W niedzielę 9 lutego ks. dr Marek Dziewiecki głosił kazania na Mszach św. w sanktuarium Matki Bożej Cieszyńskiej. Przybliżał ideę komunikowania miłości w małżeństwie i w rodzinie. W tym samym dniu spotkał się z katechetami, by opowiedzieć o celach i metodach wychowania chrześcijańskiego. 10 lutego skierował słowo m.in. do młodzieży.
Kto walczy z rodziną, walczy z człowiekiem, jego szczęściem osobistym i społecznym, i walczy z Bogiem. Bo małżeństwo i rodzina to jest podstawowy pomysł na nasze życie na ziemi zaznaczył kapłan, dodając, że bez małżeństwa, które było pierwszym powołaniem, nie byłoby kapłaństwa. Pierwszym i podstawowym celem kapłaństwa jest obrona małżeństwa i rodziny. Ja jestem księdzem wiernym powołaniu na tyle, na ile chronię małżeństwo i rodzinę, na ile jestem gotów oddać za nią nawet życie. To jest moje powołanie. Sam nie zakładam rodziny, co proponuje Kościół katolicki jako celibat, po to, abym chronił od rana do wieczora was, małżonków i rodziców, żebym przygotowywał wasze dzieci czy pomagał im do założenia rodziny tłumaczył. Stwierdził, że współcześnie wyuzdani ludzie proponują ludziom wzajemną zabawę, bawienie się sobą, bycie niepłodnymi. Feministki proponują walkę kobiet z mężczyznami, a aktywiści gejowscy izolację mężczyzn i kobiet. Natomiast Bóg proponuje wzajemną miłość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Największym zagrożeniem, zdaniem kapłana, jest obecnie ideologia gender, którą stworzyli ludzie nieszczęśliwi i zaburzeni płciowo. Ks. Marek Dziewiecki podkreślił, że ważne jest, aby w gender odróżnić slogany od programów. Slogany w gender mówią: równość kobiet i mężczyzn, prawa człowieka itp. A programy są toksyczne, mówią: dzieci od 2-4 lat uczyć masturbacji, dzieciaki w wieku 9 lat zachęcać do satysfakcjonującego seksu. Są zachęty do eksperymentowania seksualnego, promocja antykoncepcji i wspieranie aktywistów seksualnych, transseksualistów i inne. Slogany mają piękne, chrześcijańskie. Programy mają ludobójcze zaznaczył, dodając że gdyby udało się wprowadzić gender, to już by żaden człowiek nie wiedział, kim jest.
Ks. Marek Dziewiecki mówił także o znakach kryzysu w małżeństwach. My kapłani jesteśmy urzędowymi świadkami, kiedy wy zawieracie małżeństwo. Ja mam do śmierci przypominać każdemu małżonkowi, że zawarł małżeństwo powiedział, po czym rozwijał temat miłości małżeńskiej. Podkreślił, że na tej ziemi od współmałżonka tylko Bóg jest ważniejszy i trzeba kochać współmałżonka bardziej od innych ludzi. Początek kryzysu w małżeństwie jest w dniu, kiedy jedno przestaje okazywać miłość drugiemu. Drugi znak kryzysu jest wtedy, kiedy jedno albo oboje tracą więź z Bogiem, przestają się razem modlić, chodzić do kościoła. Trzecim znakiem jest kryzys rodzicielstwa, brak przyjmowania większej ilości dzieci, albo skupianie się wyłącznie na macierzyństwie, nie na mężu. Problemem jest również złe wychowywanie dzieci. Kochać i wymagać, to recepta na katolickie wychowanie dziecka. Dzieci niekochane nie mają sił żyć, żyć im się nie chce podkreślił. Dodał, że pierwsza sposobem kochania dzieci jest miłość wzajemna rodziców, a następnie obecność, pracowitość i czułość. Jeśli dzieci nie widzą waszej wzajemnej miłości, dostaną nerwicy, nie poradzą sobie w życiu przestrzegał. Nie skupiaj się na sobie, na twojej historii, tylko zacznij kochać. Jak będziesz kochał to będziesz wszystko umiał, bo miłość jest wszechmocna, tylko zacznij kochać: będziesz i obecny, i pracowity, i bardziej czuły podsumował.
11 lutego spotkanie z kapłanem odbyło się również w Katolickim Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach. Spotkania z ks. Markiem Dziewieckim zorganizowało katolickie stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra.