Reklama

Niedziela Przemyska

Rodzina szkołą wiary

Niedziela przemyska 10/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

PAWEŁ BUGIRA

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Po zakończeniu Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej przeszli ulicami miasta do Seminarium Duchownego, modląc się Koronką do Miłosierdzia Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęła Droga Krzyżowa i Msza św. w archikatedrze. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. Na początku kazania przypomniał, że rodzina jest podstawową dla społeczeństwa i Kościoła komórką, dającą nie tylko życie biologiczne, ale też życie wiary.

Rodzina ma misję

- Człowiek łatwiej i pełniej poznaje Boga we wspólnocie, zwłaszcza w rodzinie. Dlatego to nie jest bez znaczenia, że rodzina ma misję przekazywania wiary - powiedział. Podkreślił, że uczenie małych dzieci modlitwy i ich uczestnictwo w nabożeństwach, nawet jeśli pozornie się nudzą, daje efekty i pozostawia istotny ślad wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Michalik zauważył, że coraz więcej małżeństw się rozpada, a do sądów kościelnych wpływa coraz więcej wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zwrócił uwagę, że ponad 90 procent młodzieży przyznaje się do wiary, gorzej jednak wygląda hierarchia wartości. Stwierdził przy tym, że największą wartością, jaką mogą ofiarować rodzice dzieciom, nie jest zabezpieczenie materialne, ale ukształtowanie moralne.

Dać dziecku do ręki ster

Reklama

- Dziadkowie i rodzice są skarbem w rodzinie nie przez to, że zapewnią dzieciom czy wnukom wspaniałą przyszłość materialną, ale że dadzą mu ster do ręki, który go wyprowadzi pośród burz. Mimo buntowniczych postaw dorastającej młodzieży słowa rodziców są dla niej ważne. Egzamin z życia zdają ci, którzy żyją uczciwie, nie ci, którzy sprytem i poza moralnością załatwiają różne sprawy - powiedział Przewodniczący KEP.

- W naszych polskich rodzinach umarła wola życia - ubolewał Metropolita Przemyski. - Tworzymy atmosferę niechęci do kolejnego życia. Dziecko następne jest uważane za ryzyko. A to jest dar Bożego błogosławieństwa, to jest przyszłość - mówił.

Abp Michalik przestrzegał przed przekonaniem, że rodziny wielodzietne są patologiczne i ich wyszydzaniem. - Jeśli się śmiejesz z matki wielodzietnej, to się spowiadaj i przysięgaj Panu Bogu, że będziesz jej pomagać, nie szydzić - mówił. Podkreślał, że w domach powinno się znaleźć miejsce dla starego ojca lub matki.

- Nie bójcie się być sobą, nie bójmy się wymagać od siebie. Pamiętajmy, że największym argumentem w trosce o nasze rodziny jest zachowanie tradycji i sprawdzonych metod, które pomogą podtrzymać wiarę i wyzwalać dobro z drugiego człowieka - stwierdził abp Michalik.

Rodzina uczy przykładem

Reklama

W dalszej części spotkania odbyły sie prelekcje ks. dr. hab. Wacława Siwaka oraz ks. dr. Marka Machały, wicedyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w przemyskiej kurii. Pierwszy przypomniał, że prawdziwy Kościół nie może istnieć bez rodziny, która jest jego najważniejszą drogą. Zwrócił uwagę, że rodzina kształtuje nie tylko poprzez słowa, ale również przez przykłady. Zaznaczył, że miłość to nie tylko uczucie oraz, że to pojęcie jest dzisiaj poważnie zagrożone. Wśród ważnych elementów świętości małżeństwa wymienił m.in. jego sakramentalność oraz powołanie do rodzicielstwa. Mówiąc o akcie małżeńskim powiedział, że musi być dobrowolny, wyrażać wzajemną miłość i być intymnym, czyli zakrytym przed innymi, nie może być oglądany, fotografowany czy filmowany.

Ks. Machała zwrócił uwagę na aktywną katechezę dzieci w rodzinach, która dokonuje się przez pielęgnowanie zwyczajów i tradycji religijnych. - Dziecko nie wszystko od razu rozumie, ale przesiąka rzeczywistością wiary - zauważył. Przestrzegał przy tym przed bajkami, zabawkami i ubrankami dla dzieci, które wbrew pozorom promują treści - niekiedy - wręcz demoniczne. Ks. Machała radził, aby ukierunkowywać dziecko na poszukiwanie prawdziwych wartości oraz dbać o pogłębianie własnej wiedzy religijnej. Zachęcał też chętnych do uczestnictwa w Studium Życia Rodzinnego innych dziełach związanych z formacją małżeństw i rodzin. - Ważnym elementem jest tworzenie środowiska przyjaznego wierze, czyli grupy osób, które mają podobne wartości - zauważył.

W Auli Seminarium spotkanie kongresowe uświetnili swymi występami: duet wokalny „Gloria”, działający przy kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu. Wiersze czytała przemyska poetka i członek Akcji Katolickiej przy parafii św. Brata Alberta w Przemyślu Teresa Paryna.

Na cały Kongres składa się 5 spotkań. Dwa odbyły się jesienią ubiegłego roku: w Łańcucie poświęcony tematowi wiary i Jarosławiu o roli katolickiego laikatu. Następne, na temat roli mediów, zostanie zorganizowane w kwietniu w Krośnie. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli. Wówczas zostaną opracowane wnioski ze wszystkich spotkań.

2013-03-11 09:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas Akcji Katolickiej nie minął, dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują!

[ TEMATY ]

Częstochowa

rekolekcje

Akcja Katolicka

Archiwum WMSD w Częstochowie

W dniach 5 do 7 lutego 2024, w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, odbyły się rekolekcje dla diecezjalnych asystentów Akacji Katolickiej. W rekolekcjach uczestniczyli przedstawiciele 13 polskich diecezji.

Przez cały czas ćwiczeń duchowych kapłanom towarzyszył Bp Marek Mendyk, opiekun Akacji Katolickiej z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Rozważania rekolekcyjne poprowadził Bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Wychodząc od postaci Najświętszej Maryi Panny rekolekcjonista wskazał na szereg Jej cnót ważnych w formacji duchownych i świeckich członków Akacji Katolickiej. „Pełnia życia chrześcijańskiego to zarówno przyjmowanie łaski od Boga do swojego wnętrza oraz zewnętrzne świadectwo o Jezusie wobec ludzi, wspólnot i w życiu społecznym. Taką pełnią wiary mają żyć ludzie świeccy w Kościele. Wiara potrzebuje czynu, aby innych przyprowadzać do Jezusa i rozszerzać w świecie Królestwo Boże” – mówił Bp Andrzej. Kolejne rozważania dotyczyły umiejętności rozeznawania i głoszenia prawdy w czasach pełnych zamętu i relatywizmu, stawania w obronie godności człowieka, życia i wartości moralnych we współczesnym świecie, oraz odważnego głoszenia Ewangelii i Bożych przykazań w coraz bardziej zlaicyzowanym społeczeństwie. Ostatnia konferencja dotyczyła wspólnego, zorganizowanego świadectwa ludzi wierzących. „Czas na Akcję Katolicką wcale nie minął! Dzisiejsze czasy jeszcze bardziej jej potrzebują, wzywają nas do prawdziwego, odważnego i dynamicznego bycia obecnością Jezusa w świecie” – podkreślał rekolekcjonista. Asystenci Akcji Katolickiej mieli też czas na dzielenie się własnymi doświadczeniami i projektowaniem wspólnych działań w Polsce. Podczas Apelu Jasnogórskiego księża asystenci, pod przewodnictwem Bpa Marka Mendyka, modlili się i zawierzyli Akcję Katolicką Matce Bożej Jasnogórskiej.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Byli prezydenci Kuczma, Juszczenko i Poroszenko zrzekli się Orderu Orła Białego

2026-06-21 07:18

[ TEMATY ]

Ukraina

Order Orła Białego

Andrzej Hrechowicz/KPRM

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma zrzekł się przyznanego mu w 1997 roku Orderu Orła Białego. Jego następca Wiktor Juszczenko, a także poprzednik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Petro Poroszenko również podjęli decyzję o zrzeczeniu się najwyższego polskiego odznaczenia.

„W związku z decyzją prezydenta Polski Karola Nawrockiego o pozbawieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderu Orła Białego podjąłem decyzję o zrzeczeniu się tego odznaczenia, którym miałem zaszczyt zostać uhonorowany w 1997 roku” – podała rzeczniczka Fundacji Prezydenckiej Leonida Kuczmy „Ukraina” Darka Olifer oświadczenie Kuczmy na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

List abp. Józefa Kupnego do wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-21 22:45

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Abp Józef Kupny podczas Mszy św. jubileuszowej

Dziś w kościołach Archidiecezji Wrocławskiej czytany był list abp. Józefa Kupnego, który  w liście do wiernych podkreśla, że był to czas łaski, który umocnił wspólnotę Kościoła, otworzył drogę do konkretnych działań i zapoczątkował etap wdrażania owoców synodalnych w parafiach, wspólnotach i duszpasterstwach.

Pełna treść listu: 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję