Reklama

Parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie

Serce Starego Miasta

Od ponad 750 lat istnieje w Głogowie parafia pw. św. Mikołaja. Tradycyjnie 6 grudnia obchodzone są tu uroczystości odpustowe. W tym roku był to także czas modlitwy dziękczynno-błagalnej w intencji wszystkich wiernych wspólnoty oraz pracujących wśród nich duszpasterzy. Szczególnie niecierpliwie na ten dzień czekały przede wszystkim dzieci...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głogowska fara

Reklama

W dziejach miasta Głogowa (którego 750-lecie będziemy obchodzić w przyszłym roku) kościół pw. św. Mikołaja pełnił rolę głównej świątyni. Nieznany jest dokładny czas powstania tego kościoła, choć w świetle badań naukowych za najbardziej możliwą przyjmuje się datę około roku 1240. Pierwsza budowla była trzynawową romańską bazyliką zbudowaną na wzniesieniu blisko murów obronnych w południowej części Starego Miasta. Jednak w trakcie pożaru miasta w 1291 r. romański kościół spłonął. Odbudowano świątynię już w stylu gotyckim, otoczoną z czasem koroną pięknych kaplic (m.in. pw.: Najświętszej Maryi Panny, Świętej Trójcy, św. Anny). Niestety, pożary nie omijały tego kościoła i w następnych latach. W XV wieku płonął przynajmniej dwukrotnie, a oprócz tego w 1473 r. częściowo uległ uszkodzeniu, gdyż - jak napisał kronikarz - "zwaliła się kolumna i spadły na ziemię trzy połączone w jedno osłony wraz ze stropem. I choć wielką szkodę poniósł kościół, lecz za łaską Bożą nie doznał urazu żaden człowiek" (Annales Glogovienses). Po każdym takim dramatycznym wydarzeniu mieszczanie remontowali i odbudowywali swoją świątynię.
Następne stulecia również doświadczały kościół św. Mikołaja, odciskając na nim swoje ślady i pozostawiając blizny. Świątynia ta stała się np. przedmiotem wieloletnich sporów między katolikami i uzurpującymi sobie również prawo do niej protestantami. Nie uniknięto też, niestety, kolejnego pożaru. Najbardziej tragicznym jednak okazał się wiek XX...

Duchowo i materialnie

Zniszczenia, jakim uległ kościół pw. św. Mikołaja w trakcie działań wojennych, były tak ogromne, że zrujnowany budynek głogowskiej fary do dziś stanowi symbol tamtych dramatycznych wydarzeń, które obróciły w gruzy dawną świetność Starego Miasta. Dziś rolę świątyni parafialnej św. Mikołaja w tej części Głogowa pełni dawny kościół jezuitów pw. Bożego Ciała. Tak też zachowana została wielowiekowa tradycja. Na czele współczesnej parafii św. Mikołaja od lat jako proboszcz stoi - ks. kan. dr Stanisław Jaworecki. W pracy duszpasterskiej wspomaga go trzech wikariuszy, ksiądz rezydent oraz emerytowany kapłan; pomocą służą również Siostry Służebniczki Dębickie, których siedziba mieści się przy kaplicy na ul. Staromiejskiej.
Ta kilkunastotysięczna parafia położona jest w mieście centralnie, znaczny jej obszar to pięknie odbudowywana starówka. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się nie tak dawno otwarty imponujący głogowski ratusz. To właśnie tu powoli przenosi się ciężar życia gospodarczo-administracyjnego i kulturalnego Głogowa. Parafia pw. św. Mikołaja stanowi niejako serce w organizmie Starego Miasta. Oprócz codziennego rytmu życia liturgicznego i katechetycznego ma ona do zaoferowania szeroką gamę działań i inicjatyw duszpasterskich. Duchowo są wspierani chorzy, materialnie - biedni (Caritas); organizowane są pielgrzymki (stąd od lat wychodzi głogowska pielgrzymka na Jasną Górę), nabożeństwa oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Przy parafii działa wiele grup i stowarzyszeń - m.in.: Apostolat Maryjny, Akcja Katolicka, Parafialny Zespół Caritas, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Trzeci Zakon św. Franciszka, grupa Przyjaciół Paradyża czy Klub Inteligencji Katolickiej. W obiektach parafii znajduje się również dom rekolekcyjny.
Warto też w tym miejscu podkreślić, że znamiennym i cennym owocem pracy duszpasterskiej jest m.in. liczne grono kapłanów pochodzących z tej wspólnoty.
W ostatnim czasie parafia przeżywała szczególnie uroczyście dwa wydarzenia. Pierwszym była peregrynacja i nawiedzenie relikwii świętych Pięciu Braci Męczenników, mające miejsce w dniach 24 i 25 października ub.r., w którym uczestniczył bp Adam Dyczkowski. Drugim istotnym wydarzeniem było święto patrona parafii. Tradycyjnie 6 grudnia, we wspomnienie św. Mikołaja, odprawiona została Msza św. odpustowa. Celebracji przewodniczył ks. kan. Włodzimierz Lange - proboszcz parafii konkatedralnej z Zielonej Góry, a homilię wygłosił ks. Ryszard Klimek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Krzepowa.

Za przykładem patrona

6 grudnia, jak powszechnie wiadomo, św. Mikołaj wyczekiwany jest zwłaszcza przez dzieci. Nie inaczej było też wśród dziewczynek i chłopców z głogowskiej parafii pw. św. Mikołaja, przychodzących od ponad roku do świetlicy terapeutycznej noszącej nazwę "U św. Mikołaja".
I tym razem się nie zawiedli. Przy akompaniamencie dzwonków w biskupim stroju św. Mikołaj przybył i do nich. Przyniósł ze sobą cały wór prezentów, a w zasadzie kilka worków, które pomagało mu dźwigać dwóch pomocników. Dla tak wyczekiwanego gościa dzieci - pod bacznym okiem Joanny Bernat i wolontariuszy - przygotowały specjalny program artystyczny. Żadne dziecko nie wyszło ze świetlicy bez prezentów. Jak powiedział ks. Hubert Relich, opiekun tej placówki oraz Parafialnego Zespołu Caritas, takie obdarowanie dzieci prezentami możliwe było dzięki ofiarom wiernych, a także współpracy członków Caritas i zaangażowaniu wolontariuszy, m.in. z Zespołu Szkół Samochodowych w Głogowie.
Na co dzień z oferty świetlicy terapeutycznej korzysta około 25 dzieci. Utrzymywana jest ona ze środków parafii oraz dzięki pomocy, niestety wciąż niezbyt licznego grona, sponsorów. Dzieci oprócz fachowej opieki otrzymują m. in.: pomoc przy odrabianiu lekcji, mają możliwość zabawy, nauki gry na gitarze, a także zjedzenia posiłku. Odbywają się cykliczne spotkania z rodzicami, nawiązano także współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym i Szkołą Muzyczną. W miarę możliwości organizowane były różnego rodzaju darmowe wyjazdy: np. do wodnego kompleksu rekreacyjnego w Polkowicach. W planach są wycieczki do kina i teatru. Dzieci ze świetlicy zaznaczają również swoją obecność w parafii czy to przez różnego rodzaju występy, czy też, jak to miało miejsce podczas uroczystości odpustowych, sprzedając własnoręcznie wykonane kartki świąteczne. A jak zapewnia wychowawczyni - na wiernych parafii czeka już następna niespodzianka - na okres Bożego Narodzenia dzieci przygotowały jasełka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika? Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję