Minęło 25 lat od pielgrzymki w sierpniu 1984 r. do Rzymu, do Ojca Świętego Jana Pawła II. To tam przy grobie św. Piotra pielgrzymi wraz z ks. Franciszkiem Kołodziejem polecali wszystkie trudne sprawy tak osobiste, jak i społeczne. Po powrocie do ojczyzny kilka osób - uczestników tej pielgrzymki - pod opieką ks. dr. Jana Koca, pełniącego wówczas obowiązki diecezjalnego duszpasterza rodzin, założyło Ruch Obrony Życia. Tak rozpoczęła się działalność obrońców życia, realizowana w późniejszych latach w nowych ruchach i organizacjach pozarządowych.
We wrześniu 1990 r. powstała Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia w Warszawie, kierowana przez ks. Ryszarda Halwę. Przewodniczącą rzeszowskiego oddziału tej organizacji została Józefa Kowalik. Fundacja kontynuowała działalność Ruchu. W grudniu 1992 r. zarejestrowane zostało Stowarzyszenie „Tak - Życiu”, którego celem jest pomoc matkom samotnym i rodzinom wielodzietnym oraz działanie na rzecz zdrowia i szczęścia osób niepełnosprawnych. Pierwszy raz duchową adopcję w naszej diecezji podjęto 21 marca 1996 r. w parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. 28 grudnia 2000 r., w święto Młodzianków zawiązał się Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, który od października 2001 r. w kościele Świętej Rodziny organizuje w każdą I sobotę miesiąca czuwania modlitewne. W spotkaniach tych uczestniczą różne organizacje, w tym Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. Stowarzyszenie „Miłość i Odpowiedzialność” zrzesza doradców życia rodzinnego, będących równocześnie nauczycielami i instruktorami naturalnego planowania rodziny. Od 9 lat działa Harcerska Służba Najmniejszym. Harcerze adoptują duchowo poczęte dzieci, uczestniczą we wszystkich inicjatywach obrońców życia. Najmłodszą organizacją współuczestniczącą w sprawie obrony życia jest Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny „Szczęśliwy Dom”, powołane do istnienia 17 lutego 2007 r. Praca stowarzyszenia koncentruje się wokół szeroko rozumianej pomocy i wsparcia rodziny. Wspólnymi działaniami są corocznie organizowane m.in.: Marsz za Życiem, Droga Krzyżowa, Narodowy Dzień Życia, pielgrzymka pokutna do Tarnowca.
Tegoroczny jubileusz ćwierćwiecza działalności obrońców życia na Rzeszowszczyźnie stał się okazją do spotkania na Kongresie Obrońców Życia w Centrum Życia i Rodziny im. Wiktorii i Józefa Ulmów przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Był to czas modlitwy, podsumowań, wykładów poświęconych tematyce troski o życie oraz dyskusji nad sposobem dalszej pracy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu