Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2013, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi też słuchają Radia Maryja

„Jezu, jesteś moim Panem”

Kilka tysięcy osób zgromadziła 25 maja na Jasnej Górze 15. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Jezu, jesteś moim Panem”. Z młodymi przybyli ojcowie redemptoryści, m.in. o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, i o. Piotr Chyła, wikariusz Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. W programie pielgrzymki znalazły się: Eucharystia, Różaniec, Apel Jasnogórski, a także wspólna zabawa, śpiew, taniec oraz pokaz sztucznych ogni.

Modlitwie Apelowej o godz. 21 na wałach jasnogórskich przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk. Powiedział, że młodzi przyszli do serca Polski, by spotkać się z Sercem Matki. Prosił Matkę Bożą, by dała odwagę być tak jak Jezus światłem w dzisiejszym świecie, wszędzie tam, gdzie jest kłamstwo i grzech. - Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości. Nie dajcie się zniewolić - apelował o. Rydzyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Apelu Jasnogórskim do zebranych przemówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który skierował do młodych ludzi przestrogę: - Nie budujmy przyszłości na piasku internacjonalizmu europejskiego, ale na trwałym fundamencie jedności wiary, Kościoła i narodu.

Reklama

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św., sprawowana wieczorem na Szczycie Jasnogórskim. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej Ireneusz Pękalski. Homilię wygłosił ks. Bogusław Jaworowski, misjonarz Świętej Rodziny. Prosił on młodych uczestników pielgrzymki, aby nigdy nie tracili ducha i odważnie dawali świadectwo bycia chrześcijaninem: by byli ogniem, który pójdzie w świat, aby potrafili bronić świętości, szczególnie w tych swoich środowiskach, do których inni nie mają dostępu.

Młodzi zebrani na Jasnej Górze dokonali aktu zawierzenia Matce Bożej i skierowali telegram do Ojca Świętego Franciszka. Na koniec, trzymając się za ręce, zaśpiewali pieśń „Abba, Ojcze”. Śpiewowi towarzyszył pokaz sztucznych ogni.

Śladami Prymasa Tysiąclecia

Kard. Stefan Wyszyński patronem „Civitas Christiana”

Reklama

Doroczna Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę odbyła się w dniach 24-25 maja br. Miała wyjątkowy charakter, gdyż Stowarzyszenie uroczyście przyjmowało za swojego patrona kard. Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii, podczas której dokonano tego historycznego aktu, przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii Metropolita Częstochowski podkreślał, aby od wielkich Polaków - bł. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia uczyć się drogi zawierzenia Bogu przez Maryję. - Jesteśmy tutaj razem, aby wypraszać wierność tej drodze - zauważył. - Dobrze wiemy, że ta droga podtrzymywała nie tylko wiarę, ale i życie obydwu naszych rodaków. Dzisiaj potrzeba tej świadomości wiary i szczególnego wstawiennictwa świętych patronów w budowaniu i wzroście „civitas christiana” na ziemi polskiej i poza jej granicami, zwłaszcza gdy społeczeństwa Europy i Polski zaczynają się coraz bardziej oswajać ze złem i odejściem od rozumności, niby w imię wolności, która zamiast współbrzmieć i budować na prawdzie o Bogu i świecie, staje się nowym zniewoleniem - zaznaczył. Na zakończenie Mszy św. abp Depo poświęcił wizerunki nowego patrona Stowarzyszenia - prymasa Wyszyńskiego, które zostały posłane do oddziałów terenowych. Portret Prymasa Tysiąclecia namalował Zdzisław Pytel, artysta z Krakowa.

W ramach pielgrzymki miały miejsce również: Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach, modlitwa różańcowa o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, program artystyczny „Tajemnica Światła” oraz Apel Jasnogórski, który poprowadził arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Pielgrzymka Służby Zdrowia

W dniach 25-26 maja odbyła się Pielgrzymka Służby Zdrowia, w której uczestniczyło ok. 4 tys. osób. Po raz pierwszy przybyło na Jasną Górę środowisko diagnostów laboratoryjnych, które przekazało dla sanktuarium statuetkę Sapere Aude - największe odznaczenie Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Stefan Regmunt, stojący na czele Zespołu ds. Służby Zdrowia KEP, a homilię wygłosił metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. Powiedział m.in.: - Środowisko służby zdrowia reprezentuje zawody wyjątkowe. Mają one bowiem bezpośrednie odniesienie do najwyższej wartości, jaką jest człowiek, do tego, co jest jego życiem, a więc do najwyższej wartości danej nam na tej ziemi i pochodnej wartości, jaką jest zdrowie człowieka.

Reklama

Bp Regmunt zwrócił uwagę, że już widoczne są owoce pracy Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych. - Otrzymaliśmy dokument przybliżający nam właściwe patrzenie choćby na in vitro, inżynierię genetyczną czy inne praktyki związane z życiem człowieka i z katolickim nauczaniem odnoszącym się do tego życia - podkreślił.

Na pielgrzymce obecny był także ks. Stanisław Warzeszczak, główny jej organizator i krajowy duszpasterz Służby Zdrowia.

Święcenia kapłańskie u paulinów

Święcenia kapłańskie przyjęło 25 maja pięciu diakonów Zakonu Paulinów: br. Grzegorz Oskwarek, br. Łukasz Kręgiel, br. Łukasz Flader, br. Bartłomiej Maziarka, br. Andrzej Błasik. Podczas Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej święceń udzielał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w homilii mówił do nowo wyświęconych kapłanów: - Nie wypuszczaj nigdy świętej księgi Ewangelii ze swoich rąk, naucz się stawać z nią przed Bogiem, żebyś wiedział, czego nauczać, jak postępować i jak zobowiązywać innych.

2013-06-03 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję