Reklama

Jasna Góra

Matka Boża połączyła Władywostok z Fatimą

To, co 14 miesięcy temu wydawało się mało prawdopodobne, dzisiaj stało się faktem. Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej przebyła drogę z Władywostoku do Fatimy

Niedziela Ogólnopolska 15/2013, str. 46-47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

matka

Matka Boża

ARCHIWUM PRYWATNE

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Nad oceanem, z kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Boża w kopii Ikony Częstochowskiej odwiedziła 24 kraje w Azji, Europie i nawet hiszpańską Ceutę w Afryce. Peregrynację pod nazwą „Od Oceanu do Oceanu” zorganizowano w intencji obrony życia. Modlitewna „gorąca linia” liczy 65 tys. km. Tak wielkiej kampanii w obronie nienarodzonych jeszcze nie było.

Styczniowe pożegnanie

Ikonę pożegnaliśmy 30 stycznia 2012 r. na Jasnej Górze. Dwa dni wcześniej w sanktuarium odbyło się spotkanie przedstawicieli ruchów pro-life z 18 krajów, którzy utworzyli międzynarodowy komitet. Podczas Mszy św., której przewodniczył abp Stanisław Nowak, przed Ikoną Częstochowską złożono uroczysty „Akt powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości”. Zgodnie z tradycją, ojcowie paulini przyłożyli przeznaczoną do peregrynacji kopię do oryginalnej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Trwający obecnie globalny atak cywilizacji śmierci jest tak potężny, że sami nie jesteśmy w stanie wygrać tej walki. Potrzebna jest wielka, powszechna modlitwa w obronie życia, o którą prosił Jan Paweł II. Zwracamy się więc o pomoc do Matki Bożej - mówi Ewa Kowalewska, przedstawicielka Human Life International, koordynatorka peregrynacji. - Każdego roku z powodu przerywania ciąży ginie ponad 50 mln dzieci. Globalna liczba aborcji przekroczyła 2 mld! Potrzebujemy wielkiej modlitwy, aby uprosić przemianę ludzkich serc i sumień.

Daleki Wschód i daleki Zachód

Reklama

W dniu wyjazdu Ikony z Jasnej Góry w Częstochowie panował siarczysty mróz, który zapowiadał, że Matka Boża ma do pokonania trudną trasę: kilka stref klimatycznych, góry i bezdroża, tajgę i syberyjskie bezludzia. - Dzisiaj, gdy pierwszy etap peregrynacji „Od Oceanu do Oceanu” dobiega końca, odczuwam przede wszystkim zadziwienie - mówi Ewa Kowalewska. - Na początku wprost bałam się uwierzyć, że przejechanie przez daleki Wschód, Syberię, Ural, a później równie odległy Zachód, jest w ogóle możliwe. Trzeba było zawierzyć Panu Bogu i sobie nawzajem, że w każdym kraju Matka Boża będzie otoczona czcią, modlitwą i bezpiecznie pojedzie dalej.

Pierwszy etap można było rozpocząć dopiero wtedy, gdy nieco odtajały syberyjskie drogi. 14 czerwca Ikona w otoczeniu rosyjskich działaczy pro-life stanęła na brzegu Oceanu Spokojnego we Władywostoku. Gościł Ją tam Kościół prawosławny. Na spotkanie z Nią przyjeżdżali mieszkańcy Ussuryjska i innych odległych miejsc. To było duże wydarzenie. W Krasnojarsku Ikona błogosławiła miastu, płynąc rządową motorówką po Jeniseju, jednej z największych rzek syberyjskich. Przez ulice Moskwy przejechała rajdem samochodowym pro-life. - Spotkaniom Matki Bożej Częstochowskiej z mieszkańcami Białorusi towarzyszyły ogromne przeżycia - wspomina Ewa Kowalewska. - Witano Ją z wielką czcią, chlebem i solą oraz modlitwą. Tysiące ludzi czekało w długich kolejkach, aby „przyłożyć się” do Ikony, zgodnie z tradycją prawosławną. Peregrynacji towarzyszyła kampania w obronie życia: liczne sympozja, konferencje, spotkania dyskusyjne, wystawy, stoiska, a nawet koncerty.

Dwa tygodnie w Polsce

Reklama

Po Łotwie i Litwie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej dotarła do Polski. Eskortowali Ją motocykliści z Rajdu Katyńskiego. Licząca 2,5 tys. km trasa polskiego etapu prowadziła przez 22 miasta i miejscowości, m.in. Białystok, Gietrzwałd, Gdańsk, Wejherowo, Kościerzynę, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Łódź, Częstochowę, Piekary Śląskie, Kraków, Wadowice i Bielsko-Białą. Matka Boża wszędzie była gorąco witana. Ludzie klękali przy drogach, na ulicach. Kościoły, sanktuaria, katedry były wypełnione po brzegi. Modlitwie w intencji cywilizacji życia przewodniczyli biskupi w asyście bardzo wielu kapłanów. Wygłoszono wiele wspaniałych kazań i homilii, podkreślając w nich ważne aspekty obrony życia. Były też imprezy towarzyszące: konferencja na temat naprotechnologii w Gdańsku, piękna wystawa fotograficzna w Warszawie, ukazująca godność i radość życia dzieci z zespołem Downa, oraz panel dyskusyjny na temat zespołu poaborcyjnego w Katowicach. W sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu - podczas przekazania peregrynującej Ikony z cerkwi prawosławnej - dwaj kapłani, prawosławny wspólnie z katolickim, przyłożyli Ikonę do płyty grobowej ks. Jerzego. 22 sierpnia 2012 r. Matka Boża w peregrynującej Ikonie na krótko powróciła do swojego jasnogórskiego domu i stanęła obok oryginalnego Obrazu w kaplicy. Po Mszy św. w intencji obrony ludzkiego życia, którą na Szczycie Jasnogórskim celebrował metropolita częstochowski abp Wacław Depo, i nocnym czuwaniu ruszyła w dalszą drogę, przez sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich, na krakowską Skałkę, do Łagiewnik i Bielska-Białej.

Będzie dalej pielgrzymować

Z Polski trasa prowadziła przez Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Chorwację, Austrię do Szwajcarii, potem na północ przez Niemcy do Anglii i Irlandii, a następnie do Francji i Hiszpanii. Gościło ją wiele sanktuariów, np. Walsingham w Anglii, Altötting w Niemczech, Lourdes we Francji oraz Oviedo, Santiago de Compostela, Saragossa w Hiszpanii. Niezwykła podróż obfitowała w historyczne momenty i zadziwiającą zbieżność dat. Do Łagiewnik Ikona zawitała w dniu urodzin św. Faustyny. W Pradze zorganizowano spotkanie z relikwiami św. Łukasza, które z okazji peregrynacji wydobyto ze skarbca św. Wita. W rocznicę bitwy pod Lepanto odwiedziła kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Wiedniu, do Lourdes dojechała na uroczystości 8 grudnia.

Wszystkie wizyty mają obszerną dokumentację fotograficzną i filmową. - Jesteśmy na etapie jej porządkowania i przygotowania do publikacji. W pierwszej kolejności planujemy zorganizowanie wystawy fotograficznej na Jasnej Górze - informuje Ewa Kowalewska. - Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają tę peregrynację. Bez ich pomocy nie moglibyśmy koordynować tego międzynarodowego programu. Liczymy na dalszą pomoc w tym wielkim dziele.

Reklama

Chociaż media niewiele informowały o wizycie Matki Bożej Częstochowskiej, wszędzie witały Ją tłumy. Ludzie wychodzili na ulice i drogi, klękali, obsypywali „life mobil” kwiatami, śpiewali. Matka Boża Częstochowska odwiedziła 24 kraje, 75 katedr, 73 sanktuaria, prawie 400 kościołów i ok. 50 cerkwi prawosławnych. Była w wielu szkołach, szpitalach, klasztorach, a nawet w więzieniu. - Szacujemy, że wokół Niej na modlitwie w intencji obrony życia zgromadziło się ok. 4 mln ludzi, którzy dali świadectwo swojej wiary - mówi Ewa Kowalewska.

Działacze pro-life są przekonani, że w związku z peregrynacją coś zaczyna się zmieniać. W Dublinie tydzień po wyjeździe Ikony odbyła się wielka młodzieżowa manifestacja w obronie życia. W Paryżu 2 tygodnie po peregrynacji odbył się wielki marsz w obronie małżeństwa i rodziny, co jest wydarzeniem dotąd niespotykanym. Ostatnio Białoruś wprowadziła prawo zakazujące tzw. późnych aborcji, co w tamtej rzeczywistości jest wielkim krokiem w kierunku ochrony dziecka poczętego.

Główna uroczystość zakończenia I etapu peregrynacji odbyła się w Fatimie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego - 7 kwietnia. Następnego dnia Ikona stanęła nad brzegiem Atlantyku, co oznaczało osiągnięcie ostatecznego celu trasy „Od Oceanu do Oceanu”. Ale to nie koniec pielgrzymki. Jeszcze w tym roku planowane jest pokonanie Oceanu Atlantyckiego i rozpoczęcie II etapu peregrynacji w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Także „Od Oceanu do Oceanu”, tym razem jednak w odwrotnej kolejności - od Atlantyku do Pacyfiku.

Więcej informacji na temat peregrynacji i możliwości wsparcia tego dzieła na stronie internetowej: www.odoceanudooceanu.pl.

2013-04-08 13:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludźmierz: Matka Boża Ludźmierska patronką Powiatu Nowotarskiego

[ TEMATY ]

Matka Boża

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Księżówka, apartament św. Jana Pawła II (figura MB Ludźmierskiej w kaplicy)

Księżówka, apartament św. Jana Pawła II (figura MB Ludźmierskiej w kaplicy)

Matka Boża Ludźmierska, Królowa Podhala została ogłoszona patronką Powiatu Nowotarskiego. Wydarzenie miało miejsce podczas sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, która odbyła się dziś w sali konferencyjnej w Domu Pielgrzyma w Ludźmierzu. W uroczystej sesji wziął udział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Podziel się cytatem Tadeusz Rafacz, przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego tłumaczył, że kult Matki Bożej Ludźmierskiej trwa od XV wieku na szeroko pojętym Podhalu oraz w sąsiadujących z nim regionach etnograficznych - Spiszu, Orawie, Gorcach i Pieninach. Kult ten jest ugruntowany kulturze i przenika jej różne sfery zarówno w literaturze, muzyce, malarstwie a także w budownictwie, wzornictwie i sztukach scenicznych.
CZYTAJ DALEJ

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji częstochowskiej

2025-04-02 13:01

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć kapłana

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek.

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 1 kwietnia 2025 r., w wieku 47 lat, w 22. roku kapłaństwa, odszedł nagle do Pana śp. ks. Jacek Drozdek, wikariusz parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.
CZYTAJ DALEJ

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję