Wśród nich znaleźli się również alumni świdnickiego seminarium duchownego wraz z księżmi przełożonymi.
Osobiste przeżycia alumnów
W jubileuszu seminarzystów wzięli udział alumni całej metropolii wrocławskiej - z archidiecezji wrocławskiej oraz diecezji legnickiej i świdnickiej. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta z papieżem Leonem XIV w Bazylice św. Piotra, a także wspólna modlitwa różańcowa w Bazylice św. Pawła za Murami, zakończona koncertem Marco Frisiny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Najbardziej zapamiętam właśnie te dwa momenty – mówi kleryk III roku Wiktor Zychla. - Spotkanie z Ojcem Świętym i modlitwę różańcową z seminarzystami z całego świata. To niezwykłe, kiedy tysiące młodych mężczyzn, którzy odpowiedzieli na głos powołania, wspólnie modlą się w jednym duchu.
Dla wielu alumnów była to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. - To przeżycie trudne do opisania – przyznał kleryk II roku Michał Przybylski. – Odwiedzić serce Kościoła Katolickiego, modlić się w tylu ważnych miejscach, spotkać ludzi z całego świata. A wspólny różaniec odmawiany przez dwa tysiące kleryków – tego nie da się zapomnieć.
Archiwum prywatne
Kleryk Wiktor Zychla przed wejściem sanktuarium NMP Nieustającej Pomocy

Reklama
Rzym nie był nowością dla diakona Pawła Baczmańskiego, ale - jak mówi – za każdym razem zachwyca tak samo. – Bazylika św. Pawła za Murami to miejsce, do którego wracam z wielką radością. Jako mój patron z chrztu, św. Paweł zawsze szczególnie przemawia do mojego serca.
Z kolei diakon Jan Rudnicki w szczególny sposób zapamiętał słowa papieża: „Tak jak Chrystus kochał sercem człowieka, wy jesteście powołani, by kochać Sercem Chrystusa!”. - Te słowa głęboko zapadły mi w pamięć - podkreślił. - Bycie w Rzymie jako diakon, przeżywanie tej pielgrzymki w kontekście bliskiego kapłaństwa, to doświadczenie wyjątkowe.
Kleryk Szymon Makowski podkreślił duchowe owoce pielgrzymki. - Największe wrażenie zrobiło na mnie nauczanie Ojca Świętego. Ta katecheza będzie jeszcze długo obecna w mojej osobistej modlitwie. Pielgrzymka dała mi też radość z tego, jak wielu młodych odpowiada dziś na głos powołania.
- W wymagającym studiowaniu teologii uczcie się także słuchać - z otwartym umysłem i sercem - głosu kultury, wyzwań współczesności, takich jak sztuczna inteligencja czy media społecznościowe. Przede wszystkim - jak Jezus - słuchajcie cichego wołania maluczkich, ubogich i uciśnionych, oraz tak wielu, szczególnie młodych, którzy szukają sensu życia - zachęcał seminarzystów w swoim rozważaniu papież Leon XIV.
Archiwum prywatne
Papież Leon XIV spotkał się z seminarzystami z całego świata

Na całe życie
Świdniccy klerycy powrócili do Polski umocnieni wiarą i doświadczeniem Kościoła powszechnego, z nowym entuzjazmem i wdzięcznością za dar powołania. Jubileusz seminarzystów w Rzymie był dla nich nie tylko podróżą do źródeł chrześcijaństwa, ale także głębokim przeżyciem duchowym, które – jak mówią – pozostanie w ich sercach na całe życie. Dodajmy, że podczas pobytu w Wiecznym Mieście seminarzyści spotkali się także z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem, który towarzyszył im w niektórych punktach pielgrzymki.
Archiwum prywatne
Wspólne zdjęcie seminarzystów z metropolii wrocławskiej na placu św. Piotra
