W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi rozpoczął się kurs proboszczowski, na który kard. Grzegorz Ryś zaprosił zarówno proboszczów, jak i księży, chcących w przyszłości pełnić tę funkcję.
Kurs trwa cztery semestry i zakończy się egzaminem. Tematy zajęć podejmują aktualne potrzeby w zakresie odpowiedniego przygotowania kapłanów do pełnienia urzędu proboszcza. Dla kursantów zaplanowano zajęcia z duszpasterstwa, psychologii społecznej, współczesnych zagrożeń duchowości, finansów i rachunkowości, zagadnień prawnych i kancelaryjnych, sztuki sakralnej i konserwacji zabytków. Ponadto poznają ogólne założenia dotyczące programów i finansów unijnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zajęcia prowadzone są przez duchownych, jak i osoby świeckie. Wśród osób kształcących są: dr Maria Czajkowska-Białkowska, adwokat Marzena Warpechowska, mgr Magdalena Foss-Kita, dr inż. Maciej Malarski, notariusz Piotr Klepaczko, ks. dr Zbigniew Tracz, ks. mgr lic. Wiesław Kamiński, ks. mgr lic. Marcin Majsik i ks. Tomasz Bartczak. Podczas dwóch lat wykładowcy przekażą wiedzę o kompetencjach lidera, zagadnieniach z prawa kanonicznego i prawa polskiego, działalności ewangelizacyjnej parafii, pomocy osobom w sytuacjach kryzysowych oraz administracji parafią i cmentarzami.
Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi, że proboszcz jest własnym pasterzem zleconej sobie parafii, podejmującym pasterską troskę o powierzoną mu wspólnotę pod władzą biskupa diecezjalnego. Powołany jest do uczestnictwa w posłudze Chrystusa, ażeby dla tejże wspólnoty wykonywał zadania nauczania, uświęcania i kierowania, przy współpracy także innych prezbiterów, diakonów oraz niosących pomoc wiernych świeckich, zgodnie z przepisami prawa. Na proboszczu spoczywają obowiązki w zakresie nauczania, uświęcania i pasterzowania.