Reklama

Niedziela Rzeszowska

Uroczystość Trzeciego Maja

Niedziela rzeszowska 20/2013, str. 1

[ TEMATY ]

patriotyzm

Izabela Mikuła

Część obchodów miała miejsce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki

Część obchodów miała miejsce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 3 maja centralna uroczystość trzeciomajowa zaczęła się w kościele farnym w Rzeszowie. Ks. prał. Jan Szczupak, proboszcz, powitał przybyłych rodaków, wymienił długą listę przedstawicieli parlamentu polskiego i europejskiego, władz samorządowych, państwowych, a także wojsko z orkiestrą, poczty sztandarowe, które zajęły centralne miejsce w kościele, pracowników służby zdrowia, kultury i oświaty, kombatantów, młodzież. Powitał duchowieństwo z bp. Edwardem Białogłowskim, i poprosił go o przewodniczenie Eucharystii.

Bp Białogłowski celebrował Mszę św. a kazanie wygłosił ks. prał. Ireneusz Folcik. W apokaliptycznej wizji - przeciwstawieniu „Niewiasty obleczonej w słońce” i smoka, który chce pożreć Jej potomstwo, widzi ciągłą walkę dobra ze złem. Smok atakuje Jej potomstwo - Kościół. Walka trwa. Czy jesteśmy po stronie Boga? - pytał zebranych kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Matka Boża, Królowa Polski ustanowiona przez króla Jana Kazimierza, przyjęta przez naród, zatwierdzona przez Ojca Świętego Piusa XI - po usilnych staraniach świętych biskupów - przemyskiego Józefa Pelczara i lwowskiego Józefa Bilczewskiego ma swoje święto 3 maja.

Śpiewamy: „Tyś wielką chlubą naszego Narodu...”. Ona mówi: Czyńcie, co wam Syn Mój każe... Czy tego słuchamy?

Reklama

Trzeciego maja 1791 r. - uchwalona „Ustawa Rządowa w Imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”, była pierwszą ustawą w Europie, która uwzględniała podział władz na ustawodawczą, wykonawczą (król i Straż) i sądowniczą. Nadawała prawa obywatelskie mieszczanom, brała pod opiekę włościan, wzmacniała wojsko. Żeby te ozdrowieńcze reformy dały owoce, do tego zaborcy nie dopuścili. Kaznodzieja oszczędził słuchaczom przedstawiania udręk, cierpień, męki zesłania, katorżniczej pracy, ciężkich walk i szubienic dla obrony Konstytucji, wolności, niepodległości Polski. Zwrócił myśli wiernych ku dzisiejszym czasom. Posłowie uchwalają ustawy niezgodne z prawem Bożym, z prawem naturalnym, z którego się wywodziły konstytucje europejskie, od francuskiej poczynając, ani ze zdrowym rozsądkiem! Kto oni są? Myśmy ich wybrali!

Kazanie poruszyło wszystkich. Kościół zabrzmiał oklaskami. Po chwili ciszy Ksiądz Biskup kontynuował Liturgię. Zakończono nabożeństwo odśpiewaniem „Boże, coś Polskę...”.

Uformował się orszak z orkiestrą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich na czele. Dołączyły się inne służby mundurowe z pocztami sztandarowymi, a także strzelcy, harcerze i uczestnicy. Ruszyli przed pomnik Tadeusza Kościuszki. Tam po odegraniu Hymnu Polskiego, wzniesieniu flagi państwowej na maszt, nastąpiły oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz województwa podkarpackiego i złożenie kwiatów przez przedstawicieli urzędów, instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz tych, którzy osobiście to chcieli uczynić.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętają o partyzantach

W 80. rocznicę walk partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej w niedzielę 23 czerwca odbyły się uroczystości patriotyczne na cmentarzu partyzanckim w Rudzie Różanieckiej.

W wyniku niemieckiej akcji „Sturmwind II” w czerwcu 1944 r., skierowanej przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu, zginęło wielu mieszkańców Rudy Różanieckiej, Płazowa, Dolin, Kowalówki. Spoczywają oni na cmentarzu wojennym w Rudzie Różanieckiej, pięknie położonym wśród lasów i stawów. Byli to młodzi ludzie, głównie miejscowi żołnierze Armii Krajowej. Dzięki dobrze zorganizowanej samoobronie Ruda Różaniecka nigdy nie została zdobyta przez bandy UPA i była schronieniem dla mieszkańców okolicznych miejscowości – powiedziała podczas powitania uczestników uroczystości dyrektor Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej Dorota Wróbel. Nauczycielka historii w tej szkole Justyna Grechuta przedstawiła historię cmentarza partyzanckiego w Rudzie Różanieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję