Pan Minister
Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowny Panie Ministrze,
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szybko i bez rozgłosu zlikwidowano w Pierwszym Programie Polskiego Radia ostatnią audycję spełniającą warunki misyjne, do których, jak głosi ustawa, zobowiązana jest radiofonia publiczna. Chodzi o godzinny Koncert Chopinowski, który od kilkudziesięciu lat nadawany był, na ogół, w każdą niedzielę późnym wieczorem we wspomnianym Programie I. Podobno został zawieszony na czas urlopów. Jego autor Adam Rozlach nie jest na wakacjach. Można go usłyszeć w późnych godzinach nocnych, o trzeciej, czwartej nad ranem. Tyle że w nieco odmiennym repertuarze. A zatem może chodzi o nasz urlop? Ale - jestem przekonany - że wiele osób posłucha muzyki Chopina w czasie wakacji. Mimo że dyrekcja Programu Pierwszego chce nam zapewnić prawdziwy wypoczynek w rytmie popu i rocka. W pierwszą niedzielę bez Chopina pianistów zastąpił zespół „Wilki”.
Reklama
W sierpniu odbywają się najważniejsze festiwale chopinowskie: najstarszy na świecie festiwal monograficzny w Dusznikach oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w Warszawie. We wrześniu odbywa się festiwal w Antoninie. Warto o tych wydarzeniach dowiedzieć się w czasie ich trwania. Audycja Chopinowska zawieszona? Być może, ale dlaczego i na jak długo? Jak nas uczy doświadczenie, większość zawieszonych programów, festiwali i konkursów znika na zawsze. Oby tak się nie stało z Koncertem Chopinowskim. Nie pamiętam, czy i kiedy audycja, która istnieje od 1927 r. (!), a więc od I Konkursu Chopinowskiego, była zawieszana. Czy w stanie wojennym? Bo na pewno w czasie okupacji…
Mimo że trwa okres urlopowy, proszę o wnikliwe przyjrzenie się decyzji dyrekcji najpopularniejszego wśród słuchaczy programu w Polskim Radiu. Jest Pan odpowiedzialny za misję realizowaną przez publiczną radiofonię i telewizję.
Pismo do Pana, Panie Ministrze, traktuję jako list otwarty.
Z poważaniem
Stanisław Bukowski, Dziennikarz
Warszawa, 5 sierpnia 2013 r.