Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Akademicko o wierze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczał kiedyś św. Paweł Apostoł, że wiara „rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10, 17). Przepowiadanie Słowa Bożego w perspektywie wiary to nie tylko zadanie duchownych, ale szczególna rola świeckich. Pomocne miało w tym być Sympozjum Diecezjalne „Taka jest nasza wiara. Wyzwania ewangelizacyjne dziś”, które 20 kwietnia zgromadziło w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu ponad 80 księży i przedstawicieli laikatu z ponad 140 parafii.

Uczestnicy spotkania, po powitaniu przez biskupa ordynariusza diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, wysłuchali najpierw fragmentu Ewangelii, a następnie wysłuchali prelekcji biskupa pomocniczego naszej diecezji Piotra Skuchy. W dalszej części spotkania głos zabrali: o. prof. Wojciech Giertych OP - Teolog Domu Papieskiego w Rzymie oraz o. prof. Jacek Salij OP - wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (obszerne fragmenty wystąpień o. prof. W. Giertycha oraz o. prof. J. Salija zamieściliśmy na stronie IV bieżącego numeru „Niedzieli Sosnowieckiej”).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dużym zainteresowaniem podczas Sympozjum Diecezjalnego cieszyły się spotkania panelowe w grupach tematycznych, które stanowiły kolejny element sympozjum. Poruszały one następujące zagadnienia: „Przekaz wiary w rodzinie” (o. prof. Jacek Salij, Michał i Agnieszka Barszczewcy, ks. dr Andrzej Cieślik); „Wiara a kultura” (o. prof. Wojciech Giertych, Dariusz Niebudek, ks. dr Paweł Sobierajski); „Wiara a media” (Jan Pospieszalski, ks. Marek Garncarczyk, ks. Paweł Rozpiątkowski); „Wiara bez uczynków jest martwa” (ks. Jacek Stryczek, Agnieszka Bartnik, Ewa Stasikowska-Dutka, ks. dr Wojciech Kowalski); „Wiara a katecheza” (ks. dr Grzegorz Noszczyk, dr Elżbieta Tkocz, ks. dr Michał Borda); „Wyzwania dla wiary młodych” (ks. Stanisław Kołakowski, Magdalena Żyła, ks. dr Paweł Pielka); „Nowa ewangelizacja” (ks. Artur Sepioło, Roman Solecki, ks. dr Włodzimierz Skoczny).

Emerytowany papież Benedykt XVI, kiedy ogłaszał Rok Wiary, odwołał się do obrazu pustyni. Zauważył potrzebę obecności w świecie „ludzi wiary”, którzy swoim życiem wskażą drogę ku ziemi obiecanej. To wyjątkowe spotkanie - Sympozjum Diecezjalne w Sosnowcu - było wyraźnym znakiem, że istnieje potrzeba zainteresowania wiarą i pragnienie jej pogłębiania.

2013-04-26 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaangażowani w Kościół spotkali się z biskupem

W dniu 11 września w budynku kurii bp Tadeusz Rakoczy spotkał się z przedstawicielami Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich działających na terenie naszej diecezji. Biskup podziękował uczestnikom spotkania za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz Kościoła i przekazał błogosławieństwo dla zgromadzonych, ich rodzin i wspólnot. - Modlę się za wasze wspólnoty i każdego z was, bo jesteście nadzieją, że zwycięży dobro - powiedział, zachęcając, by w myśl hasła nowego roku duszpasterskiego, członkowie ruchów działających w Kościele byli solą ziemi i światłem świata. Irena Olma, przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji przekazała informacje o podejmowanych inicjatywach. RRiSK wystosowała m.in. sprzeciw wobec Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej narzucającej kulturową i socjologiczną definicję płci, wyraziła sprzeciw w sprawie wprowadzania ustawy o sztucznym zapłodnieniu człowieka. Przewodnicząca poinformowała także o najbliższych przedsięwzięciach organizowanych przez ruchy i stowarzyszenia działające w naszym partykularnym Kościele. Z kolei ks. dr Przemysław Sawa ze Szkoły Nowej Ewangelizacji przedstawił propozycje na Rok Wiary. Jak zaznaczył, DSNE śś. Cyryla i Metodego może przygotować różne formy ewangelizacji indywidualnie dla parafii (dla dorosłych i dla dzieci). Przypomnijmy, że Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej została powołana przez bp. Tadeusza Rakoczego 25 czerwca 1999 r., „dla umożliwienia współpracy Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w naszej diecezji, jak również w wymiarze ogólnopolskim - w celu podejmowania zadań nowej ewangelizacji”. Od momentu powstania opiekunem duchowym Rady jest ks. dr Franciszek Płonka.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję