Reklama

Niedziela Świdnicka

Owoce Roku Wiary

Wspólnota Kościoła na całym świecie w łączności z papieżem Franciszkiem zakończy Rok Wiary 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jak ten wyjątkowy duszpasterski czas przeżyliśmy w naszej diecezji?

Niedziela świdnicka 47/2013, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

Przemysław Awdankiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Wiary miał służyć ożywieniu, podniesieniu, oczyszczeniu i ukazaniu wiary, która jest czynna i jednocześnie misyjna. W uzasadnieniu ogłoszenia tego Roku Ojciec Święty zwrócił uwagę na upadek wiary w Europie i na zjawiska, które właśnie tutaj są zauważalne, w przeciwieństwie do innych kontynentów.

– Wiara jest darem, który otrzymujemy od Pana Boga, i o ten dar trzeba nam się troszczyć. Opatrzność Boża daje nam też świadków wiary, by ich świadectwo było wsparciem i umocnieniem dla naszej wiary – przypomina biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rok Wiary ogarnął całą Polskę, nie ominął też diecezji świdnickiej.

– W czasie tego roku na nowo pochylaliśmy się nad tym, w co wierzymy, czyli nad treścią naszej wiary. Zastanawialiśmy się, jaka jest nasza więź z Chrystusem, czy żyjemy na co dzień tym, co wyznajemy ustami – mówi biskup świdnicki Ignacy Dec. – Wiara ma swoje źródło w inicjatywie Boga, który objawia nam swoje wnętrze i zaprasza nas do udziału w swoim Boskim życiu. Wiara nie tylko dostarcza pewnych treści, ale zakłada także osobistą więź z Panem, przylgnięcie do Niego całej osoby z jej inteligencją, wolą i uczuciami. Wiara, by była autentyczna, musi działać przez miłość (por. Ga 5,6); rośnie, gdy jest przeżywana jako doświadczenie otrzymanej miłości oraz kiedy jest przekazywana dalej.

Reklama

W każdej parafii został rozprowadzony ozdobny egzemplarz dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego.

– Wśród postulatów zawartych w liście apostolskim „Porta fidei”, związanych z owocnym zagospodarowaniem czasu w Roku Wiary, znalazły się zachęty dotyczące m.in. promowania treści Katechizmu Kościoła Katolickiego czy też stworzenia wiernym szans w wymiarze lokalnego Kościoła służących ożywieniu ich więzi z Bogiem – potwierdza dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora. – W naszej diecezji trwająca już od 2011 r. cotygodniowa lektura tzw. katechez niedzielnych idealnie wpisała się z zamysł Ojca Świętego dotyczący zachęcania wiernych do korzystania z bogactwa Katechizmu Kościoła Katolickiego. W większości parafii naszej diecezji trwa katechizmowa formacja. Wielu diecezjan docenia to przedsięwzięcie, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym z objaśnianiem prawd wiary, norm liturgicznych czy zasad moralnych.

– Niech na nowo po lekturze Katechizmu naszym oczom ukaże się prawda, że treść naszej wiary nie jest teorią, ale spotkaniem z konkretną Osobą, która żyje w Kościele – dodaje bp Ignacy Dec.

Ksiądz Biskup zachęcił, by w Roku Wiary duszpasterze wraz ze swoimi parafianami odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bradzie.

Reklama

– Wiosną, w okresie powielkanocnym, do bardzkiego sanktuarium pielgrzymowały delegacje wszystkich parafii należących do 24 dekanatów naszej diecezji. Wspólne pielgrzymowanie było wyjątkowym czasem łaski, doświadczenia wspólnoty wiary wyrażającej się przede wszystkim we wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem Księży Biskupów, ale także w procesji różańcowej, podczas, której niesiona była Cudowna Figurka Matki Bożej – mówi ks. dr Krzysztof Ora. – Uczestnicy pielgrzymek po jej zakończeniu za każdym razem dzielili się swoim świadectwem umocnienia wiary i więzi z Kościołem. Warto także zwrócić uwagę, że w kilku parafiach przeprowadzone zostały 8-tygodniowe Seminaria Odnowy Wiary, w czasie których w głoszonych katechezach zwracano uwagę na kerygmatyczne treści chrześcijańskiego orędzia.

Z okazji Roku Wiary Stolica Apostolska rozszerzyła możliwości zyskiwania świętych odpustów. Do 24 listopada 2013 r. wierni mogli zyskiwać dodatkowe odpusty zupełne. Było to możliwe za każdym razem, gdy wzięli udział w co najmniej trzech naukach Misji Świętych lub w co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów Soboru Watykańskiego II i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu. Odpust można było uzyskać za każdym razem, gdy odbyliśmy pielgrzymkę do bazyliki większej, katakumb chrześcijańskich, katedry, miejsca świętego wskazanego przez ordynariusza z okazji Roku Wiary (w naszej diecezji było to Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Strażniczki Wiary w Bardzie) oraz wzięliśmy tam udział w jakimś nabożeństwie, bądź modliliśmy się tam, pobożnie medytowaliśmy, kończąc odmówieniem: „Ojcze nasz”, Credo, wezwaniem do Matki Bożej oraz do świętych Apostołów lub Patronów miejsca.

To nie koniec inicjatyw w naszej diecezji.

W Roku Wiary Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej przygotowało program formacyjno-edukacyjny „Drogami wiary i rozumu”. Jest to program przeznaczony dla licznego grona osób zrzeszonych w Towarzystwie Przyjaciół WSD, a także dobrodziejów i sympatyków seminarium świdnickiego oraz pasjonatów wiedzy i kultury katolickiej.

Reklama

– Program „Drogami wiary i rozumu” to zbiór 36 najciekawszych tematów, wykładanych na studiach teologicznych, niejako „teologia w pigułce”. Program koncentruje się wokół tematyki wiary w perspektywie trwającego Roku Wiary – mówi ks. dr Dominik Ostrowski, koordynator programu i wicerektor seminarium. – Zjazdy odbywają się raz w miesiącu, a całość materiału jest rozłożona na 2 lata akademickie. Zajęcia odbywają się w auli WSD w Świdnicy.

Czy dziś, przed uroczystym zakończeniem Roku Wiary, można mówic o jego efektach?

– Nie da się ocenić ani dokładnie zbadać tego, co wydarzyło się w wymiarze indywidualnym każdego, kto potraktował osobiście czas Roku Wiary jako zaproszenie do duchowego i intelektualnego odnowienia swojej wiary. W kontekście, w jakim obecnie się znajduje Kościół w Polsce, kiedy podejmowane są starania, by ze względu na słabości wynikające z ludzkiego wymiaru Kościoła zepchnąć wierzących na margines życia społecznego, wydaje się, że wielu braci i sióstr, mając świadomość swojej przynależności do Chrystusa, nie ulega nieprzyjaznej propagandzie – mówi ks. dr Krzysztof Ora. – W moim przekonaniu jest to szczególne doświadczenie wpisujące się w Rok Wiary. Uważam, że wciąż dojrzewającym owocem tego czasu łaski jest świadomość konieczności podejmowania działań ewangelizacyjnych, wynikających z troski o tych, którzy nie podjęli w swoim życiu łaski chrztu św. Rok Wiary choć się domyka, to jednak nie kończy dzieł i inicjatyw, które zostały w tym czasie rozeznane.

– Wypraszając dar mocnej wiary i przyzywając orędownictwa Najświętszej Maryi Panny Strażniczki Wiary, na zakończenie Roku Wiary wszystkim z serca błogosławię – dopowiada bp Ignacy Dec.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Witaj Krzyżu, nadziejo nasza

Niedziela wrocławska 4/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Rok Wiary

krzyż

ADAM BUJAK, ARTURO MARI, ROK 27./BIAŁY KRUK

W trwającym Roku Wiary archidiecezja wrocławska przeżywać będzie wyjątkowe wydarzenie. Do każdej z parafii zawita krzyż wielkopiątkowy bł. Jana Pawła II, który Papież-Polak trzymał w ramionach podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r. Początek peregrynacji, której mottem jest zawołanie „Witaj krzyżu, nadziejo nasza”, zaplanowano na Środę Popielcową, 13 lutego br. Pierwszą wspólnotą, która przyjmie krzyż i rozpocznie jego adorację będzie parafia katedralna pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. By wyjątkowy krzyż mógł zagościć we wszystkich parafiach archidiecezji, potrzeba prawie roku. Peregrynacja zakończy się 2 lutego 2014 r., również w katedrze wrocławskiej, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego. Szczegółowy plan peregrynacji znajduje się na stronie internetowej archidiecezji: www.archidiecezja.wroc.pl.
CZYTAJ DALEJ

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej w Grodowcu

2026-06-21 18:36

[ TEMATY ]

Grodowiec

Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej

Karolina Krasowska

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W ramach festiwalu w sanktuarium wystąpiło 6 zespołów i blisko 150 muzyków. Wśród nich Urwisy Maryi z Gorzowa Wlkp.

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu po raz pierwszy odbył się dziś Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wyraził wdzięczność organizatorom za dzieło warsztatów muzycznych oraz dzisiejszy festiwal. Zwrócił uwagę na jego ewangeliczny wymiar. - To, co czyniliście przez ten rok, to jest ta wielka formuła przyznania się do Chrystusa, dla którego czci i chwały również podejmowaliście ten trud, dla którego czci i chwały przychodzimy dzisiaj tutaj, aby razem z Jego Matką uwielbić też Ojca, Syna i Ducha Świętego – mówił bp Lityński. Modlitwa pieśnią jest taką formą uwielbienia Boga. Ale jest też formą bardzo szeroko pojętej integracji, budowania więzi, wspólnoty ponad granicami parafii czy diecezji – zauważył. 
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję