Reklama

VIII Forum Młodzieży Akademickiej

Współczesny Mały Książę

W tym roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się VIII Forum Młodzieży Akademickiej. Hasłem przewodnim spotkań były słowa "Współczesny Mały Książę", nawiązujące do książki, która wciąż wielu uczy mądrości, miłości i odpowiedzialności. Podczas czterech dni spotkań, które zatytułowane były cytatami z "Małego Księcia", młodzież poszukiwała odpowiedzi na ważkie pytania dotyczące życia...

Niedziela lubelska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne Forum rozpoczęło się 3 grudnia Eucharystią, celebrowaną przez rektora, ks. Andrzeja Szostka o godz. 12.15 w kościele akademickim KUL.

Dzień pierwszy - wtorek

Na początku Mszy św. opiekun Forum - o. Andrzej Batorski modlił się słowami: "Pragniemy zwrócić się do Jezusa, aby od Niego uzyskać odpowiedź odnośnie naszej odpowiedzialności". Ksiądz Rektor podkreślał, że: "Chrystus daje odpowiedzi, które są swoistym wyzwaniem dla człowieka. Podstawowym warunkiem, aby móc usłyszeć Jezusa jest pokora i poczucie braku mądrości, którą chcemy zdobyć od Zbawiciela". Po Eucharystii wystąpił zespół "Pełni Radości", który tworzą członkowie Ruchu "Światło-Życie" związani z duszpasterstwem KUL. Młodzi muzycy zaprezentowali popularną, współczesną muzykę chrześcijańską we własnych aranżacjach. Kontynuacją dobrej zabawy był popołudniowy koncert - konkurs "karaoke", który zgromadził wielu chętnych do sprawdzenia swoich wokalnych umiejętności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Film - a co po nim?

Reklama

Drugi dzień spotkań przebiegał pod hasłem "Łatwiej sądzić innych niż samego siebie", a tematyka oscylowała wokół odpowiedzialności za siebie. O godz. 15.00 w Nowej Auli KUL wyświetlony został najnowszy film Krzysztofa Zanussiego Suplement. Po projekcji był czas na dyskusję poprowadzoną przez Mariusza Mroza - dziennikarza związanego z duszpasterstwem akademickim KUL. Wieczorem miłośnicy chrześcijańskiego rocka mieli okazję zabawy podczas koncertu "Więcej czadu dla Jezusa". W Starej Auli KUL zagrali "BJT" i "Signum Fidei" z Lublina oraz "Miasto" z Bydgoszczy.

Odpowiedzialność za kwiat

Hasło czwartkowego spotkania to zdanie "Jestem odpowiedzialny za mój kwiat". W ramach tego odbył się wykład z cyklu Duchowość kobiety i mężczyzny. Gościem szczególnym była pani profesor Wanda Półtawska - psychiatra, więźniarka Oświęcimia i przyjaciółka Jana Pawła II. O godz. 20.00 w Nowej Auli KUL wystąpił "Teatr A" z Gliwic, który w swoich inscenizacjach przedstawia w oryginalny, efektowny, a zarazem bardzo przystępny dla współczesnego widza sposób historie znane z kart Pisma Świętego. Na Forum "Teatr A" zaprezentował jedną ze swych pierwszych sztuk - musical "Jonasz", którego treść wprowadziła w tematykę ostatniego dnia VIII Forum - odpowiedzialności za wszystkich, których spotykamy w naszym życiu.

Na zakończenie

Piątkowa Msza św. o godz. 12.15 była ostatnią Eucharystią VIII Forum. Tego dnia tematem spotkań było zdanie "Oswoić znaczy stworzyć więzy". W związku z tym odbyła się dyskusja panelowa na temat Miłość i odpowiedzialność, którą poprowadziła redaktor Maria Brzezińska z Radia Lublin. Jej gośćmi byli: s. Heidi - misjonarka Afryki, ks. Tomasz Źwiernik - opiekun młodych narkomanów z Zamościa oraz Jarosław Pichla - lubelski "Wolontariusz roku 2001". O godz. 18.00 w Herbaciarni Duszpasterstwa Akademickiego KUL otwarta została wystawa "Bóg oczami Małego Księcia". Jej organizatorzy zestawili rysunki Pana Boga wykonane przez kilkuletnie dzieci z wyobrażeniami ludzi wchodzących w dorosłe życie. Ostatnim punktem programu Forum był spektakl Historyja Teatru "ITP" z KUL, który przedstawia uwspółcześnioną wersję średniowiecznej Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią.
Organizatorów VIII Forum zaskoczyło zaangażowanie uczestników w tematykę podejmowaną podczas czterech dni spotkań. "Działo się tak, mimo tego, że na wykładach i dyskusjach panelowych nie było obecnych dużo gwiazd, które mogłyby przyciągnąć publiczność" - mówi Marcin Ropiak - jeden z koordynatorów Forum. "Z roku na rok zmniejsza się liczba osób biorących udział w Forum. Wynikać to może głównie ze zmiany zapotrzebowań młodych ludzi. Na szczęście są tacy, którzy wciąż otwierają się i wykazują duże zainteresowanie. Dla nich warto organizować Forum!" - kontynuuje, poproszony o podsumowanie grudniowych spotkań młodzieży.

Forum Młodzieży Akademickiej organizowane jest przez duszpasterstwo akademickie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest próbą przeniesienia na grunt lubelski doświadczeń Forum Młodzieży Akademickiej, które odbywa się co roku w maju na Jasnej Górze i gromadzi przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Forum adresowane jest do studentów, a także do młodzieży klas maturalnych, absolwentów i tych wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na najbardziej istotne pytania dotyczące młodości, wiary, kultury i społeczeństwa.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję