W dniach 16-17 listopada br. odbył się w Hrubieszowie XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, któremu przewodziły słowa: „Piszcie piękną historię ludzi wiernych ideałom” (bp J. Guzdek, Kazanie do młodych, WAT). Do Hrubieszowa przybyło 49 podmiotów wykonawczych, stanowiących ogółem liczbę ponad 200 osób.
W sobotę, 16 listopada już od godz. 9.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury odbywały się przesłuchania konkursowe, oceniane przez Radę Artystyczną w składzie: przewodnicząca Alicja Saturska, członkowie Jolanta Wojtaś-Zapora, ppłk rez. Bogusław Hilla, ks. prał. ppłk Andrzej Puzon.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po zakończeniu dwóch koncertów konkursowych o godz. 18.00 odbył się koncert inauguracyjny, który otworzyli: burmistrz miasta Hrubieszowa Tadeusz Garaj, ks. prał. ppłk Andrzej Puzon, dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego płk Marcin Maj. Ks. Puzon odczytał przesłanie biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, w którym czytamy m.in.: „Bogactwo zawarte w muzyce religijnej i patriotycznej pobudza wrażliwość estetyczną i moralną każdego pokolenia. To żywa pamięć o naszej wierze, ale także o historii i tradycji. To pieśń wzmacniała miłość Polaków do Ojczyzny, pozwalała przetrwać, dodawała sił i była nieodłączną towarzyszką walczących żołnierzy. Pieśń religijna i patriotyczna jest integralną częścią naszej narodowej kultury, łączy przeszłość z przyszłością, stanowi dorobek duchowy naszych przodków oraz jest jednym z ważniejszych środków wychowania historycznego i narodowego”. W dalszej części koncertu ks. Prałat nawiązał do historii festiwalu oraz określił cel i zadania stojące tak przed artystami jak i przed publicznością. Następnie Dowódca 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego skierował słowa powitania do wszystkich uczestników koncertu oraz artystów, życząc im dobrych lokat konkursowych.
Po zakończeniu tej części koncertu miały miejsce występy: zespołu „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały i Aleksandry Opały-Wójcik, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, zespołu „Żuki”. Przesłuchania konkursowe zakończono o godz. 23.30.
W niedzielę o godz. 9.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Andrzej Puzon odprawił Mszę św., w której uczestniczyli wszyscy biorący udział w festiwalu. Oprawę muzyczną przejęli jego uczestnicy. W homilii ks. Andrzej wzywał młodych, aby byli świadkami Jezusa Chrystusa i Kościoła, budując pokój we własnym sercu, domu, kraju.
O godz. 16.00 rozpoczął się Koncert Galowy. Po odśpiewaniu hymnu festiwalu „Młodością Kolumbów” koncert poprowadziła spikerka TVP Lublin Anna Dąbrowska. Przewodnicząca Rady Artystycznej Alicja Saturska odczytała protokół tegorocznego festiwalu. Rada Artystyczna przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
Reklama
zespoły: zespół wokalny „SEMPRE” Klub Batalionowy w Zamościu, duet Kamila Kuśnierz i mjr Artur Pol Klub 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu, zespół „AKWARIUM” Klub 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, zespół „CZASZA” Klub 6. Brygady Powietrzno-desantowej w Krakowie, zespół „Błękitne Berety” Klub Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, zespół „PRESTO” Klub Wojskowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie;
soliści: Patrycja Adamska Klub Wojskowy 25. BKPow w Nowym Glinniku, Kinga Kowalkowska Klub Wojsk Lądowych w Warszawie, Weronika Cichocka Klub 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Martyna Temporowicz 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie, Monika Rupińska Klub Centrum Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Karolina Nowakowska Klub Wojskowy 25. BKPow w Nowym Glinniku, Agnieszka Podubny Klub Wojskowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie;
III miejsce w kategorii zespoły: zespół „KAMELEON” Klub 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
III miejsce w kategorii solista: Daniel Lipiec Klub 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie,
II miejsce w kategorii zespół: zespół „ZIELONI” Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie,
II miejsce w kategorii solista: Magdalena Pamuła Klub 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
I miejsce w kategorii zespół: Chór Akademii Marynarki Wojennej,
I miejsce w kategorii solista: Małgorzata Chruściel Klub Wojskowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
Po wręczeniu nagród odbył się koncert w wykonaniu nagrodzonych solistów i zespołów. Zamknięcia festiwalu dokonał ks. prał. ppłk Andrzej Puzon, który powiedział m.in.: Dziękujemy Bogu i ludziom za to wyjątkowe spotkanie oraz świadectwo wiary i patriotyzmu. O, szczęśliwy Hrubieszowie, że mogłeś zgromadzić tak wspaniałych ludzi z całej Polski. To z tego miasta, to z tych kościołów popłynęły jeszcze raz słowa Chrystusa: „Błogosławieni pokój wprowadzający”. Dziś płynie jeszcze raz to wołanie Jana Pawła II „Pozwólcie Chrystusowi królować w waszym sercu, w waszym młodym życiu. Budujcie cywilizację miłości i pokoju. Przyjąć Chrystusa, to znaczy przyjąć Jego misję. Pamiętajcie, że jesteście Stróżami Poranka o świcie Trzeciego Tysiąclecia. Ks. Prałat podziękował gościom festiwalu, organizatorom, władzom, sponsorom, artystom, a wreszcie wspaniałej hrubieszowskiej publiczności, którą nazwał „sercem festiwalu”. Po zamknięciu festiwalu na deskach HDK wystąpił gościnnie zespół „Plateau” z Piotrem Cugowskim.