Reklama

Wiara

XVI niedziela zwykła

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana.

2025-07-17 14:17

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia Łk 10, 38-42

Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

Drodzy!

1. Nadal Ewangelia ukazuje Chrystusa, który nie trwa w miejscu, ale pielgrzymuje, odwiedza większe i mniejsze miasta, wsie i domy prywatne. Dzisiaj właśnie zachodzi do domu Marty i Marii. Były siostrami, ale o różnych charakterach; pierwsza zapobiegliwa, pełna troski o dom i domowników oraz gości, druga – Maria – bardziej refleksyjna, wsobna, wyciszona. Gorzko brzmią więc słowa Marty, która mówi: „Moja siostra zostawiła mnie samą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kto jest moją siostrą? Kto jest moim bratem? Wielu z nas nie ma braci ani sióstr. Nigdy ich zresztą nie mieli. Są jedynakami albo jedynaczkami. Może nie mają też rodziców ani bliskich. Jak więc odczytać poprawnie słowa: „Moja siostra zostawiła mnie samą”? Kimś bliskim dla wierzącego jest wiara. Pełno w niej Boga, Jego wskazań, rad, sugestii, przykazań. W wierze pełno mądrości. Wiara może więc być dla wierzącego „siostrą lub bratem”. Czy zatem wiara może „zostawić wierzącego samym”? Czy może mu nie udzielać odpowiedzi na pytania, jakie stawia życie? Czy może nie być dla niego źródłem pociechy, siły, odwagi? Warto się przyglądnąć uważniej wierze i zapytać, co ona mi daje? Czy pomaga mi w życiu, czy nie? Czy udziela konkretnych rozwiązań czy jest tylko opowiadaniem o tym, co było?

Trzeba powiedzieć od razu, że głównym zadaniem wiary nie jest pocieszać człowieka w sytuacji, w jakiej się znalazł. Owszem, może ona spełniać również i tę funkcję, ale nie jest to funkcja pierwszoplanowa. Najważniejszym zadaniem wiary jest prowadzić człowieka śladami Boga, który jest Bogiem żyjących, a nie umarłych. Wiara nie daje wierzącemu klucza do zrozumienia w pełni tajemnicy Boga i tajemnicy siebie, ale jest zaproszeniem do poznawania; wyznacza kierunki, sposoby, czasy. Ale i wtedy mówi, że człowiek nigdy nie pozna w całej pełni ani siebie, ani Boga.

Wiara prowadzi człowieka przez życie, nie zostawia go samym, nie opuszcza go pod warunkiem, że jest poznawana i zgłębiana. Jean Guitton, francuski filozof, pisał, że wiara jest „jak muzyka, malarstwo, jak talenty artystyczne. Wszystkie wielkie talenty muszą być co dnia od nowa zdobywane subtelnym, ustawicznym, niekiedy przykrym, we wszystkich przypadkach ciągle innym wysiłkiem, zwanym ćwiczeniem”. Tak jak nasze ciało potrzebuje ciągłego ćwiczenia, aby było sprawne, aby nie poddało się chorobie, tak również nasza wiara, aby nie zanikła czy nie stała się powierzchowna, wymaga regularnych duchowych ćwiczeń.

Wiarę ćwiczy się regularnie poprzez modlitwę, dobrą lekturę, rozmowę. A wtedy nie jest ona wiarą z przeszłości, ale wiarą w drodze. Udziela rad i odpowiedzi na pytania, jakie niesie życie. Daje siłę i odwagę. Pozwala ufnie patrzeć przed siebie i wokół siebie. Jest źródłem nadziei na przyszłość. Taka wiara mówi wierzącemu, że Bóg jest zawsze Bogiem i zawsze zwycięża – nawet wtedy, kiedy wielu wydaje się, że jest inaczej.

Podziel się cytatem

Reklama

2. Słowa Marty: „Moja siostra zostawiła mnie samą” sugerują coś jeszcze innego, równie ważnego dla życia. Warto więc pozostać przy nich jeszcze przez moment. I czego uczą? Mówią one, że człowiek odczuwa głębiej brak innych, kiedy widzi przed sobą ogrom pracy do wykonania. Pyta więc pełen troski: Gdzie, u kogo szukać wsparcia? Kto przyjdzie mi z pomocą? Najbardziej jednak odczuwa ciężar samotności w niebezpieczeństwie. Pyta wówczas: Dokąd się udać, aby otrzymać pomoc? W sytuacji wojny człowiek szuka więc sprzymierzeńców, bo wie, że sam sobie nie poradzi z odparciem ataków wroga.

Na świecie istnieją tylko dwie najważniejsze rzeczy: Bóg i lęk, strach. Kiedy Boga powiąże się z miłością, powiemy więc, że dwoma najważniejszymi rzeczami na świecie są miłość i lęk. Największym złem świata jest zatem lęk. Jest on źródłem całej gamy schorzeń, zależności, wojen, napadów. Z kolei największym dobrem świata jest miłość, która jest niewyczerpanym źródłem odwagi i wielu innych cnót, jak przyjaźń, oddanie, poświęcenie, współpraca itd.

Podziel się cytatem

Strach kojarzy się ze śmiercią i samotnością, miłość zaś z życiem, szczęściem, wolnością. Miłości bliskie są pokój i radość, zgoda, pojednanie, współpraca. Znikają one, kiedy przychodzi lęk. Odtąd nie ma miejsca na radość, umiera zgoda, oddala się szczęście. Nie ma też miejsca na współpracę, jej miejsce zajęła bowiem podejrzliwość, niezgoda, przemoc, nienawiść itd. Strach ma wielkie oczy i mało rozumu.

Najlepszym lekarstwem na strach jest miłość. Miłość jest darem człowieka, bliźniego – kobiety czy mężczyzny, żony lub męża, dziecka czy przyjaciela. Ale jej ostatecznym dawcą jest Bóg. O tej miłości Boga do człowieka opowiadał Jezus. Moc Bożej miłości jest przeogromna, ale zarazem jest to miłość czuła, wrażliwa, trwała. Dlatego w dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi do Marty: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

3. Co było więc tą „najlepszą cząstką”, która obrała Maria? Była nią między innymi nauka o miłości. Mówi ona, że pierwszym, najważniejszym wyrazem miłości jest bycie obok tej osoby, którą się kocha, miłuje. Bycie blisko jest najważniejsze.

Po nim przychodzi wszystko inne. Tylko wtedy, kiedy jestem obok drugiego, mogę go poznać, odkryć kim jest i jakie są jego potrzeby, co go boli, a co cieszy.

Podziel się cytatem

Reklama

Kiedy zauważę drugiego, kiedy zbliżę się do niego, kiedy go poznam, będę mógł dopiero mu mądrze pomagać. Lekarz nie postawi diagnozy przed spotkaniem pacjenta. Musi go spotkać, osłuchać, przepytać, aby jego diagnoza była poprawna, inaczej mógłby mu zaszkodzić. I tak jest z życiem. Identycznie jest z wiarą, w naszej relacji z Bogiem. Wpierw musimy zbliżyć się do Niego, aby Go poznać i wejść z Nim w rozmowę. Poznaję Boga najbardziej na modlitwie, aby następnie odkrywać Jego obecność również w cierpieniu, nieszczęściu. Kiedy zbliżę się do Niego, kiedy Go poznam, uwalnia mnie z samotności. Nie odczuwam lęku, strachu w sytuacjach, jakie niesie życie. Nie wcześniej. Strach nie znika, kiedy mówię o nim, lecz znika, kiedy wiem, KTO może go zwalczyć, że jest Bóg niezwyciężony, który większy jest od wszystkich wrogów na ziemi.

Więcej książek, artykułów, tekstów oraz nagrania audio homilii znajdziesz na stronie internetowej ojca prof. Zdzisława Kijasa: zkijas.com

Redakcja tekstu: dr Monika Gajdecka-Majka

Homilie pochodzą z książki "U źródła Życia. Rozważania na niedziele czasu Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu i Wielkanocy, Rok A,B,C", wydanej przez wydawnictwo Homo Dei.

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Bóg nie jest wszechmocnym, który narzuca człowiekowi swoje prawa, taktując go jak niewolnika, który słuchać musi praw swojego pana. Nic podobnego! Bóg udziela człowiekowi wskazań, bo chce uczynić go wolnym. Jest Nauczycielem, który uczy człowieka reguł pięknego i szczęśliwego życia. Jest Ojcem, który pokazuje swoim dzieciom drogi, które prowadzą do dobrej przyszłości, do domu, który daje poczucie bezpieczeństwa i schronienia.

Ewangelia (J 2, 13-25)
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVI niedziela zwykła

2025-07-18 13:05

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP Episkopatu

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. Abraham, spojrzawszy, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich, podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod drzewami. Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś». Abraham poszedł więc śpiesznie do namiotu Sary i rzekł: «Prędko zaczyń ciasto z trzech miar najczystszej mąki i zrób podpłomyki». Potem Abraham podążył do trzody i wybrawszy tłuste i piękne cielę, dał je słudze, aby ten szybko je przyrządził. Po czym, wziąwszy twaróg, mleko i przyrządzone cielę, postawił przed nimi, a gdy oni jedli, stał przed nimi pod drzewem. Zapytali go: «Gdzie jest twoja żona, Sara?» – Odpowiedział im: «W tym oto namiocie». Rzekł mu jeden z nich: «O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona, Sara, będzie miała wtedy syna».
CZYTAJ DALEJ

Ku czci Matki Bożej z Góry Karmel i św. Eliasza

2025-07-20 14:38

ks. Łukasz Romańczuk

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Matka Boża Szkaplerzna w Głębowicach

Corocznemu odpustowi ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel oraz św. Eliasza w Głębowicach przewodniczył ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Po zakończonej Mszy świętej odbyła się procesja ulicami Głębowic z Najświętszym Sakramentem oraz figurą Matki Bożej Szkaplerznej, która nazywana jest przez lokalną społeczność “Panią Głębowicką”.

Podczas homilii ks. prof. Stasiak zwrócił uwagę na proroka Eliasza. - To prorok tak potężny w słowie, że trudno zamknąć w kilku zdaniach jest naukę - mówił kapłan, odwołując się do obrazu, który znajduje się w głównym ołtarzu. - Wytrwałość proroka są nam ludziom XXI wieku coraz częściej nieznane. Nam, ludziom, którzy chcemy mieć wszystko od razu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję