Reklama

Kościół

Papież polecił wydanie dekretów w sprawach kanonizacyjnych. Kogo dotyczą?

W poniedziałek 14 kwietnia Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretu o cudzie do beatyfikacji, o męczeństwie, również do beatyfikacji oraz czterech dekretów o heroiczności cnót.

2025-04-14 12:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

dekrety

sprawy kanonizacyjne

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekrety te dotyczą:

- cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnej Służebnicy Bożej Eliswy od Najświętszej Maryi Panny ( w świecie Eliswa Vakayil), Założycielki Zgromadzenia Trzeciego Zakonu Karmelitów Bosych, obecnie Sióstr Karmelitanek Terezjanek; ur. 15 października 1831 r. w Ochanthuruth (Indie) i zm. 18 lipca 1913 r. w Varapuzha (Indie);

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eliswa od Najświętszej Maryi Panny (ur. Eliswa Vakayil) urodziła się 15 października 1831 r. w Ochanthuruth (Kerala, Indie) w zamożnej rodzinie właścicieli ziemskich, którzy byli bardzo religijni.

Po otrzymaniu podstawowych wykształcenia kulturowego została wydana za mąż w wieku szesnastu lat za Vatharu Vakayila, bogatego przedsiębiorcę z Koonammavu, z którym miała córkę w 1851 roku. Owdowiała w następnym roku, wybrała życie modlitwy i samotności, naznaczone częstym uczestnictwem w sakramentach i opieką nad ubogimi, mieszkając w prostej chacie.

W 1862 r. spotkała włoskiego karmelitę bosego o. Leopoldo Beccaro i pod jego duchowym przewodnictwem założyła pierwsze lokalne zgromadzenie w Kerali, Trzeci Zakon Karmelitanek Bosych (TODC), później przekształcony w Siostry Karmelitanki Terezjanki. Życie nowej rodziny zakonnej łączyło kontemplację z aktywnym życiem w edukacji i szkoleniu ubogich i osieroconych dziewcząt oraz w opiece nad opuszczonymi i najbardziej potrzebującymi.

Reklama

Podążając za swoją córką i młodszą siostrą, początkowo mieszkała w domu zbudowanym z bambusowych trzcin na posiadłości swojej córki w Koonammavu, gdzie później zbudowano klasztor św. Teresy. Do tych trzech kobiet, przywiązanych do Kościoła obrządku łacińskiego, dołączyły inne kobiety obrządku syromalabarskiego. W ten sposób przez pierwsze dwadzieścia lat zgromadzenie rozwijało się w podwójnym rycie. 13 lutego 1866 r. trzy kobiety obrządku łacińskiego (Eliswa, Thresia i Anna) przyjęły szkaplerz karmelitański, a 6 lipca 1868 r. złożyły profesję zakonną.

W następstwie decyzji Leona XIII o erygowaniu pierwszych wikariatów syromalabarskich, narodziły się dwa niezależne żeńskie instytuty zakonne: Zgromadzenie Karmelitanek Terezjańskich (CTC) obrządku łacińskiego i Zgromadzenie Matki Karmelu (CMC) obrządku syromalabarskiego. W tych okolicznościach Matka Eliswa założyła nowy klasztor św. Józefa ze swoimi siostrami obrządku łacińskiego w Varapuzha, gdzie spędziła ostatnie 23 lata swojego życia, służąc jako przeorysza, mistrzyni nowicjatu, wychowawczyni dziewcząt i sierot.

Zmarła w klasztorze św. Józefa w Varapuzha (Indie) 18 lipca 1913 r.

- męczeństwa Sługi Bożego Nazarena Lanciottiego, kapłana diecezjalnego; ur. 3 marca 1940 r. w Rzymie (Włochy) i zm. z nienawiści do wiary 22 lutego 2001 r. w São Paulo (Brazylia)

Reklama

Ks. Nazareno Lanciotti studiował w seminarium w Subiaco i został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1966 roku. Swoją posługę kapłańską rozpoczął w parafii San Giovanni Crisostomo w Montesacro. W listopadzie 1971 r. wyjechał do Brazylii, aby zdobyć doświadczenie w diecezji Càceres, o powierzchni 105 000 kilometrów kwadratowych, 200 000 mieszkańców, trzech parafiach i pięciu sektorach misyjnych. Osiadł w Jaurù, miejscowości w Mato Grosso na granicy z Boliwią. Przez trzydzieści lat był niestrudzonym misjonarzem „fidei donum”, pokonując trudności i cierpienia w imię miłości do Chrystusa i Jego Ewangelii. Jego parafianie - Indianie byli skrajnie ubodzy i wyzyskiwani, brakowało im elektryczności, wody, środków komunikacji i szkół. W 1974 r. stworzył największy i najbardziej aktywny szpital w regionie z kościołem Matki Bożej z Pilar, w którym realizował misję ochrony życia jeszcze przed narodzeniem. Założył dom dla osób starszych „Niepokalane Serce Maryi”, oferując pomoc opuszczonym chorym. Spełniając swoje pragnienie kształcenia świeckich i kapłanów do służby Kościołowi, w 1978 r. założył szkołę, która zgromadziła 600 dzieci, którym zapewniał również wyżywienie, a w 1981 r. założył niższe seminarium duchowne, w którym przekazał swoje głębokie nabożeństwo do Matki Bożej i wiarę w Jezusa w Eucharystii. Msza święta, Komunia eucharystyczna i odmawianie różańca były podstawą jego katechezy, którą rozpowszechniał podczas swoich częstych podróży po Brazylii jako przewodniczący Kapłańskiego Ruchu Maryjnego.

Ks. Nazareno był zawsze na pierwszej linii frontu, aby pokrzyżować plany gangów bandytów, którzy działali po obu stronach granicy, wzdłuż osi Brazylia-Boliwia, organizując dystrybucję kokainy i wykorzystując prostytucję. W nocy 11 lutego 2001 r. ks. Nazareno został brutalnie zaatakowany przez dwóch zabójców, którzy strzelili mu w tył głowy. Misjonarz, wciąż przytomny, modlił się i przebaczył, ujawniając swojemu biskupowi słowa wyszeptane mu przez strzelca przed oddaniem strzału: „Przyszedłem cię zabić, bo nam przeszkadzasz”. Zmarł 22 lutego 2001 roku.

- heroiczności cnót Sługi Bożego Pierre'a-Josepha Triesta, kapłana diecezjalnego, Założyciela Zgromadzeń Braci Miłosierdzia, Sióstr Miłosierdzia Jezusa i Maryi oraz Sióstr Dzieciątka Jezus; ur. 31 sierpnia 1760 r. w Brukseli (Belgia) i zm. 24 czerwca 1836 r. w Gandawie (Belgia).

- heroiczności cnót sługi Bożego Angelo Bughettiego, kapłana diecezjalnego, założyciela Instytutu św. Katarzyny; ur. 27 sierpnia 1877 r. w Imoli (Włochy) i zm. 5 kwietnia 1935 r. w Bolonii (Włochy),

- heroiczności cnót Sługi Bożego Agostino Cozzolino, kapłana diecezjalnego; ur. 16 października 1928 r. w Resina (obecnie Ercolano - Włochy) i zm. 2 listopada 1988 r. w Neapolu (Włochy),

- heroiczności cnót sługi Bożego Antoniego Gaudí i Cornet, wiernego świeckiego; ur. 25 czerwca 1852 r. prawdopodobnie w Reus (Hiszpania) i zm. 10 czerwca 1926 r. w Barcelonie (Hiszpania).

Oceń: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pójdą do nowych miejsc

Niedziela bielsko-żywiecka 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

proboszczowie

dekrety

wikariusze

Robert Karp

W tym wypadku... na zasłużoną emeryturę

W tym wypadku... na zasłużoną emeryturę

Dekrety proboszczom, wikariuszom, neoprezbiterom i diakonom 22 czerwca wręczył ordynariusz bielsko-żywiecki w kurialnej kaplicy.

Spróbujmy w tych nowych miejscach, w nowych funkcjach odnaleźć skarb, którym jest słowo Boże; spróbujmy powrócić do tego, co pierwotne, fundamentalne, co jest przymierzem kapłańskim, które jest w nas od czasu przyjęcia święceń. Powróćmy do tego, co jest samym początkiem Kościoła, czyli do głoszenia Ewangelii w trudniejszych sprawach, w mniejszej liczbie osób, do bardziej wymagających słuchaczy” – powiedział bp Roman Pindel do kapłanów, którzy zmieniają placówki swojej posługi duszpasterskiej.
CZYTAJ DALEJ

Jednak JEST. Pełne symboli pożegnanie papieża Franciszka

2025-04-26 21:43

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

śmierć Franciszka

Red

Wiatr przekładał karty otwartego Ewangeliarza leżącego na trumnie papieża Franciszka – podobnie zresztą jak w czasie Mszy świętej żałobnej św. Jana Pawła II (wtedy księga ostatecznie się zamknęła). Powiew wiatru – obok ognia i gołębicy – to w kulturze chrześcijańskiej symbol Ducha Świętego. Ten obraz na pewno pozostanie mi w pamięci, jako wymowny znak dla współczesnego świata i świadectwo tego, że – jak głosi Ewangelia – „Duch wieje, kędy chce”. W świat poszła bardzo konkretna katecheza, zatrzymaliśmy się na chwilę - w obliczu majestatu śmierci.

To ważne, że msza święta pogrzebowa była sprawowana w dostojnym języku łacińskim – na znak powszechności Kościoła. Trafnie była dobrana Ewangelia – o powołaniu Piotra, urzekała też homilia, w której kardynał Giovanni Battista Re przypomniał, że Franciszek w każdej niemal publicznej wypowiedzi prosił, by się za niego modlić, tymczasem – jak mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego - „teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i prosimy, abyś z nieba błogosławił Kościołowi, błogosławił Rzymowi, błogosławił całemu światu, tak jak to uczyniłeś w ostatnią niedzielę z balkonu tej Bazyliki”.
CZYTAJ DALEJ

Kard Nycz w Gnieźnie: módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła

2025-04-27 12:31

[ TEMATY ]

Gniezno

PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Módlmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła wspominając w modlitwie zmarłego papieża Franciszka. Prośmy też o światło Ducha Świętego na czas konklawe. Módlmy się, byśmy dali świadectwo chrześcijańskiej wierności - mówił kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha sprawowanej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, jako kulminacyjny moment obchodów 1000. rocznicy pierwszej polskiej koronacji. Na początku homilii kard. Nycz, przewodniczący liturgii jako legat papieski, odczytał list papieża Franciszka skierowany do niego w związku z tą uroczystością. „Życzymy (…) wszystkim aby z całego serca, zwłaszcza w tym czasie dali świadectwo chrześcijańskiej wierności za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” - napisał papież.

„Raduje się Kościół Matka nasza w świętym Roku Jubileuszu, kiedy jasno objawia się owoc tego zbawiennego czasu, w którym wierni dzięki niewypowiedzianej miłości Bożej doświadczają nadziei, która nigdy nie zawodzi a także jasno widać powód do świętowania szczególnych wydarzeń, w których sama nadzieja jaśnieje i rozbłyska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję