Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Otoczeni opieką Maryi

Niedziela wrocławska 18/2013, str. 8

[ TEMATY ]

parafia

Marta Wilczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niewielka i bardzo młoda parafia leży bardzo blisko Wrocławia. Panuje w niej jednak spokój i wyjątkowy klimat, który czuje się już przy pierwszej wizycie.

Wspólnotę parafialną tworzą mieszkańcy czterech miejscowości: Brzezinki Średzkiej, Gosławic, Lenartowic i Prężyc - łącznie nieco ponad 1100 osób. Jest to jedna z najmłodszych parafii archidiecezji, erygowano ją w 2006 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziewiętnastowieczne korzenie

Parafialna świątynia, która wznosi się w Brzezince Średzkiej, powstała w 1853 r. Trzynawowy kościół mieszczański (co jest nietypowe, biorąc pod uwagę jego lokalizację) o wyjątkowej bryle, ze sklepieniem w kształcie odwróconej łodzi, wybudowany został na potrzeby wspólnoty ewangelickiej. Po drugiej wojnie światowej, gdy niemieccy mieszkańcy wyjechali, a wieś zamieszkali Polacy przybyli głównie ze Wchodu, świątynię przejęli katolicy. Od tego momentu towarzyszy jej wezwanie i opieka Królowej Polski, której wizerunek w ołtarzu głównym otaczają herby wielu miejscowości z całego kraju. Do 2006 r. służyła ona jako kościół filialny parafii w Wilkszynie. Wtedy, z rozrastającej się w szybkim tempie wilkszyńskiej parafii, wyodrębniono cztery miejscowości i ustanowiono niezależną wspólnotę. Od tego czasu funkcję proboszcza pełni tu ks. Piotr Zborowski. Początki nie były łatwe, jednak trudności scementowały społeczność i jej nowego duszpasterza.

Pierwsze samodzielne kroki

Reklama

Zorganizowanie parafii w dotychczasowej filii wymagało dużego nakładu pracy i środków finansowych. Jak podkreśla ks. Proboszcz, od początku mógł jednak liczyć na wsparcie parafian. Jednym z pierwszych wyzwań było zaadaptowanie budynku, w którym niegdyś znajdował się urząd pocztowy, na plebanię. Co ciekawe, mieści się ona nie w samej Brzezince Średzkiej, a pobliskich Gosławicach. Nie stanowi to jednak przeszkody - dzięki temu wszyscy wierni mają blisko do swojego duszpasterza, do kancelarii parafialnej. W przyszłości być może uda się wybudować plebanię z prawdziwego zdarzenia z miejscem do spotkań, w Brzezince. Kolejne samodzielne kroki to położenie nowego dachu w kościele, zamontowanie nowego oświetlenia i nagłośnienia, odnowienie prezbiterium. W planach jest także wyremontowanie z zewnątrz zabytkowej świątyni. Wiele z tych rzeczy udawało się i wciąż udaje się zorganizować własnym sumptem, dzięki zaangażowaniu parafian.

Wspólnota dziś

Wiele zmian zaszło także w kwestiach organizacyjno-duchowych. Od kiedy w Brzezince Średzkiej powołano niezależną parafię, sprawowana jest tu jedna Msza św. w każdy dzień powszedni, dwie Msze św. w niedzielę, a także Msze św. w kościele filialnym w Prężycach. W kościele odbywają się spotkania dla dzieci i młodzieży przygotowujących się do sakramentów, działają tu również grupy: ministranci, lektorzy, Żywy Różaniec oraz Rada Parafialna. Wierni pielgrzymują ze swoim duszpasterzem m.in. do Częstochowy, Lichenia, Barda, Wambierzyc, a ostatnio także do Włoch. Mieszkają tu i praktykują bardzo zróżnicowani ludzie, zarówno młodzi, w wieku średnim jak i seniorzy. Nie ma tu jednak sztucznych podziałów, wszyscy są równi i świetnie się ze sobą komunikują. 3 maja - w uroczystość NMP Królowej Polski - wspólnota obchodzi swoje patronalne święto. W tym roku połączono je z uroczystością Pierwszej Komunii Świętej, do której przystąpiło 29 dzieci z klas II i III szkoły podstawowej.

* * *

Reklama

KS. KAN. PIOTR ZBOROWSKI „PATRYK”
proboszcz
Mimo iż naszą parafię dzieli od Wrocławia niewielka odległość, życie religijne naszych wiernych kwitnie tu, nie w metropolii. Wynika to z faktu, iż większość obecnych mieszkańców urodziło się już we wsi, na miejscu, niewielu jest mieszkańców napływowych. Wielką radością dla proboszcza jest przede wszystkim coraz większa liczba wiernych, którzy uczęszczają do kościoła i w pełni uczestniczą we Mszy św. Jako kapłan bardzo cieszę się z tych chwil, kiedy ręka boli mnie od rozdawania Komunii św. Wiem także, że zawsze mogę liczyć na pomoc moich parafian. To ogromna radość dla każdego duszpasterza.

* * *

MAGDALENA KOLON-BUDEK
Utworzenie parafii dla mieszkańców Brzezinki Średzkiej było i wciąż jest, sporym wyzwaniem, ale też wielką radością i zaszczytem. Teraz to w naszej świątyni udzielane są sakramenty - bierzmowanie i pierwsza Komunia św., możemy w pełni uczestniczyć w całym Triduum Paschalnym, a także w codziennej Eucharystii. Ksiądz Proboszcz trafił w sedno zapotrzebowań miejscowych parafian, jeśli chodzi o działalność duszpasterską, dzięki czemu zawsze znajdą się chętni do pomocy przy pracach remontowych, czy organizacji obchodów wielu uroczystości. Ubarwieniu życia wspólnoty sprzyja zapraszanie przez Księdza Proboszcza ciekawych gości.

* * *

Parafia pw. NMP Królowej Polski
Brzezinka Średzka
Gosławice 27
55-330 Miękinia
tel: 71/317-75-99

Godziny Mszy św.
niedziele:
8.30, Prężyce 10.30, 12.00
dni powszednie:
7.30, Prężyce so. 17.00

2013-05-06 07:43

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świątynia miejscem Bożego Miłosierdzia

Niedziela świdnicka 25/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

ks. Daniel Marcinkiewicz

Msza św. jubileuszowa w murach budującego się kościoła

Msza św. jubileuszowa w murach budującego się kościoła
Świątynia jest szczególnym miejscem Bożego Miłosierdzia, gdzie oddajemy Bogu cześć i chwałę oraz oczyszczamy się moralnie z naszych grzechów – mówił w murach budującego się kościoła bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki przewodniczył uroczystej Mszy św. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, gdzie 12 czerwca świętowano 10-lecie istnienia parafii.
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję