Jak co roku dociera do nas apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości z prośbą o podjęcie w sierpniu postawy abstynencji. W ubiegłym roku, mając na uwadze znaczenie rodziny w wychowaniu do trzeźwości, podkreślano rolę ojca. W bieżącym roku, zespół kieruje naszą uwagę na rolę matki, która jako kochająca dzieci i rodzinę, dbająca o trzeźwość rodziny, sama zachowuje postawę trzeźwości.
Reklama
W każdej diecezji prowadzone jest Duszpasterstwo Trzeźwości. Przez działalność duszpasterzy i osób świeckich, zadaniem duszpasterstwa jest niesienie wielorakiej pomocy osobom uzależnionym i ich bliskim. O komentarz do tegorocznego apelu Episkopatu Polski, poprosiliśmy diecezjalnego duszpasterza trzeźwości ks. Bronisława Piśnickiego: Najpierw warto doprecyzować, że nie przeżywamy miesiąca trzeźwości jak to często popularnie mówimy, ponieważ w trzeźwości powinniśmy trwać zawsze, ale przeżywamy miesiąc abstynencji, a więc zdecydowanego postawienia na odmowę spożywania alkoholu. Ten apel płynie do nas w miesiącu ważnym ze względu na wartości patriotyczne i religijne. To propozycja co roku kierowana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski do wszystkich w Polsce. Ma to być czas uświadomienia sobie na nowo, jak wielkie zagrożenie płynie z nadużywania alkoholu i konsekwencji z nim związanych. Musimy ciągle budzić w sobie świadomość, prawdę o tym zjawisku i pobudzać się do odpowiedzialności ze strony każdego z nas mówi duszpasterz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sierpień jest też dobrym czasem do zwrócenia na nowo uwagi w pracy duszpasterskiej parafii na działania, które mogą zmobilizować wiernych do podjęcia decyzji o abstynencji. Jednym z nich jest możliwość wpisania się do Parafialnej Księgi Abstynencji. Należy to umożliwić mieszkańcom parafii przez wyłożenie takiej księgi w widocznym miejscu. Czas deklaracji nie musi obejmować tylko sierpnia, może być też kontynuowany.
Reklama
Na pewno nie jest łatwo podjąć taką decyzję. Tym bardziej że wypada w miesiącu wakacyjnym, który stwarza wiele okazji do sięgania po alkohol mówi ks. Piśnicki. W dyskusji, w kręgu duszpasterzy trzeźwościowych, stawiano już pytania, czy nie można by związać takiej decyzji z innym okresem roku liturgicznego, np. Wielkim Postem. Ale powiedziano i wyjaśniono, że sprawa jest tak poważna i na tyle alkoholizm jest ciągle dużym zagrożeniem, że jednak postanowiono zostawić ten miesiąc. Argumentowano, że powinniśmy umieć zdobywać się na coś więcej. Doceniając wagę problemu, umieć z czegoś zrezygnować. Powinniśmy zdobyć się na to doświadczenie ofiary, samozaparcia, aby sierpień naprawdę był miesiącem abstynencji. Żeby „odkręcać” chorą, szatańską obyczajowość, że alkohol jest dobry na każdą okazję i brak okazji. Z takim bezkrytycznym podejściem, trzeba nam takich momentów i takich miesięcy sierpniowych, aby pokazać, że różne wydarzenia, uroczystości rodzinne i inne można obchodzić bez alkoholu.
W naszej diecezji od stycznia br. dekretem ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego na prośbę Duszpasterstwa Trzeźwości powołano do życia Dzieło Modlitewnego Wsparcia Osoby Uzależnionej. Przez analogię można to dzieło porównać do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
Chodzi o zachęcanie wiernych do podjęcia określonej modlitwy za osobę uzależnioną, Bogu tylko wiadomą, w ustalonym dobrowolnie czasie (np. przez miesiąc, rok). Ma to być udokumentowane przez wypełnienie specjalnej deklaracji, w której też znajduje się zaproponowana modlitwa do odmawiania. W deklaracji umieszczona jest również wkładka, którą wypełniamy i przekazujemy lub odsyłamy pod wskazany adres. Egzemplarze deklaracji są do pobrania u osób upoważnionych w poszczególnych rejonach lub animatora Diakonii Modlitwy. Informacje na ten temat znajdziemy pod adresem: www.trzezwosc.diecezja.legnica.pl.
Pytany o to, skąd pomysł wsparcia modlitewnego osób uzależnionych, diecezjalny duszpasterz trzeźwości odpowiada: Z doświadczenia. W długoletnich spotkaniach z osobami uzależnionymi widzimy, jak ciężko jest namówić taką osobę do podjęcia leczenia. Często zamyka się w sobie, nie chce się przyznać do choroby, nie chce skorzystać z pomocnej dłoni. Stąd pomysł, aby takie osoby wesprzeć modlitwą, aby otworzyły się na pomoc oferowaną im przez innych.
Ważna w pomocy zarówno tym osobom, jak i ich bliskim jest nasza modlitwa, osobiste wyrzeczenie się alkoholu, by wspierać i pomagać osobom uzależnionym. Ważne jest też promowanie spotkań bezalkoholowych, wesel, festynów. Nieporozumieniem jest organizowanie wydarzeń z nawet „niewinnym” piwem. Warto także cierpliwie i wytrwale bezpośrednio oddziaływać na takie osoby, zachęcając, aby skorzystali z porady, punktów konsultacyjnych (jeden z nich działa w weekendy w sanktuarium w Krzeszowie), punktów pomocowych (jest ich ponad 50 na terenie naszej diecezji. Zapraszamy też i zachęcamy duszpasterzy do odprawiania Mszy św. o trzeźwość, podczas których trzeźwiejący alkoholicy, mogą podzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami.
Całość rozmowy z ks. Bronisławem Piśnickim znajdziemy na stronach Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.