Zacznijmy jednak od początku. Pomysłodawcą mistrzostw jest ks. Paweł Guminiak, kapłan diecezji elbląskiej oraz Michał Bondyra, redaktor naczelny ogólnopolskiego miesięcznika „KNC” dla liturgicznej służby ołtarza. Pierwsze zawody rozegrano w 2004 r. w Elblągu. Od tamtej pory w dwudniowym mistrzowskim turnieju bierze udział ponad 100 drużyn ministranckich, które najpierw muszą przebrnąć przez sito eliminacji diecezjalnych. W poprzednich latach finał rozgrywany był: w Częstochowie, Pile, Łodzi, Gdańsku i Radomiu. Tym razem wybrano Lublin, który gościł młodych sportowców po raz pierwszy. Trud zorganizowania turnieju wziął na siebie ks. Marcin Grzesiak, duszpasterz ministrantów i lektorów w archidiecezji lubelskiej. To gigantyczne piłkarskie przedsięwzięcie podkreślał ks. Grzesiak. Przyjechały do nas najlepsze zespoły; razem spędzały czas, modliły się i konkurowały na boiskach. Nie była to walka, tylko zdrowa rywalizacja i sposób na spędzanie wolnego czasu mówił.
Patronat nad mistrzostwami objął abp Stanisław Budzik. Przeżywając radość z powodu wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze, modliłem się na Placu Świętego Piotra za młodych, także za was. Modliłem się, abyście znaleźli w życiu to, czego szukacie. Potrzeba nam modlitwy, aby tą drogą, którą przewidział dla nas Jezus Chrystus odnaleźć i dobrze ją wypełnić mówił Ksiądz Arcybiskup podczas uroczystej Mszy św. inaugurującej mistrzostwa. Metropolita podkreślał, że z obecności tak wielu ministrantów i lektorów cieszy się również Matka Boża, obecna w płaczącym niegdyś obrazie. Ona raduje się też ze sportowych zmagań. Podczas nich nie wolno jednak zapominać o Bogu. I warto pamiętać o słowach Jana Pawła II, który podkreślał, że trzeba mieć swoje Westerplatte, czyli wartości, o które będzie się walczyć. Niech wasze współzawodnictwo sportowe będzie okazją do utrwalania tych wartości, które w sporcie dostrzegał Jan Paweł II: lojalności, wytrwałości, przyjaźni, solidności i odpowiedzialności mówił Pasterz.
W ramach mistrzostw Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza oraz Caritas Archidiecezji Lubelskiej z działającą przy niej fundacją Dantis zorganizowały mecz charytatywny pomiędzy gwiazdami polskiej piłki nożnej a reprezentacją Polski księży, którzy w lutym tego roku zdobyli na Białorusi tytuł Mistrza Europy. Imprezę komentowali Andrzej Strejlau (były trener reprezentacji Polski) oraz Rafał Patyra (dziennikarz sportowy TVP). Dochód z meczu zasilił Fundusz Caritas Dzieciom, w ramach którego finansowane są, m.in.: wyprawki szkolne, wypoczynek, dożywianie, operacje i rehabilitacje oraz stypendia dla potrzebujących dzieci z terenu archidiecezji lubelskiej. Na ten cel przeznaczono także przedmioty licytowane podczas meczu. Najwyższą wartość osiągnęła koszulka Jakuba Błaszczykowskiego, zlicytowana za 2 tys. zł. Myślę, że to dobry pomysł, by połączyć rywalizację sportową z akcją charytatywną uważa ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej i zapewnia, że zgromadzone pieniądze przeznaczone zostaną dla dzieci, których rodziców nie stać na zaspokojenie ich potrzeb.
Pomóż w rozwoju naszego portalu