Reklama

Niedziela w Warszawie

Będzie Bosco

Trzeba będzie wybierać. W tym samym czasie, w czterech miejscach niedaleko Warszawy odbędą się kilkudniowe, wakacyjne, plenerowe, rekolekcyjne spotkania młodzieży

Niedziela warszawska 33/2014, str. 1, 4

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Archiwum organizatorów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już tradycyjnie w końcu sierpnia mazowieccy franciszkanie, kapucyni, pallotyni i salezjanie ściągają do Niepokalanowa, Serpelic, Ołtarzewa i Czerwińska po kilkuset młodych ludzi. Czym się te rekolekcyjne, plenerowe spotkania różnią?

– Duchowością i klimatem – ocenia o. Sylwester Gąglewski OFM, organizator Max Festiwalu w Niepokalanowie. – Zakony i zgromadzenia mają swoje charyzmaty, a to nadaje rytm i charakter spotkaniom. Nawet z tym samym tematem różne wspólnoty zmierza się zupełnie inaczej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Klimat, rytm i duchowości są inne, ale wszystkie spotkania są dla tych, którzy pod koniec wakacji szukają bardziej wspólnoty niż samotni, chcą być razem i wspólnie doświadczać wiarę. Dla wielu to kropka nad „i” wakacyjnych przeżyć, głównie duchowych. Także dlatego hasło tegorocznego Pallotyńskiego Spotkania Młodych w Ołtarzewie koło Ożarowa (24-30 sierpnia) brzmi: „Bóg też człowiek”.

– W tym roku liturgicznym bacznie przyglądamy się Osobie Chrystusa. A słowa „Bóg też człowiek” przypominają nam, że Bóg przyszedł na ziemię i przyjął ludzką naturę – mówi ks. Michał Wójciak SAC, organizator „Ołtarzewa”. – Chcemy pokazać, że Jezus, też jest człowiekiem i przeszedł to wszystko, co przechodzi człowiek. Dobrze zna ludzkie sprawy, potrafi je rozwiązać. Warto mu zawierzyć!

Reklama

Spotkanie Campo Bosco w Czerwińsku n. Wisłą (21-24 sierpnia) odbędzie się pod hasłem „E-migranci: nasza Ojczyzna jest w Niebie”. – Nawiązujemy do pracy Susan Maushart „E-migranci; pół roku bez internetu, telefonu i telewizji”, która pokazała, że bez tych mediów da się żyć – mówi ks. Przemysław Kawecki SDB, organizator spotkania. – Pokazała, że bez tych wynalazków mamy wreszcie wolny czas i jesteśmy bardziej kreatywni. A co ważniejsze, odradzają się relacje z innymi ludźmi.

Temat zaproponowała młodzież, uznając, że jest problem. Młodzi ludzie chcieliby mniej korzystać z Internetu, ale już nie potrafią. – Warto porozmawiać o uzależnieniach, o tym, że Internet daje wiele możliwości, ale bywa także zły – mówi ks. Kawecki. Jednak w Czerwińsku nie będą nikogo ostrzegać, chcą przemyśleć różne sprawy. Myślenie jest ważne na wszystkich sierpniowych spotkaniach.

Zagadkowym hasłem zaskoczyli organizatorzy spotkania Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem (22-26 sierpnia). W tym roku brzmi: „Wędrowcy do świtu”. I wcale nie chodzi o to, że uczestnicy będą łazić po nocy. – Kryją się pod tym dwa ogólne hasła: droga i światło, bogate w treść – tłumaczy br. Łukasz Pyśk OFMCap., organizator Golgoty.

Kapucyni chcą zaprosić – jak mówią – do wejścia na drogę do odkrycia prawdziwego światła, jaką jest Pana Jezus. – Być wędrowcem do świtu to być dojrzałym chrześcijaninem, to w niezwykły sposób przeżywać swoje życie jako pielgrzymkę, wyprawę – mówi br. Łukasz.

Reklama

Średnia wieku uczestników Golgoty to 20-21 lat, mniej więcej podobna do tej z innych sierpniowych spotkań. Dolną granicę wieku stanowi pierwsza klasa liceum, granicy górnej nie ma. Jeśli ktoś dobrze się czuje wśród młodzieży i nie przeszkadzają mu noce pod namiotem, kapucyni zapraszają do Serpelic na modlitwy, nabożeństwa, katechezy, konferencje i spotkania w grupach.

Cz@t ze Słowem

W Ołtarzewie i Czerwińsku przygotowali dla uczestników warsztaty prowadzone przez specjalistów. Na Campo Bosco do wyboru są m.in. warsztaty taneczne (w tym taniec uwielbienia, taniec ludowy), muzyczne (gitary i bębny), teatralne, filmowe, medytacyjne (w tym medytacja ignacjańska i biblijna). Jeden z warsztatów ma bardzo długi tytuł „Wszystko, co chcecie wiedzieć o seksie bez antykoncepcji, ale boicie się zapytać” i przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

W Ołtarzewie na pierwsze dni spotkania przygotowano warsztaty wspinaczkowe, artystyczne (taniec, fotografia, muzyka), medialne, liturgiczne, a także relacji interpersonalnych. Nowością będzie „Cz@t ze Słowem” – warsztaty przygotowujące do krakowskich Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

W części warsztatowej weźmie udział ok. 200 osób, a w „Wielkim Finale” (29-30 sierpnia) – kilka razy więcej. I, jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie czasu na zabawę, modlitwę (a także nabożeństwo z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty), poznanie nowych ludzi i pogłębienie przyjaźni. Młodzi ludzie będą bawić się podczas koncertu zespołu Full Power Spirit, wysłuchają świadectw znanych ludzi i konferencji kaznodziei ks. Piotra Pawlukiewicza. Spotkanie zakończy Msza Św., której będzie przewodniczyć Prymas abp Wojciech Polak.

Wiara uzdrawia

Reklama

Leitmotivem Max Festiwalu w Niepokalanowie (22-26 sierpnia) będzie kolejny już sakrament – Namaszczenia Chorych, a hasłem są słowa Jezusa: „Twoja wiara cię uzdrowiła”. Nie za trudny problem dla młodzieży na koniec wakacji?

– Nie jest łatwy, ale kilka lat temu obraliśmy taką drogę i podążamy nią – mówi o. Sylwester Gąglewski. – Nie proponujemy jednak tylko konferencje i modlitwy, jest też dużo czasu na odpoczynek i zabawę. W ciągu dnia są elementy bardziej relaksujące, a co wieczór jest też czas na dobrą zabawę. Doskonale wiemy, że nie można przesadzać z powagą.

Sakramentem na Max Festiwalu będą się zajmować na różne sposoby – zastrzega o. Gąglewski. Z kazań młodzi ludzie dowiedzą się, czym Namaszczenie Chorych jest. Często błędnie nazywane ostatnim namaszczeniem, jest nie tylko dla tych, którzy umierają, ale dla tychm, którzy chorują; jego celem jest uzdrowienie. Wysłuchają też świadectw ludzi, którzy doświadczyli uzdrowień, a wieczorami uczestnicy zetkną się z atmosferą Lourdes.

– Będziemy nawiązywać do Lourdes, gdzie objawiła się Matka Boża i gdzie dochodzi do wielu uzdrowień. Będzie procesja światła, wzorowana na tej z Lourdes, przedstawienie na jego temat – zaznacza o. Gąglewski.

Inwestycja w przyszłość

Reklama

Jakich owoców spodziewają się pallotyni po spotkaniu w Ołtarzewie? – My siejemy, inni zbierają – mówi ks. Michał Wójciak. – To inwestycja w przyszłość. Chcemy mieć dobrze uformowanych młodych ludzi, świadomych, w co wierzą. Żeby czuli, że nasza wiara nie jest nudna, że Kościół żyje. Że w Kościele dla młodych ludzi są ciekawe propozycje, tylko muszą chcieć ich poszukać.

W czasie spotkań będzie działał Namiot Powołaniowy, gdzie można przyjść, porozmawiać, przyjrzeć się, o co chodzi w zgromadzeniu pallotynów – zaznacza ks. Wójciak. – Liczymy, że może ktoś odczuje powołanie.

Organizatorzy spotkania w Czerwińsku uważają, że rekolekcje i warsztaty w czasie spotkań są najważniejsze, ale dobra zabawa też się liczy. Dlatego wystąpią nie tylko psychoterapeuta ks. Karol Domagała SDB i socjolog prof. Jacek Kurzępa, ale także zespół New Life M, raper Tadek, Kabaret Świerszczychrząszcz i Grupa So Close w zaimprowizowanym spektaklu komediowym.

Na spotkaniach w Niepokalanowie, Ołtarzewie, Serpelicach i Czerwińsku w ogóle będzie sporo improwizacji. Informacje na ich temat na stronach: www.campo.bosko.pl, www.golgotamlodych.pl, www.psm.pallotyni.pl, www.maxfestiwal.pl.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prał. Paweł Ptasznik poprowadzi rekolekcje biskupów na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Archiwum ks. Pawła Ptasznika

Ks. prał. Paweł Ptasznik na tle Pałacu Apostolskiego w Watykanie

Ks. prał. Paweł Ptasznik na tle Pałacu Apostolskiego w Watykanie

Tegoroczne rekolekcje biskupów w dniach 20-23 listopada na Jasnej Górze poprowadzi ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. - Nie chodzi o to, by przekazywał nam kuplety z życia Stolicy Apostolskiej, ale by wniósł powiew pogłębionej myśli i prowadził drogami świętych – powiedział KAI przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki przypomina, że chrześcijaninowi każde rekolekcje są potrzebne. - Zachęcamy dzieci i młodzież do rekolekcji wielkopostnych, zachęcamy kapłanów do rekolekcji kapłańskich. Byłoby dziwne, gdyby biskupi sami pozostali bez rekolekcji. Dlatego też czekamy na ten czas w listopadzie, gdy można oderwać się trochę od codziennych zajęć i przejść na inny poziom – wyjaśnił w rozmowie z KAI przewodniczący KEP.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika? Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję