Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia przy dworcu

23 czerwca 2006 r. wszystko się tutaj zaczęło... Na zawierciańskiej ziemi jako wotum wdzięczności miasta i archidiecezji za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się nowa wspólnota. Przylgnęło do niej określenie „parafia przy dworcu”, bo jej miejsce wyznaczono wśród bloków na ul. Wschodniej sąsiadujących z dworcami PKP i PKS. Od tej pory „Niedziela Częstochowska” towarzyszy jej dziejom, rozgrywającym się tu wydarzeniom i uroczystościom oraz budowie nowego kościoła, któremu patronuje Papież Polak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zawierciańska wspólnota 22 października przeżywała odpust parafialny ku czci bł. Jana Pawła II. Eucharystii odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił Pasterz Kościoła częstochowskiego, abp Wacław Depo. Ksiądz Arcybiskup udzielił też parafialnej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Jego wizyta stała się również okazją do spojrzenia na dzieło budowy kościoła, który swym kształtem nawiązuje do Placu św. Piotra w Rzymie.

Zimowa przerwa na budowie

Po zimowej przerwie, w kwietniu br. w „parafii przy dworcu” rozpoczął się budowlany ruch. Z dnia na dzień rosły mury nowej świątyni. Przez kolejne miesiące kościół został podniesiony niemalże do sklepienia. 7 listopada zakończono etap robót przewidzianych na bieżący rok poprzez zabetonowanie kolejnych sklepień kościoła. „Wszystkie plany zamierzone na ten rok zostały w 100 % wykonane. Po kanonizacji Patrona parafii w 2014 r. budowa wkroczy w kolejny etap i kościół zostanie zamknięty w stanie surowym. Jeśli Bóg pozwoli Pasterkę 2014r. przeżyjemy w murach nowej świątyni” – zaznacza proboszcz parafii, budowniczy kościoła, ks. Grzegorz Cyparski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siła modlitwy

Reklama

„Wszystkie prace, które w tegorocznym sezonie zostały zrealizowane to zasługa i ofiarność tutejszych wiernych. Poprzez ich materialne wsparcie możemy cieszyć się z dzieła, które cieszy serca i oczy Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć także o parafianach, którzy poprzez bezinteresowne prace fizyczne przyczyniają się do wznoszenia materialnego kościoła” – mówi wikariusz parafii, ks. Artur Jurczyk. Finansowe wsparcie jest niezwykle ważne, bez pieniędzy przy budowie ani rusz, jednak nie możemy pozwolić, by ta cala budowlana machina nas zdominowała” – dodaje Ksiądz Proboszcz. Dlatego w kaplicy trwa nieustanna modlitwa, która daje siłę, moc, duchowe wsparcie i błogosławieństwo, jakże potrzebne dla każdego z osobna, dla tutejszych rodzin i dla materialnego pomnika, którym jest kościół.

Budowa żywego pomnika nie ustaje

I choć na placu kościelnym przed zimą zamilkł budowlany ruch, to na pewno nie ma przerwy w budowie żywego pomnika dedykowanego Ojcu Świętemu. Wśród parafian zauważa się coraz silniejsze poczucie przynależności do nowej wspólnoty, zwłaszcza tych, którzy początkowo dość sceptycznie nastawieni byli do niej. Widać, że ludzie coraz liczniej gromadzą się na Mszach św. w swoim kościele, w którym zaczynają czuć się rodziną. Dla porównania w pierwszym roku istnienia parafii tylko 4 dzieci przystąpiło tutaj do I Komunii św. W bieżącym roku ich liczba wzrosła do 25. U progu istnienia w parafii zrodziło się wiele wspólnot, które stale się rozwijają. Na tym jednak nie koniec. Powstają też nowe, jak tworzący się Chór Parafialny dorosłych. Ministranci i lektorzy to grono 19 osób, do scholi należy 20 dzieci, są także Koła Różańcowe, które skupiają 160 osób oraz Czciciele Bożego Miłosierdzia – 72 parafian. Wspólnoty te każdego dnia omadlają dzieło budowy świątyni duchowej i materialnej. W parafii wydawana jest „Gazetka Parafialna”, z której wierni dowiadują się co słychać w tutejszej wspólnocie duchowej i na placu budowy oraz o życiu Kościoła w Polsce.

Rzym czeka!

W Roku Wiary tutejsi parafianie uczestniczyli w modlitewnych spotkaniach – każdego 13. dnia miesiąca, którym przewodniczył ks. dr Jan Koclęga, wykładowca WSD w Częstochowie. Przed nimi rekolekcje adwentowe, którymi zainaugurują przygotowania do kanonizacji Patrona parafii. A potem, jeśli tylko będą chętni czeka Rzym i pielgrzymka na tę historyczną uroczystość. „Wiadomo, że przyszły Papież jako biskup krakowski walczył o kościoły, miał głębokie przekonanie tego, że człowiek potrzebuje Boga, a kościoły materialne, parafie sprowadzają Boga Żywego na ziemię. Wydaje się, że teraz spoglądając z Domu Ojca na zawierciańskie dzieło bł. Jan Paweł II ogromnie się nim raduje, wspiera i błogosławi ludziom, którzy je realizują. Nie sposób, aby nas, wiernych parafii pod patronatem bł. Jana Pawła II, którzy budują żywy i materialny pomnik dla Ojca Świętego zabrakło w dniu kanonizacji na Placu św. Piotra w Rzymie. Zachęcam parafian do tej pielgrzymki, która jeszcze bardziej nas zjednoczy i scali” – mówi proboszcz, ks. Grzegorz Cyparski.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Różańcowa błogosławi

Niedziela zamojsko-lubaczowska 45/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

świątynia

parafia

odpust

Łukasz Kot

Obraz Matki Bożej z kościoła w Lubyczy Królewskiej

Obraz
Matki Bożej
z kościoła
w Lubyczy
Królewskiej

Na szlaku Katolickiego Radia Zamość znalazła się parafia pw. Matki Bożej Różańcowej i Aniołów Stróżów w Lubyczy Królewskiej. Gościliśmy tam podczas tzw. niedzieli radiowej w dniu odpustu parafialnego

Lubycza Królewska to dawna osada wołoska. Lokowana w 1420 r. W l. 1759-87 miała prawa miejskie. 1 stycznia 2016 r. ponownie je odzyskała. Przed II wojną światową 90 proc. ludności stanowili Żydzi. Jednym z najokazalszych zabytków miejscowości jest neogotycki kościół parafialny z 1904 r., pierwotnie tylko pod wezwaniem Aniołów Stróżów z obrazem łaskami słynącym Matki Bożej Różańcowej (Matka Boża z Dzieciątkiem), który został przywieziony przez ks. Jakuba Winiarza z Rawy Ruskiej w 1946 r. Kamień węgielny pod nowy kościół poświęcony został przez Ojca św. Jana Pawła II w Krakowie. Poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Marian Rechowicz 26 października 1980 r. Parafianie szczególną czcią otaczają obraz Matki Bożej Różańcowej. W pierwszą niedzielę października odbywa się tu odpust parafialny. Wezwanie Matki Bożej Różańcowej dla kościoła w Lubyczy Królewskiej zostało dodane w 1982 r.
CZYTAJ DALEJ

Lichtenstein: Książę zapowiada weto w przypadku próby legalizacji aborcji

2026-06-22 12:52

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock, montaż: M. Pijewska

Książę dziedziczny Alois z Liechtensteinu zapowiedział, że zawetuje wszelką ustawę dekryminalizującą aborcję w pierwszych 12 tygodniach ciąży, nawet jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament i poparta w referendum.

W lutym komisja obywatelska zainicjowała działania na rzecz dekryminalizacji aborcji do 12. tygodnia ciąży. Autorzy inicjatywy domagają się także zniesienia zakazu informowania o aborcji oraz objęcia kosztów zabiegu ubezpieczeniem zdrowotnym.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję