Reklama

Niedziela Legnicka

Święto odrodzenia Polski

11 listopada - Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Przypomina czas, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. To dzień, w którym nastąpiło przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Marszałek stał się wówczas Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisali zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Co roku, 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Niedziela legnicka 48/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Niepodległość

ojczyzna

Archiwum Radia Plus

Uroczystości w katedrze legnickiej

Uroczystości w katedrze legnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w przededniu narodowego święta, uczniowie pierwszych klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego złożyli na legnickim Rynku uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i pożarniczej zadeklarowali, że słowa zawarte na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” będą wyznacznikami ich dalszej drogi życiowej.

W sobotę Klub „Gazety Polskiej” i lokalni działacze PiS oraz mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II na comiesięcznym marszu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej, m.in. pod tablicą na budynku przy ul. Libana, Pomniku Ofiar Komunizmu przy ul. Skarbka oraz pod tablicą Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w legnickiej katedrze. Kolejnym punktem sobotniego dnia był „Super taneczny Bal Niepodległości”, który po raz pierwszy zorganizowano w Legnicy. Jak się okazało frekwencja dopisała, bowiem uczestniczyło w nim ponad 80 osób. Na balu, jak mówią uczestnicy, obok dobrej zabawy nie zabrakło podniosłych chwil. Odśpiewano hymn narodowy, rozdano flagi, a także składano życzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę, 11 listopada, w katedrze legnickiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Zwracając się do zebranych, Ksiądz Biskup mówił: - Miłość do ojczyzny jest wyrazem naszej miłości. Niektórzy uważają, że ojczyzna jest tam, gdzie jest nam dobrze. Tymczasem człowiek, który wie czym jest ojczyzna, kocha ją, ceni, modli się za nią i poświęca się dla niej. Dziś mamy nowe wyzwania. Kiedy mieliśmy jednego czy drugiego wroga, byliśmy zjednoczeni. Walczyliśmy z wrogiem o wolność. Kiedy ją odzyskaliśmy, to często przeciwko sobie występujemy i brak wśród nas jedności. Modląc się za ojczyznę, trzeba modlić się o jedność wszystkich Polaków, abyśmy wszyscy razem wyrażali wdzięczność za odzyskaną wolność i starali się ją dobrze zagospodarować. Kiedyś śpiewaliśmy „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Teraz śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” - mówił dalej bp Cichy: - Abyśmy tej wolności nigdy nie utracili. Aby zewnętrzna wolność ojczyzny połączyła się z naszą wewnętrzną wolnością. Abyśmy naszą postawą w słowach i czynach pokazali, że naprawdę kochamy tę rzeczywistość, której na imię Polska.

Należy nadmienić, że w intencji naszej ojczyzny wraz z Księdzem Biskupem modlili się samorządowcy, politycy, przedstawiciele związków kombatanckich, szkół i przede wszystkim sami mieszkańcy.

Dodajmy, że osoby, które uczestniczyły w Eucharystii otrzymały pamiątkowe chorągiewki, których rozdano kilkaset po zakończonej Mszy św. na placu przed katedrą.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w sali spotkań przy parafii pw. św. Tadeusza Apostoła, przy ul. Asnyka. Tam, odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego wysłuchano programu słowno-muzycznego w wykonaniu Zespołu „Rota” ze Złotoryi.

Całość obchodów upamiętniających 94. rocznicę odzyskania niepodległości zakończył koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej oraz wieczorna Msza św. w intencji zmarłych żołnierzy AK i poległych za ojczyznę, sprawowana w poniedziałek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież modli się za Ojczyznę

Mszę św. za Ojczyznę i w intencji narodu polskiego odprawiono 31 stycznia w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie. Przewodniczył jej wikariusz parafii ks. Stanisław Szlijan, a kazanie wygłosił ks. Tomasz Kancelarczyk, organizator największego w Polsce - Szczecińskiego "Marszu dla Życia". O ile Msza w tej intencji to comiesięczna tradycja, o tyle po raz pierwszy szczególne zaproszenie skierowano do młodych ludzi. Bartłomiej Ilcewicz z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" wpadł na pomysł, żeby na Mszę za Ojczyznę zapraszać szczególnie młodzież. - Uważam, że jest potrzeba, żeby wśród młodych ludzi budzić ducha patriotycznego także przez takie Msze - tłumaczy.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję