Reklama

Barbórka w Lubinie

Biskup legnicki Stefan Cichy nosi tytuł Honorowego Dyrektora Górnictwa, który otrzymał w 2004 r. jeszcze jako biskup pomocniczy w Katowicach. Dlatego jego obecność na dorocznych uroczystościach górniczych w diecezji, której jest pasterzem, jest niejako obowiązkiem

Niedziela legnicka 51/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie tylko na Górnym Śląsku, ale także na Dolnym swoje patronalne święto obchodzą 4 grudnia pracownicy górnictwa i skalnicy. Tego dnia w Lubinie - siedzibie Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM S.A.), w największym kościele w mieście, w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe, górnicy miedzi wraz ze swymi rodzinami uczestniczyli w dziękczynnej Mszy św. Odprawiona ona została pod przewodnictwem Biskupa legnickiego, w gronie proboszczów okolicznych miejscowości, w których znajdują się kopalniane szyby i mieszkają górnicy. Uroczystą oprawę liturgii zapewniła górnicza orkiestra i górniczy męski chór.

Brońmy krzyża

Reklama

W homilii bp Stefan Cichy nawiązał do hasła obecnego roku duszpasterskiego, które brzmi: „Bądźmy świadkami miłości”. Przypomniał, że dzisiejszy świat potrzebuje świadków miłości. Takie świadectwo dawali na przestrzeni wieków święci. Takim świadkiem była też św. Barbara, związana z patronatem górników od XIV w. Siła świadectwa płynie zaś z krzyża Chrystusa.
Biskup legnicki przypomniał ostatnie orzeczenie Trybunału w Strasburgu, nakazujące zdjęcie krzyży w jednej z włoskich szkół. To wydarzenie wywołało żywą dyskusję na temat tego znaku w wielu mediach. Z uznaniem trzeba na tym tle przyjąć uchwałę Sejmu RP z dnia 3 grudnia br., o wolności wyznania i ochronie krzyża w naszej Ojczyźnie. „Bo gdyby iść konsekwentnie za takim orzeczeniem - mówił biskup Cichy - należałoby wystąpić z wnioskiem do Trybunału, aby usunąć znak krzyża, np. z flag państwowych od Szwajcarii począwszy, przez Szwecję, Norwegię Finlandię i in. Albo, zrezygnować z wszystkich krzyży zasługi, bądź też zlikwidować wszystkie skrzyżowania dróg, a zastąpić je rondami itd. Tymczasem ten znak to nie tylko symbol religijny i znak miłości Boga do ludzi, ale także w sferze publicznej przypomnienie o gotowości do poświęcenia i ofiary dla drugiego człowieka. Znak, który wyraża wartości budujące szacunek dla godności człowieka, praw osoby ludzkiej i wspólnot. Ale nie wystarczy tylko stawać w obronie krzyża. Trzeba również postępować w świetle nauki krzyża. Wyrazem tego jest nasza modlitwa i całe życie….” - mówił Biskup legnicki. Życzył też braci górniczej, aby wpatrując się w swoją świętą Patronkę - która jest przedstawiana z kielichem i hostią w ręku - czerpali z Eucharystii siły do dawania świadectwa miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydarzenia okołobarbórkowe

Świętu górniczemu towarzyszy wiele innych wydarzeń związanych ze zwyczajami górniczymi i uroczystościami, podczas których zasłużeni górnicy za swoją dotychczasową pracę i działalność otrzymują różne nagrody. W nich też uczestniczy biskup Stefan Cichy, ubrany w galowy strój górniczy, z szablą i czakiem (czapka górnicza) z zielonym pióropuszem, który mu przysługuje jako Honorowemu Dyrektorowi Górnictwa. Od innych górników różni się tylko noszonym krzyżem biskupim. Z tym tytułem związane jest także wymaganie, aby przynajmniej raz na dwa lata zjechał lub zeszedł do podziemi kopalni. Jak dotąd z tego zobowiązania stara się wywiązywać.

Kościół legnicki wdzięczny za pomoc

„Wdzięczność jest ważną cnotą człowieka na co dzień, nie tylko od święta - mówił podczas uroczystości Biskup legnicki. Wdzięczność za dobro, którego doznaliśmy. Dziękujemy Panu Bogu za przykład życia i opiekę św. Barbary nad górnikami przez wiele już wieków. Chcemy dziękować także ludziom. Wszystkim górnikom za trud ich pracy i pomnażanie dobra wspólnego. Z radością dowiedziałem się, że KGHM osiąga w tym roku lepsze wyniki niż się spodziewano, a także że jest jedyną polską firmą, która znajduje się w gronie 100 najlepszych firm świata. To powód do dumy, radości i gratulacji dla pracowników i tych, którzy kierują pracami przedsiębiorstwa. Życzę, aby dalej to miejsce było zachowane, a także aby Kombinat nie stracił 2 miejsca w produkcji srebra i 7 w produkcji miedzi. Także pragnę wyrazić wdzięczność, jako biskup legnicki, za dobro, którego doświadcza duża część społeczeństwa i nasz Kościół legnicki. To dzięki Kombinatowi, jego przedsiębiorstwom, spółkom i fundacjom, co roku spora grupa dzieci korzysta z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez diecezjalną Caritas. Także dotąd doświadczamy pomocy przy rewaloryzacji naszego diecezjalnego sanktuarium w Krzeszowie, a także wielu innych zabytków usytuowanych w parafiach naszej diecezji. Również wsparciem cieszy się nasze Wyższe Seminarium Duchowne. Za to wszystko chcę dzisiaj raz jeszcze podziękować”.

Rozbudowa kombinatu

Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi S.A. powstał w 1961 r. Obecnie zatrudnia ok. 18 tys. pracowników i 10 tys. w spółkach powstałych wokół Kombinatu. Jest największym zakładem w rejonie. Jeden z tych zakładów - Kopalnia „Rudna” obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia.
Jednak w bieżącym roku mieszkańców rejonu zelektryzowała wieść, że zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów „polityką energetyczną Polski”, od przyszłego roku rząd zamierza chronić przed zabudową perspektywiczne złoża węgla brunatnego. Okazuje się, że takie złoża zalegają pod ziemią w pasie o szerokości 10-30 km między Legnicą a Głogowem. Gdyby ten obszar miał stanowić obszar przyszłej kopalni odkrywkowej, skutkami powstania nowej kopalni może być dotkniętych ok. 20 tys. mieszkańców. To wywołało protesty, powstał nawet Społeczny Komitet „Stop Odkrywce”, który w zorganizowanym referendum przeciwko budowie kopalni pozyskał głosy mieszkańców wyrażających swój sprzeciw wobec tych planów. Komitet śledzi też na bieżąco wszystkie decyzje rządowe w tej sprawie.
Na terenie diecezji legnickiej w dniu św. Barbary świętują także skalnicy, a więc wszyscy pracujący w dość licznych na naszych terenach kopalniach kamienia i kamieniołomach.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję