Reklama

Niedziela Legnicka

Dialog drogą ewangelizacji

Obchody 13. Dnia Papieskiego były związane w roku bieżącym z sesją naukową, którą przygotowała Akcja Katolicka Diecezji Legnickiej wraz z Karkonoskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym u Erazma i Pankracego. Doroczne spotkanie odbyło się 19 października w stolicy Karkonoszy w bazylice Świętych Erazma i Pankracego oraz w sali dawnego kolegium jezuickiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Eucharystia była sprawowana przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika, którego wspomnienie jest w tym dniu obchodzone. Podczas homilii przewodniczący Liturgii, nawiązując do hasła sesji: „Dialog drogą ewangelizacji” mówił o różnych formach dialogu, zapisanych na kartach Pisma Świętego. Przechodząc przez historię zbawienia, wskazał słuchaczom na najdoskonalszą formę dialogu Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem, akcentując przy tym rozmowę zmartwychwstałego Chrystusa z Piotrem. Mówiąc o pytaniu Jezusa: Czy miłujesz Mnie?, zaznaczył, iż dialog, aby mógł zaistnieć w pełni, musi opierać się na miłości.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się część wykładowa. Zebranych powitali Jan Zimroz, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej oraz Marzena Machałek, poseł na Sejm RP. Następnie rozpoczęły się prezentacje wykładów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym prelegentem była dr Ewa Porada z Katowic. Podejmując zagadnienie związane z dialogiem w rodzinie, w kontekście przemian społecznych, zwróciła uwagę m.in. na znaczenie trzech wymiarów dialogu, jaki powinien być podejmowany w każdej rodzinie. Mowa była zatem o dialogu z Bogiem, o dialogu współmałżonków oraz dialogu rodziców z dziećmi.

Reklama

Kolejny mówca, nawiązując do dialogu podejmowanego w społeczeństwie, ukazał zebranym argumenty wskazujące na konieczność świętowania niedzieli. Ks. dr hab. Bogusław Drożdż, prezentując swój temat, wyliczył cztery argumenty. Mówił o argumencie wyznawanej wiary, kulturowym, humanistycznym oraz filozoficznym.

Jednym z prelegentów był Stanisław Firszt. Prezentując temat: „Dialog, jako ważny element tworzenia tożsamości lokalnej po 1945 r. na przykładzie regionu jeleniogórskiego”, przedstawił niełatwe koleje losu ludzi, którzy zamieszkiwali Jelenią Górę oraz jej okolice. Mówiąc o uwarunkowaniach historycznych społeczności, która zamieszkiwała te ziemie, ukazał różne formy dialogu, jaki podejmowany był pomiędzy społecznością niemiecką i polską, bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych. Przybliżył też różnorodne formy dialogu pomiędzy Polakami, którzy w rejon Jeleniej Góry, napływali z rożnych zakątków Polski i świata. Opisując niełatwe dzieje, zaznaczył, iż potrzeba trzech, a nawet czterech pokoleń, aby obecni mieszkańcy regionu poczuwali się do pełnej odpowiedzialności za dziedzictwo, jakie zostało im powierzone.

Ostatni głos w tegorocznej sesji zabrał ks. dr hab. Jan Klinkowski, który zapoznał słuchaczy z dialogiem religijnym na przykładzie wspólnot chrześcijańskich w Syrii. W oparciu o uwarunkowania gospodarcze, polityczne, społeczne i etniczne ukazana została bardzo skomplikowana sytuacja panująca w odległej od nas Syrii. Prezentując szeroko bardzo trudne warunki egzystowania wyznawców Chrystusa w świecie muzułmańskim, mówca podkreślił brak chęci uszanowania chrześcijan, a nawet wrogość wobec nich.

Na zakończanie sesję podsumował ks. dr Mariusz Majewski, wiceprezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego. Odnosząc się do każdego z przedłożeń, podkreślił znaczenie dialogu w życiu rodzinnym. Zwrócił też uwagę na dialog podejmowany przez Kościół z otaczającym go światem, akcentując zwłaszcza relacje społeczne. Zaznaczony został także dialog w formowaniu odpowiedzialności za małą ojczyznę. W odniesieniu do ostatniego tematu, a także do apelu papieża Franciszka, który zaprosił wszystkich wierzących do modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii, wskazał na modlitwę i post jako szczególną formę dialogu.

Tematyka podjęta podczas sesji naukowej przyczyniła się do ukazania przestrzeni i fundamentalnych zasad, w jakich możliwy jest prawdziwy dialog.

2013-10-29 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polanicki Dzień Papieski

Niedziela świdnicka 44/2020, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

Dzień Papieski

św. Jan Paweł II

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch okadza relikwie św. Jana Pawła II

Bp Adam Bałabuch okadza relikwie św. Jana Pawła II

W Polanicy-Zdroju uczczono i jednocześnie upamiętniono świętego papieża Polaka.

Pamięć o św. Janie Pawle II w tej uzdrowiskowej miejscowości jest wyjątkowo pielęgnowana. Jego imię nosi Specjalistyczne Centrum Medyczne, Regionalna Szkoła Turystyczna, a także jedna z miejskich ulic. Ta pamięć jest kultywowana dzięki władzom samorządowym, lokalnej oświacie, nauczycielom i uczniom, pracownikom służby zdrowia, a także dzięki duchowieństwu na czele z bp. Ignacym Decem i wieloletnim miejscowym proboszczem ks. prał. Antonim Kopaczem.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję