Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hiszpania

Ewangelizować duszę Europy

Biskupi z państw Europy odpowiedzialni w swoich konferencjach episkopatu za media spotykali się w dniach 8-10 listopada br. w Barcelonie. Marketing Ewangelii i nowe technologie w służbie Kościoła – to niektóre z tematów spotkania.

Doroczne spotkanie biskupów, organizowane przez Komisję ds. Mediów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), przebiegało pod hasłem: „Ewangelizować duszę Europy. Wkład komunikacji społecznej”. 50 lat po publikacji dekretu Soboru Watykańskiego II o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica” biskupi zastanawiali się nad „wyzwaniami i posiadanymi narzędziami dla przekazywania Ewangelii w obecnym kontekście europejskim, który nie przestaje ewoluować”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ojczyźnie Antonio Gaudiego europejscy biskupi zobaczyli, że „architektura może stać się narzędziem komunikacji i nowej ewangelizacji”. Spotkanie zakończyło się Mszą św. w zaprojektowanej przez Gaudiego bazylice Sagrada Familia w Barcelonie.

Ukraina

Na grobach rodaków

Reklama

W pierwszych dniach listopada 2013 r. na największych cmentarzach w Kijowie odbyły się nabożeństwa żałobne za zmarłych Polaków tej części Ukrainy. Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, wraz z ks. Leszkiem Tokarzewskim TChr, kapelanem Polaków w Kijowie, pracownikami ambasady polskiej i przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie odwiedzili Kwaterę Legionistów Polskich na cmentarzu Bajkowa i Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni, czwarty cmentarz katyński, obok otwartych w 2000 r. cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie.

Do zorganizowania tej pielgrzymki pamięci przyczynili się Kapelania Polska, polska ambasada oraz Narodowościowo-Kulturalne Stowarzyszenie Polaków „Zgoda”.

(Ks. WW)

Hostie z Argentyny dla Papieża

Hostie dla codziennych Mszy św. papieża Franciszka w Domu św. Marty wypieka więźniarka z Argentyny. Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował 3 listopada w dodatku dla pań, że hostie przygotowują benedyktynki mieszkające na przedmieściu San Isidoro w Buenos Aires, a pomaga im przy tym więźniarka z miejscowego więzienia.

Według watykańskiego dziennika, papież Franciszek w osobistym liście podziękował więźniarce Gabrieli C. Przy tej okazji przypomniano, że od początku pontyfikatu papież Franciszek kilkakrotnie spotkał się z więźniami, m.in. w Wielki Czwartek odwiedził rzymskie więzienie dla młodocianych więźniów.

W Wielkiej Brytanii brakuje biskupów

Niemal jedna trzecia katolickich diecezji w Wielkiej Brytanii nie ma ordynariusza. Tamtejsi duchowni podkreślają, że brak nominacji biskupich jest demoralizujący i negatywnie wpływa na życie diecezji – alarmuje katolicki tygodnik „The Tablet”.

Reklama

Na biskupa czeka obecnie 9 spośród 30 diecezji, niektóre już od ponad roku. Wkrótce wiek emerytalny osiągnie kolejny biskup – Terence Brain z diecezji Salford, co oznaczać będzie brak ordynariusza dokładnie w jednej trzeciej brytyjskich diecezji, nie licząc dwóch biskupów pomocniczych potrzebnych w londyńskiej archidiecezji Westminster.

Patriarcha Cyryl odznaczył Putina

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odznaczył 4 listopada prezydenta Rosji Władimira Putina nagrodą Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego, który pod koniec października obradował w Moskwie. Nastąpiło to podczas spotkania obu przywódców w Salonach Patriarszych na Kremlu z okazji obchodzonego wtedy Dnia Jedności Ludowej. Wcześniej obaj zwiedzili wystawę-forum „Ruś Prawosławna – na Dzień Jedności Ludowej”, otwartą w stołecznym Maneżu na Placu Czerwonym. Wręczając odznaczenie, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) podkreślił „bezprzykładne zasługi” głowy państwa w odbudowie mocarstwowości Rosji. Zdaniem Cyryla, który jeszcze na Soborze 31 października br. mówił, iż Rosja znajduje się obecnie na krawędzi katastrofy, kraj przeżywa teraz „stopniowy rozwój”, o czym świadczy m.in. wspomniana wystawa, poświęcona 400. rocznicy dynastii Romanowów.

USA

Nowy Herod

Nowym Jorkiem, zwanym haniebną stolicą aborcji USA, rządzić będzie nowy burmistrz, jeszcze bardziej radykalny niż jego poprzednicy na tym stanowisku, sprzymierzeniec przemysłu aborcyjnego. Bill de Blasio z Partii Demokratycznej, który wygrał wybory z miażdżącą przewagą 73 proc., zapowiada walkę z centrami pomocy dla kobiet w ciąży i ekspansję nowych klinik aborcyjnych.

Reklama

Miasto Nowy Jork ma jedne z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem de Blasio zapowiada intensyfikację wysiłków na rzecz ułatwienia i rozwijania działalności placówkom aborcyjnym. Obiecuje wyszukać dla nich dzielnice, w których wciąż nie ma centrów aborcyjnych, i na korzystnych warunkach umożliwić otwieranie tam nowych placówek. Jednocześnie zamierza rozprawić się z kierowanymi przez obrońców życia centrami pomocy dla kobiet w ciąży. Według polityka, który w młodości czerpał inspirację z ruchu komunistycznych sandinistów w Nikaragui, centra pomagające kobiecie urodzić dziecko, wspierające ją materialnie i szukające dla dziecka rodziców adopcyjnych udają jedynie profesjonalne kliniki, gdyż nie oferują aborcji.

Ziemia Święta

Zniszczyli budynek należący do Kościoła

Mianem „aktu wandalizmu” nazwał łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal zburzenie przez wojsko izraelskie budynku mieszkalnego należącego do Kościoła. Ten fakt jest sprzeczny zarówno z prawem izraelskim, jak i międzynarodowym, „nie przysłuży się także procesowi pokojowemu” – oświadczył patriarcha. Adwokat patriarchatu – Mazen Qupty zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Według źródeł kościelnych, jest to pierwszy tego typu przypadek.

– Budynek został rozebrany wczesnym rankiem 28 października – twierdzi najemca palestyński, który od wielu lat wynajmuje dom dla swojej 14-osobowej rodziny.

Według patriarchatu, sąd w Jerozolimie po przeprowadzeniu dochodzenia uznał, że dom jest „nielegalny” i pod koniec listopada 2011 r. nakazał jego rozbiórkę. Jest to jednak sprzeczne z prawem, ponieważ budynek pochodzi z czasów przed utworzeniem Izraela, a więc sprzed 1948 r., i był zamieszkany przed zajęciem Wschodniej Jerozolimy przez Izrael w 1967 r. – Prawo izraelskie zabrania burzenia domów starszych niż pięcioletnie – przypomniał adwokat łacińskiego patriarchatu.

Cudzysłów

Jak można zwiastować Dobrą Nowinę, kiedy szuka się pochwały, pochlebstwa i najlepszego miejsca. (…) Ludzie kierujący się ambicją szukają stanowisk, a nie misji.

Kard. Luis Antonio Tagle, metropolita Manili

Ludzie

Kard. Reinhard Marx

Reklama

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi uczcił w Dniu Zadusznym ofiary hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, spoczywające na tamtejszym cmentarzu. – To przerażające, że takie miejsce istniało, ale jeszcze bardziej przerażające byłoby, gdybyśmy zapomnieli i starali się to ukryć – powiedział kard. Reinhard Marx. – Przypominanie nie powoduje, że koszmary stają się mniejsze, one się powiększają, gdyż za każdym razem stajemy bezradni wobec faktu, jak mogło do czegoś takiego dojść w naszym kraju – analizował kard. Marx.

Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 r. w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau w pobliżu Monachium był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów.

Węgry

Pomnik św. Jadwigi i Władysława Jagiełły

Pomnik św. Jadwigi Królowej i króla Władysława Jagiełły wzniesiono na Wzgórzu Zamkowym koło Bramy Wiedeńskiej w Budapeszcie z inicjatywy rządu Litwy, która obecnie przewodniczy Unii Europejskiej, oraz Węgierskiej Pomocy Maltańskiej. Pomnik został odsłonięty 30 października br. Podczas uroczystości zwrócono uwagę, że małżeństwo Jadwigi – córki Ludwika Wielkiego, króla Węgier i Polski – i Władysława Jagiełły – władcy Litwy, zawarte w 1386 r. w Krakowie, otworzyło nową erę w dziejach Polski i Litwy, która dzięki przyjęciu chrześcijaństwa weszła do rodziny państw europejskich. Podkreślono, że Polska, Litwa i Węgry od wieków kształtowały oblicze Europy. Stwierdzono ponadto, że pomnik stanie się ważnym punktem spotkań dla wszystkich narodów Europy. Ma też przypominać o tym, jak ważną rolę w historii narodów i krajów Europy Środkowej odegrała dynastia jagiellońska.

Krótko

W Damaszku 5 listopada br. pocisk moździerzowy trafił w budynek nuncjatury apostolskiej. Nie ma ofiar w ludziach, są natomiast straty materialne.

Grecja została potępiona za pozbawienie homoseksualistów prawa do zawierania związków cywilnych. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że zawieranie związków cywilnych nie powinno być zarezerwowane wyłącznie dla par heteroseksualnych.

W Irlandii w maju 2015 r. odbędzie się referendum w sprawie przyznania związkom osób tej samej płci statusu małżeństwa – ogłosił rząd w Dublinie. Na decyzję, którą poprzedziła kwietniowa, pozytywna rekomendacja Konwencji Konstytucyjnej tego kraju, wpłynął aktywny lobbing laburzystów – partnerów koalicyjnych rządu.

Alli Chamenei – najwyższy duchowy przywódca Iranu poparł rozmowy ze społecznością międzynarodową w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Jest to odczytywane jako poparcie dla prezydenta Hasana Rowhaniego, który obrał kurs normalizacji stosunków z Zachodem.

Ślady radioaktywnego polonu w ciele byłego palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata „sugerują niezbicie ingerencję osób trzecich” – poinformowali szwajcarscy eksperci, którzy prowadzili analizy. Zastrzegli, że nie mogą powiedzieć, czy polon był przyczyną śmierci Arafata.

Indie wysłały w kosmos pierwszą własną sondę badawczą. Bezzałogowa maszyna leci w kierunku Marsa i dotrze do celu po 300 dniach.

Gari Kasparow – były szachowy mistrz świata i jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji wystąpił o obywatelstwo Łotwy. Swój ruch tłumaczy bezpieczeństwem.

Młodzi przestają korzystać z Twittera i Facebooka. Nie dlatego, że nie podobają im się już media społecznościowe, ale dlatego, że na tych platformach są ich rodzice. Nastolatkowie do komunikacji wybierają mniejsze portale.

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny
W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne. Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej. Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia. Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie. Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy. Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską. Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej". Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała! Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła. Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża. Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.
CZYTAJ DALEJ

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym Miłosierdziu Bożemu!

2025-04-28 21:39

[ TEMATY ]

Filipiny

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

W tegoroczną Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia Filipiny stały się pierwszym krajem na świecie, który całkowicie poświęcił się Jezusowi dzięki Bożemu Miłosierdziu. W tym wyspiarskim dalekowschodnim państwie azjatyckim orędzie i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, nazywane największym ruchem oddolnym w historii Kościoła katolickiego, jest szczególnie popularne. W archidiecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w El Salvador koło Cagayan de Oro w prowincji Misamis Oriental w północnej części wyspy Mindanao odbywają się największe na świecie obchody tego święta, przyciągające ponad 57 tys. pielgrzymów z całej Azji.

„Jest to niezwykłe i bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się, aby cały kraj poświęcił się Miłosierdziu Bożemu. Wierzę, że biskupów natchnął Duch Święty, aby prowadzić nasz kraj [przez tę konsekrację] do świętości” - powiedział o. James Cervantes ze Zgromadzenia Marianów Niepokalanego Poczęcia (MIC), oddanego szerzeniu orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie jest pochowany Franciszek?

2025-04-29 11:30

[ TEMATY ]

Rzym

Bazylika Matki Bożej Większej

Vatican News

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu. Jest najstarszą świątynią maryjną w Wiecznym Mieście. Do dziś można w niej zobaczyć mozaiki z V wieku oraz relikwię kołyski Jezusa. To właśnie tam przed obrazem Salus Populi Romani szukali rzymianie ratunku w najbardziej dramatycznych chwilach swych dziejów. Franciszek wybrał tę świątynię na miejsce swego pochówku.

Dla Papieża Franciszka Bazylika Matki Bożej Większej była najczęściej odwiedzanym miejscem poza Watykanem. Przed obrazem Salus Populi Romani, Ocalenia Ludu Rzymskiego, Franciszek modlił się na początku i na końcu wszystkich podróży zagranicznych oraz przy innych okazjach. W 2022 r. wybrał na miejsce swojego pochówku niszę w lewej nawie bocznej Bazyliki, między kaplicą paulińską, w której znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem, zgodnie z tradycją związany z Ewangelistą Łukaszem, a kaplicą rodziny Sforzów, arcydziełem Michała Anioła, pełnym architektonicznych innowacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję