Reklama

Niedziela Podlaska

Setne urodziny

14 października to święto bliskie wszystkim pracownikom szkolnictwa, uczniom i ich rodzicom. Tegoroczne obchody Święta Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Ostrówku były wyjątkowe, gdyż szkoła podstawowa wchodząca w skład tego zespołu obchodziła przy tej okazji swój jubileusz. Placówka została powołana do istnienia w 1913 r. i kończy właśnie 100 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach obchodów jubileuszu licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele i absolwenci uczestniczyli w uroczystej Eucharystii celebrowanej w kościele parafialnym w Ostrówku. Mszy św. przewodniczył delegat Biskupa Drohiczyńskiego ks. inf. Jan Sobechowicz, a w koncelebrze towarzyszyli mu dziekan łochowski ks. kan. Ryszard Nicpoń i absolwent stulatki ks. dr Zenon Czumaj. Zgromadzeni w świątyni wysłuchali homilii dotyczącej oświaty dawnej i obecnej, zanieśli modlitwy w intencji wszystkich pracowników, uczniów, absolwentów i dobroczyńców szkoły, szczególnie powierzając Bożemu Miłosierdziu dusze zmarłych, związanych z placówką.

Po Eucharystii Ksiądz Infułat w asyście przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dokonał również poświęcenia tablicy pamiątkowej wmurowanej w ścianę frontową budynku szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rocznicowa uroczystość zgromadziła w gmachu placówki przedstawicieli wielu pokoleń, zarówno uczniowskich, jak i nauczycielskich, była okazją do spotkania z historią Ostrówka i z historią funkcjonującej w nim szkoły, istniejącej prawie od samego początku osady fabrycznej. Przede wszystkim była jednak okazją do sięgania wstecz, do budzenia wspomnień, przypominania ważnych wydarzeń, osób zasłużonych dla szkoły. Wspomnieniom towarzyszyły stare fotografie, zgromadzone pamiątki, łzy wzruszenia, pełne nostalgii rozmowy. Obecni uczniowie mieli okazję porozmawiać ze świadkami przeszłości szkoły, tej bliższej i bardziej odległej, słuchali anegdot z dawnych czasów, przeżywali wyjątkową lekcję historii, tej najważniejszej, bo najbliżej z nimi związanej, w której uczestniczyli ich rodzice, dziadkowie, pradziadkowie i oni sami. Mieli też okazję pochwalić się swoimi osiągnięciami i talentami, występując podczas akademii, prezentując ekspozycje jubileuszowe, oprowadzając gości po korytarzach i salach szkolnych.

Podczas wystąpień przedstawicieli różnych instytucji padło wiele ciepłych słów pod adresem szkoły, jej fundatorów, pracowników, dyrektorów, uczniów. Podkreślano wyjątkowość jubileuszu świadczącego o utworzeniu szkoły w najtrudniejszych dla polskości czasach - w okresie zaborów i o wytrwałości mieszkańców Ostrówka, którzy przez wiele lat dokładali starań, by szkoła mogła funkcjonować, nawet podczas wojennej zawieruchy i przeobrażeń ustrojowych. Na ręce obecnej dyrektor Marzenny Dobrzańskiej przedstawiciel wojewody mazowieckiego przekazał medal honorowy „Pro Mazovia”, będący szczególnym wyróżnieniem za wkład placówki nie tylko w rozwój miejscowości, gminy czy powiatu, ale także całego regionu.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 2 września razem z rozpoczęciem roku szkolnego i nie kończą się razem z obchodami Święta Edukacji Narodowej. Kolejne uroczystości zostały rozplanowane na cały jubileuszowy rok szkolny 2013/2014. Ich zwieńczeniem będzie nadanie szkole imienia, obdarzenie jej patronem. Jakim? Tego jeszcze nie wiemy, trwa zbieranie propozycji.

2013-10-29 16:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bieszczadnicy

Już ćwierć wieku liczy sobie harcerstwo w Woli Rzeczyckiej. Z tego powodu miejscowy szczep Związku Harcerstwa Polskiego „Bieszczadnicy” w dniach 16-17 czerwca świętował uroczystości jubileuszowe. Stały się one również okazją do zakończenia tegorocznego roku harcerskiego oraz przeprowadzenia piątej edycji Diecezjalnego Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej „Bieszczadnik 2017”. Wystąpiło osiemnaście zespołów i czternastu solistów. Wśród harcerzy wyróżniono kolejno: drużynę z Potoka Wielkiego, grupę Feniks ze Stalowej Woli i Muppet and Show z Zaklikowa. Wśród zuchów: Feniks ze Stalowej Woli, zuchów z Samborca i zuchów z Gościeradowa. Indywidualnie wśród starszych zwyciężyła Roksana Cebula, następnie Ewelina Garbacz i Eliza Hołody, zaś wśród młodszych: Milena Furtak, Aleksandra Górska i Natalia Pastuszka.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję