Nadgraniczne miasta Zgorzelec i Görlitz już po raz ósmy stały się miejscem wspólnej modlitwy w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tym razem wśród ponad 3 tys. rzeszy wiernych z Polski i Niemiec, znaleźli się przebywający na zakończenie Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej goście z Watykanu.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w amfiteatrze w Zgorzelcu, a zakończyła przy kościele pw. Świętego Krzyża w Görlitz. Przewodniczył jej bp Stefan Cichy, który powitał przybyłych w dwóch językach. Homilię wygłosił bp Wolfgang Ipold z Görlitz. W Mszy św. wzięli także udział: bp Marek Mendyk, legnicki biskup pomocniczy, delegaci kapituł diecezji legnickiej i Görlitz oraz księża z parafii obu diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp Ipold, nawiązując do jednej z myśli br. Rogera, założyciela wspólnoty Taizé, który po nawiedzinach kościoła stwierdził: To miejsce jest zamieszkane. Nie czcimy dziś święta ustanowienia Eucharystii, ale radujemy się obecnością Jezusa Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Radujemy się z obecności Pana, który nie zostawił swojego Kościoła samego. Mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz! Te miasta są zamieszkane! Zamieszkane nie tylko przez mieszkańców, ale i przez Chrystusa Pana, który ofiaruje nam swoją obecność.
Reklama
Podczas Mszy św. abp Konrad Krajewski przekazał pozdrowienia od papieża Franciszka. Przypomniał też, że Eucharystia to największy skarb, jaki mamy, a po przyjęciu Komunii św. Jezus daje nam swoje Ciało i natychmiast bierze nasze. A wtedy, może pójść z nami wszędzie tam, gdzie my idziemy. Jest tylko jeden warunek. Mamy być jak monstrancja, nie możemy zasłaniać Go innym samym sobą.
Trasa procesji wiodła przez dawny most graniczny, noszący od 2006 r. nazwę mostu im. Papieża Jana Pawła II. W tym miejscu księża biskupi Wolfgang Ipold i Stefan Cichy udzielili swoim diecezjom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie procesji słowo wygłosił abp Piero Marini, przywołując postacie uczniów idących do Emaus. Przypominał: Niedzielny udział w Mszy św. daje nam możliwość spotkania na drodze życia naszego Pana. Wtedy nasza droga przecina się z drogą Zmartwychwstałego i On staje się dla nas Przewodnikiem życiowej wędrówki mówił abp Marini.
Uczestniczącym we wspólnej modlitwie podziękowali na zakończenie bp Wolfgang Ipold i bp Stefan Cichy.