Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś odebrał Nagrodę im. Księdza Stanisława Musiała

2025-03-08 09:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Karkowskim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzony został kard. Grzegorz Ryś, a za działalność społeczną – s. dr Katarzyna Kowalska NDS.

Reklama

Laudację dla kard. Grzegorza Rysia wygłosił Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. dr hab. Piotr Jedynak, który, odnosząc się do zaangażowania metropolity łódzkiego w dialog chrześcijańsko – żydowski, nawiązał do jego rozprawy zatytułowanej "Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa do inkwizycji. XV wieków trudnych relacji" i wskazał, że - dzieło księdza kardynała uprzytamnia, że jakkolwiek w dziejach Kościoła katolickiego nie brakuje „momentów pięknych i Bożych”, to „sąsiadują z nimi jednak inne tragiczne i budujące wstyd”. Momenty te, naznaczone przez uprzedzenia i bezrozumny, antyjudaistyczny resentyment, były niestety w dodatku częstokroć inspirowane przez postaci uchodzące za pomnikowe, za wolne od jakichkolwiek skaz i wad. Wypada spośród nich wymienić choćby świętych Ambrożego, Hieronima, Augustyna, czy Jana Chryzostoma z jego Mowami przeciwko Judaizantom i Żydom, zawierający wiele paszkwilanckich jawnie antysemickich tekstów, portretujących wyznawców judaizmu jako ludzi zasługujących na co najmniej anatemę – zauważył prof. Jedynak. - Laureat tegorocznej odsłony Nagrody im. ks. Stanisława Musiała w kategorii I wzywa wszak sobie współczesnych-swoim życiem, wieloletnią działalnością społeczną i pastoralną, a także aktywnością akademicką i naukową – do próby rewizji i redefinicji chrześcijańskiej tożsamości. Postuluje wszakże, aby pracę tę wykonać zarówno w wymiarze globalnym, systemowym, jak i na poziomie najzupełniej prywatnym, indywidualnym. Dziękując za twórczą działalność księdza kardynała, promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej, dziękuję zarazem za bezcenny wkład wniesiony w upowszechnienie rzetelnej wiedzy historycznej, promującej ideę humanizmu i humanitaryzmu, znoszenie szkodliwych podziałów i uprzedzeń, a także za krzewienie postaw obywatelskich – czytamy w laudacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po otrzymaniu Nagrody im. ks. Stanisława Musiała kard. Ryś odwołał się między innymi do dwóch pytań, jakie ówczesny prefekt Kongregacji Doktryny Wiary zawarł we wstępie do bardzo ważnego dokumentu stworzonego przez Papieską Komisję Biblijną Lud Żydowski i jego święte pisma w Biblii chrześcijańskiej. - W tym wstępie kardynał stawia wstrząsające dwa pytania. Pierwsze jest takie: czy po Szoah, wiedząc co się stało, chrześcijanie mogą z czystym sumieniem być uprawnionymi dziedzicami Biblii Izraela, i czy jeszcze mają prawo proponować chrześcijańską interpretację tej Biblii, czy to nie wygląda na uzurpację? To jest pierwsze pytanie kardynała Ratzingera. Czyli jeśli znamy cały dramat Szoah, to czy my możemy zrobić taką operację, że cieszymy się z tego w jaki sposób Torę wykłada Rabin i na to odważamy się nakładać chrześcijańską interpretację. Ratzinger pyta się: czy mamy prawo to robić, po tym co się stało i co opisujemy słowem zagłada? Jest jeszcze drugie pytanie: Czy Nowy Testament - przez co jak przedstawia Żydów i Naród żydowski - sam nie przyczynił się do stworzenia wrogości względem nich dostarczając wsparcia ideologii, tych którzy chcieli zniszczyć Izraela? – pytał kardynał.

Reklama

- Mam w sobie głębokie przekonanie, że na te obydwa pytania można odpowiedzieć twierdząco: tak! Ale pod jednym warunkiem, że chrześcijanie nie będą udawać, że nie znają całej tej historii. Jeśli nie będą udawać, że w niej nie ma żadnego fragmentu, który jest związany z ich odpowiedzialnością i osobistą, i wspólną, jeśli nie będą próbować tworzyć równoległej historii pokazując, że ona jest inna. Jeśli staniemy wobec Izraela wyznając swoje winy, staniemy w prawdzie z pokorą we wzajemnym szacunku, to myślę że wzajemna lektura Biblii jest możliwa. A ja powiem szczerze: nie wyobrażam sobie inaczej jej czytać! – powiedział laureat. Na koniec metropolita łódzki podziękował wszystkim dzięki, którym otrzymał tę wyjątkową Nagrodę. Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Wyboru laureatów dokonuje Kapituła, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko- żydowskiej oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.

Organizatorem tegorocznej uroczystości wręczenia Nagrody jest Urząd Miasta Krakowa. Patron Nagrody, ks. Stanisław Musiał SJ (1938-2004), był wytrwałym rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii, za co uhonorowano go m.in. Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Od 1981 roku był redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, a w latach 1990-1991 zastępcą redaktora naczelnego. Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Wprost”, „Polin” i „Midraszu”. Ks. Musiał był autorem ważnej książki piętnującej grzech antysemityzmu pt. „Czarne jest czarne”.

Po jego śmierci, z inicjatywy krakowskiej społeczności żydowskiej, na cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci. W ubiegłych latach laureatami Nagrody zostali: prof. Jan Błoński oraz Miasto i Gmina Chmielnik, prof. Joanna Tokarska-Bakir i Bogdan Białek, prof. prof. Bożena i Jerzy Wyrozumscy oraz Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska i ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz i nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza (Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, Dariusz Rozmus), prof. Stanisław Krajewski i Mirosław Skrzypczyk, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel i Zofia Radzikowska, prof. Jan Małecki i prof. Aleksander Skotnicki, Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec, ks. prof. Michał Czajkowski i Urszula Antosz-Rekucka, abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz, prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela, Marian Turski i Anna Brzyska, Karolina Panz i Wioleta Szczepocka, Małgorzata Międzobrodzka i Agnieszka Mysakowska oraz Robert Szuchta i Agnieszka Cahn.

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Wiara jest osobistym spotkaniem z żywym Bogiem! – abp Ryś

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wskrzeszenie Łazarza to temat przewodni piątego spotkania z cyklu „Znaki z góry”, czyli spotkań rekolekcyjnych z arcybiskupem łódzkim, odbywające się w ramach tegorocznej Areny Młodych. Młodzi otrzymali opaski na rękę ze słowami: „Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić”.

Na początku spotkania arcybiskup Grzegorz Ryś odpowiedział na zagadnienia opracowane przez młodzież podczas spotkania w zeszłym tygodniu.- Chciałbym się odnieść do pytania, jakie padło jako pierwsze: „Komu jest w życiu łatwiej, człowiekowi wierzącemu, czy niewierzącemu?”. Padało wiele waszych odpowiedzi, ale układały się w takim kluczu: wierzącemu jest albo łatwiej albo trudniej, bo jeśli ma więcej odpowiedzi np. na pytania skąd się wziął świat, albo jaki sens ma cierpienie w życiu człowieka. Czasem z tą wiedzą jest łatwiej a czasem trudniej. Obie możliwości są prawdziwe., Bardzo bym chciał was zaprosić do jeszcze innego rozumienia wiary – wiara nie jest tylko światopoglądem, tzn., że jeśli jesteś wierzący, to masz konkretny obraz świata. Wiara nie jest tylko systemem moralnym. Wiara jest przede wszystkim spotkaniem osobistym z Bogiem! Wiara nie jest ani światopoglądem, ani systemem, tylko jest spotkaniem! Dlatego nie mam ani cienia wątpliwości, że człowiekowi wierzącemu jest łatwiej, bo to jest ktoś kto spotkał i spotyka Jezusa. Wam jest łatwiej, bo macie koło siebie kogoś kogo możecie nazwać przyjacielem, chłopakiem, dziewczyną, czujesz się akceptowany przez drugą osobę. Dlatego jest Ci w życiu łatwiej. Jest o wiele trudniej, jeśli nie masz takiego kogoś koło siebie. Wiara to doświadczenie tego kogo kochacie i kto was kocha! To jest punkt wyjścia w wierze – spotkanie z Jezusem, o którym wiesz, że żyje. Z którym rozmawiasz, którego słuchasz, z który do Ciebie mówi, do którego Ty mówisz co dla Ciebie ważne, albo w ogóle nic nie mówicie i możecie sobie tak razem posiedzieć. Modlitwa polega na tym, że masz czas dla Boga, że chcesz z nim spędzić czas. Jeśli przychodzi do Ciebie ktoś kogo kochasz, szanujesz, cenisz, to masz dla niego czas. Tak naprawdę możecie nic nie robić i jeśli ta osoba jest dla Ciebie ważna, odchodzi od Ciebie po 2-3 godzinach, wcale nie masz poczucia straty czasu. Wiara daje siłę przez to, że masz doświadczenie Boga, który Cię akceptuje, Boga, który Cię przyjmuje, Boga który jest blisko, Boga, który Cię Kocha! Jest ktoś, na kim możesz się oprzeć. To jest niesłychanie wzmacniające i to sprawia, że żyje się inaczej – przekonywał metropolita łódzki.
CZYTAJ DALEJ

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

[ TEMATY ]

manifestacja

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Tutaj, w Gubinie, jak w Słubicach, Zgorzelcu, tutaj dokonuje się akt bezprawia ze strony Niemiec, którzy narzucają Polakom nielegalnych migrantów, wpychając ich do Polski, destabilizując państwo polskie i narażając nas wszystkich na utratę bezpieczeństwa i spokoju, z którego przecież Polska słynie — mówił.
CZYTAJ DALEJ

Kard. C. Aós Braco kończy 80 lat – 136 purpuratów-elektorów

2025-04-05 21:01

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat Flickr

W niedzielę 6 kwietnia kończy 80 lat arcybiskup metropolita-senior Santiago de Chile kard. Celestino Aós Braco OFM Cap., tracąc tym samym prawo udziału w przyszłym konklawe. Obecnie liczba uprawnionych do wyboru kolejnego papieża wynosi 136, a pozbawionych tego prawa - 116. Purpurat chilijski (choć urodzony w Hiszpanii) jest jednym z pięciu kapucynów w Kolegium Kardynalskim.

Przyszły kardynał urodził się 6 kwietnia 1945 w mieście Artaiz w północno-zachodniej hiszpańskiej prowincji Nawarra (archidiecezja Pampeluna). Tam też ukończył szkołę podstawową i średnią, po czym w latach 1960-63 studiował filozofię w Saragossie, a w latach 194-68 - teologię w Pampelunie. 14 sierpnia 1963 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w mieście Sangüesa w Nawarze. Równo w rok później złożył w nim śluby czasowe, a 16 września 1967 - śluby wieczyste. W latach 1972-80 uzupełniał studia na uniwersytetach w Saragossie i Barcelonie, uwieńczone licencjatem z psychologii. Dzięki tej specjalizacji kształcił się w latach 1980-81 na Papieskim Uniwersytecie Katolickim Chile.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję