Boże Narodzenie to czas radości wiary i odwagi jej wyznawania. Wierzyć - to znaczy odnaleźć siebie w tym całym porządku miłości i dziele zbawienia, które pochodzą od Boga, albowiem tylko Chrystus - jak uczy Sobór Watykański II - zdolny jest objawić człowiekowi w całej pełni wartość człowieka.
Z tego też względu Kościół ma prawo i obowiązek posiadania „narzędzi komunikowania”, takich jak: czasopisma, radio, telewizja czy internet, które ułatwiają zadanie ewangelizacji. W tej misji w sposób szczególny uczestniczy rodzina jako podstawowa wspólnota prawdy, życia i miłości. To rodzina jest „pierwszą nauczycielką wiary i szkołą prawdziwego człowieczeństwa”. Doświadczamy na co dzień tego, że nacisk mediów publicznych jest wielki, że bez pogłębienia zarówno myślenia, jak i wychowania chrześcijańskiego nie jest możliwe zachowanie wierności wartościom moralnym związanych z Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pragnę w związku z tym zwrócić się z usilną prośbą do duszpasterzy i rodziców, stowarzyszeń i ruchów katolickich, aby oddziaływali w formie pozytywnej, tzw. aktywnej recepcji. To ona pobudza nas do propagowania katolickiej prasy i książki, które służą Chrystusowej wizji człowieka. Temu dziełu służą w ewangelicznym przekazie kościelne środki społecznego przekazu, którymi są m.in.: nasz Tygodnik Katolicki „Niedziela”, rozgłośnie radiowe - Fiat, Jasna Góra, Radio Maryja czy Telewizja Trwam.
Reklama
Istnieje bowiem - jak uczył błogosławiony Jan Paweł II - realne i wyczuwalne już niebezpieczeństwo, że wraz z olbrzymim postępem w opanowaniu przez człowieka świata rzeczy człowiek gubi istotne wątki swego wśród nich panowania. Wówczas sam staje się przedmiotem wielorakiej manipulacji przez całą organizację życia społecznego i nacisk środków przekazu. Papież przestrzegał nas przed zagrożeniami wypływającymi z zależności mediów i ich wpływu na rzeczywistość codziennego życia. Może to bowiem prowadzić do zatarcia różnicy pomiędzy prawdą a złudzeniem, pomiędzy dobrem a źle przeżywaną wolnością.
Nie bójmy się tego powiedzieć, że korzystanie osobiste i rodzinne czy we wspólnotach kościelnych z prasy katolickiej, rozgłośni kościelnych czy Telewizji Trwam pozwoli nam uniknąć groźnej w skutkach „ślepoty i głuchoty aksjologicznej”. A tym samym zdobędziemy się na odwagę i przejrzyste świadectwo Chrystusowi i Jego Kościołowi w służbie społecznej i narodowej.
Idąc w duchu wiary do Betlejem i wpatrując się w prawdę Syna Człowieczego, który dla nas stał się człowiekiem, podejmijmy w naszych rodzinach i wspólnotach ów wewnętrzny wysiłek, aby poprzez kościelne środki społecznego przekazu stawać się świadkami Chrystusa i „solą ziemi” ocalającą nasz świat.
Abp Wacław Depo jest przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.