-22 - Tradiclaromontana 2014 - 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej
23 - 24. Pielgrzymka Górników
Krótko
25 października br. o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, został odznaczony statuetką „Złotego Hipolita” i otrzymał godność: „wybitna osobowość pracy organicznej”. Odznaczenie to przyznaje Kapituła „Złotego Hipolita” wraz z Towarzystwem im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, które wyróżniają w ten sposób wybitne osobowości w dziedzinie kultury, nauki, gospodarki, polityki i Kościoła.
W dniach 23-24 października br. miała miejsce 6. Pielgrzymka Wiernych Diecezji Bydgoskiej przed nawiedzeniem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Uczestniczyło w niej ponad tysiąc osób. Modlitwa przebiegała pod hasłem: „Bł. bp Michał Kozal - patron trudnych czasów”. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie błogosławionego biskupa, które w czasie Apelu Jasnogórskiego zostały przekazane sanktuarium.
2 listopada br., w Dzień Zaduszny, delegacja ludowców z Częstochowy i regionu częstochowskiego odwiedziła Kaplicę Pamięci Narodu na Jasnej Górze. Ludowcy przybywają każdego roku, by złożyć hołd śp. Wincentemu Witosowi oraz innym zmarłym ludowcom i bohaterom narodowym.
W dniach 3-6 listopada br. odbyły się na Jasnej Górze doroczne rekolekcje księży kapelanów szpitali i domów pomocy społecznej. Spotkanie formacyjno-szkoleniowe prowadził ks. prof. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W rekolekcjach uczestniczyło ponad 140 księży.
W dniach 3-8 listopada br. trwały na Jasnej Górze rekolekcje paulinów. Nauki głosił biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Dniom skupienia towarzyszyły słowa: „Wprowadzeni na Górę i zasłuchani w Słowo Pana”.
7 listopada br. w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze odsłonięto tablicę zadedykowaną płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kapituły Odznaczeń przy Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Zarząd Regionu Dolnośląskiego, od których wyszła ta inicjatywa.
Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00
Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz