Okres Bożego Narodzenia jest najkrótszym spośród wszystkich okresów Roku Liturgicznego. Rozpoczynają go I Nieszpory Uroczystości Narodzenia Pańskiego, a kończy Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po Trzech Królach. W zależności od układu kalendarza trwa od 14 do 20 dni. Jednakże znaczenie i intensywność świętowania tego czasu są porównywalne jedynie z Triduum Paschalnym, powszechnie uważanym przez liturgistów za centralne dni w całym Roku Kościelnym.
Ponieważ uroczystość Narodzenia Pańskiego jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele, posiada swoją Oktawę, czyli przedłużenie świętowania na osiem kolejnych dni. W wyniku stopniowego kształtowania się w historii obchodów poszczególnych świąt, aktualnie okres Bożego Narodzenia obejmuje święta i wspomnienia w różny sposób związane z Tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. W Polsce, ze względu na silną tradycję miejscową, okres Bożego Narodzenia można przedłużyć do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Atmosferę rodzinnych świąt Bożego Narodzenia każdego roku chce się przedłużyć, na ile się da. Służą temu liczne imprezy kulturalne organizowane w parafiach, kościołach, placówkach oświatowych, ośrodkach kultury naszej diecezji. Wśród nich coraz częściej napotykamy na koncerty pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu znanych zespołów, chórów czy solistów. Przedłużeniu świąt sprzyjają liczne przedstawienia jasełkowe i konkursy bożonarodzeniowych szopek, na które zapraszają zwłaszcza szkoły oraz domy kultury. Na uwagę zasługuje organizowany co roku Przegląd Jasełek w gminie Psary. Osobliwy klimat, który z pewnością przedłuży radosny czas Bożego Narodzenia, zapewni nam Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie, który wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń diecezjalnych i ogólnopolskich. Poza tym uczestnictwo w uroczystościach, które ściśle zespolone są z Tajemnicą Bożego Narodzenia z pewnością wpłynie na to, by święta na dłużej zagościły w naszych domach i sercach. 26 grudnia przeżywać będziemy uroczystość św. Szczepana, Diakona, Męczennika, a 27 grudnia św. Jana Apostoła i Ewangelisty - „ucznia, którego Jezus miłował”. 28 grudnia to z kolei święto Świętych Młodzianków Męczenników - Dzieci Betlejemskich, które pierwsze przelały niewinną krew za Jezusa. Kolejne święto przypada w niedzielę w oktawie Narodzenia Pańskiego - święto Najświętszej Rodziny - w której Jezus wzrastał, uczył się i przygotowywał do wypełnienia misji. Jest to święto wszystkich katolickich rodzin. 1 stycznia przeżywać będziemy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Będzie to tym samym zakończenie Oktawy Bożego Narodzenia - oddanie czci Tej, dzięki której Bóg mógł stać się człowiekiem. 6 stycznia - uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwanego świętem Trzech Króli, zaś w niedzielę po nim - święto Chrztu Pańskiego upamiętniające początek publicznej działalności Jezusa.
Święta nie muszą kończyć się po dwóch dniach, jak czasem bywa. Sposobów na przedłużenie bożonarodzeniowej radości jest co nie miara. Wystarczy tylko po nie sięgnąć, by tym razem nie wypowiedzieć jak co roku - „święta, święta i po świętach…”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu