Reklama

Niedziela Lubelska

Każdy uczeń jest darem

Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15 w Lublinie, wchodząca w skład Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, świętowała 60-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe z udziałem abp. Stanisława Budzika odbyły się 23 listopada

Niedziela lubelska 51/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Wojciech Kościuk

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Młodzież przygotowała program pt. „Ocalić od zapomnienia”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia przy ul. Bazylianówka to szczególne miejsce dla społeczności ośrodka, bowiem księża marianie już od 20 lat otaczają szkolną wspólnotę duszpasterską troską i otwierają swoje serca na potrzeby młodzieży. 23 listopada, uczniowie i ich rodzice, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy ośrodka, a także zaproszeni goście, dziękowali w niej za otrzymane łaski i za wstawiennictwem Niepokalanej, wypraszali Boże błogosławieństwo na nadchodzący czas.

Pomnażanie dobra

Reklama

Abp Stanisław Budzik, dziękując Bogu i ludziom za owoce 60-letniej pracy z młodzieżą, wymagającą szczególnej troski, apelował o nieustanne pomnażanie talentów. Podkreślał, że każdy jest zobowiązany do wdzięczności i rozwijania daru życia i miłości. - Nie możemy się usprawiedliwiać, że nie mamy żadnych talentów. Zawsze jest za co dziękować, i zawsze można pomnażać dobro i miłość; każdy na miarę swoich możliwości - mówił Ksiądz Arcybiskup. Wskazując na cechy dobrego chrześcijanina, który żyjąc na ziemi i spełniając swoje zadania, pamięta o życiu wiecznym, Metropolita wymienił, m.in. aktywność, zapobiegliwość i inicjatywę. - Każdy człowiek powinien rozwijać otrzymane od Boga talenty i pomnażać dobro, by nie zmarnować danego nam czasu - apelował. Talentem powierzonym w dłonie nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły, abp Budzik nazwał każdego ucznia. - Każdy uczeń jest darem i nie można go zmarnować. Z dobra, które otrzymaliśmy, będziemy kiedyś rozliczeni - przypominał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do życia i pracy patronki szkoły Marii Grzegorzewskiej, Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że dla niej najważniejszy był człowiek. - Maria Grzegorzewska całym swoim życiem mówiła, że wartość człowieka jest najważniejsza w świecie. Poświęciła się dla dobra innych, zwłaszcza tych wymagających wsparcia. Podkreślała, że należy wychowywać człowieka ku pełni, jaką może osiągnąć. Była przekonana, że rozwój młodego człowieka w dużej mierze zależy od nauczycieli, jakich spotyka na swojej drodze. Dlatego apelowała, by wychowawcami nowych pokoleń byli ludzie wszechstronnie wykształceni, bogaci wewnętrznie, charyzmatyczni - mówił abp Budzik.

Spoglądając na sześć dekad historii lubelskiej szkoły, Pasterz dziękował za życie i pracę wszystkich, którzy, nie szczędząc czasu i sił, starali się jak najwierniej wypełnić zadania postawione im przez patronkę. - Chociaż początki szkoły były trudne, zwłaszcza z materialnego punktu widzenia, to nie zabrakło wspaniałych ludzi, dla których ważny był każdy człowiek. Dzięki nim, w ciągu 60 lat, szkolne mury opuściło ponad 4,5 tys. absolwentów, przygotowanych do życia w społeczeństwie. Dziś dziękujemy za przeszłość, i z nadzieją patrzymy w przyszłość - mówił Ksiądz Arcybiskup. Społeczności szkolnej życzył, by Bóg pomnażał dobro i błogosławił na kolejne lata nauki i pracy.

Troska o nowe pokolenia

Reklama

Druga część uroczystości odbyła się w murach ośrodka przy al. Spółdzielczości Pracy 65. Złożyły się na nią, m.in.: program artystyczny pt. „Ocalić od zapomnienia”, prezentacja historii szkoły przez dyrektora Andrzeja Berbecia oraz spotkanie z gośćmi, wśród których znaleźli się, m.in. przedstawiciele władz, instytucji i firm współpracujących z ośrodkiem. - Jest w nas taka potrzeba, by pamiętać o tych wszystkich, którym coś zawdzięczamy. To nie tylko odruch serca, ale i powinność, by oddać szacunek tym, którzy zapisali się w szczególny sposób w naszym życiu - mówił Andrzej Berbeć, przypominając historię szkoły, która swoimi początkami sięga 1952 r. Przywołując różne wydarzenia, Dyrektor podkreślał wielkie zaangażowanie trudnej do zliczenia rzeszy osób. - Szkoła zawsze miała szczęście do ludzi: znakomici dyrektorzy, wspaniałe grono nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących, wychowawców oraz pracowników administracji i obsługi. To oni oddali i oddają sprawie wychowania swoje najlepsze lata, zamiłowania, ambicje i talent - podkreślał.

Odwołując się do przeszłości, A. Berbeć dowodził, że minione pokolenia przyczyniły się do stworzenia mocnych fundamentów szkoły. - Ich praca sprawiła, że dzisiaj możemy pracować w szkole, w której w sposób nowoczesny młodzież uczy się zawodu oraz życia w społeczeństwie. Bo misją naszej szkoły wciąż jest przygotowanie uczniów do podstawowego funkcjonowania w życiu codziennym, zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, pewności siebie i sukcesu. Integracja wszystkich podmiotów wokół jednego celu, jakim jest dobro młodzieży, określiła profil naszej placówki, w której mogą prawidłowo żyć i rozwijać się dzieci z niepełnosprawnością umysłową. I chociaż zmieniają się czasy i ludzie, to wciąż zachowujemy troskę o ucznia i odpowiedzialność za niego, a idea zdobywania wiedzy, kwalifikacji zawodowych i kształtowania postaw młodego pokolenia wciąż jest aktualna - podkreślał.

Zdaniem Dyrektora: - Obchody jubileuszu służą nie tylko prezentacji historii i osiągnięć w okresie 60 lat, ale także ukazaniu nowego oblicza szkolnictwa specjalnego oraz konieczności istnienia placówek, których zadaniem jest kształcenie, usprawnienie i stymulowanie rozwoju uczniów z niepełnosprawnością umysłową, którzy każdego dnia zmagają się z różnymi trudnościami. Wspólnie z tymi, którzy nie są obojętni wobec tak ważnej sprawy, jaką jest wychowanie młodego pokolenia, pragniemy dobrze przygotować młodzież do życia w społeczeństwie XXI wieku - deklarował Andrzej Berbeć.

W skład Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie wchodzą: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15 Specjalna im. Marii Grzegorzewskiej, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, Warsztaty Szkolne i Internat. Informacje o ośrodku można znaleźć na stronie www.sosw1.lublin.pl

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie dla rodziców przeciwko lekcjom LGBT w szkołach

[ TEMATY ]

szkoła

LGBT

candy1812/fotolia.com

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Rodzice mają prawo do informacji dotyczącej tego, co się dzieje na terenie szkoły, do której uczęszczają ich dzieci, a także tego, co propagują organizacje pozarządowe

Fundacja Pro-prawo do życia przygotowała antypedofilskie oświadczenie dla rodziców i zachęca do składania go u dyrektorów szkół i przedszkoli. To odpowiedź na forsowanie tzw. "edukacji" seksualnej według Standardów WHO przez homoseksualne lobby LGBT.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację LGBT, której celem jest wprowadzenie we wszystkich stołecznych szkołach "edukacji" seksualnej według Standardów WHO i zajęć oswajających dzieci z homoseksualizmem. Władze Warszawy nie kryją także, że planują rozszerzyć tego typu "edukację" również na przedszkola. 4 latki maj uczyć się o masturbacji, 6 latki o wyrażaniu zgody na seks a 9 latki na temat pierwszych doświadczeń seksualnych i orgazmu
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

2025-07-27 07:25

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Komentarz do Ewangelii wegrzyniak.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję