Doskonale odnajdują się tu zarówno wspólnoty na rekolekcjach, dzieci na niedzielnych bajkach, jak i fani mocnego uderzenia podczas koncertu chrześcijańskiej muzyki rockowej. Choć kaplicę i aulę widowiskową dzieli zaledwie kilkadziesiąt metrów, to jednak nikomu to nie przeszkadza. - Dbamy, by sacrum i profanum się przenikały i by obie te rzeczywistości były naprawdę „dobre” - podkreśla Norbert Cesarz, kierownik artystyczny „Dobrego Miejsca”.
Od zdrowasiek po bale
Reklama
Działalność „Dobrego Miejsca” można podzielić na cztery sfery - rekolekcyjna, oświatowa, kulturalna oraz charytatywna. - Jest u nas także Katolicki Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej, gdzie bezpłatnie można zasięgnąć porady psychologów, pedagogów oraz specjalistów od życia duchowego. To takie duchowe SOS - tłumaczy ks. Bogusław Jankowski. Do poradni zgłasza się wielu chętnych.
Dom w Lasku Bielańskim początkowo był budowany jako seminarium duchowne. Jednak klerycy wrócili na Krakowskie Przedmieście i archidiecezja stała się właścicielem olbrzymiego domu rekolekcyjnego, a właściwie multikompleksu, gdzie teraz znajduje się zarówno znakomita baza noclegowo-rekolekcyjna, jak i gimnazjum, liceum, bursa szkolna, Papieski Wydział Teologiczny, Prymasowski Instytut Życia Wewnętrznego, Studium Organistów, sala gimnastyczna, kaplica, pomieszczenia gastronomiczne, sala widowiskowa i konferencyjna. - Mamy bogatą ofertę: od bezalkoholowych wesel, przez przedstawienia dla dzieci i kabarety dla dorosłych, aż po kontemplacyjne dni skupienia dla sióstr zakonnych czy obrady biskupów. Czyli dla każdego coś dobrego - żartuje ks. Jankowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2Tm2, 3, Magda Anioł, Siewcy Lednicy
Efekt wieloaspektowej działalności jest taki, że miesięcznie przez „Dobre Miejsce” przewija się aż kilkanaście tysięcy osób.
Centrum Kultury ściśle współpracuje z parafią ks. Wojtka Drozdowicza w Lasku Bielańskim. Dlatego też część imprez kulturalnych jest organizowanych w nastrojowym pokamedulskim podziemiu.
Ważnym aspektem działalności „Dobrego Miejsca” jest szeroko rozumiany mecenat kultury chrześcijańskiej. W sali widowiskowej grały m.in. takie gwiazdy, jak 2Tm2, 3, Magda Anioł, „Grupa Mocatra” czy „Siewcy Lednicy”. Co roku jest organizowany także Warszawski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej oraz ogólnopolski przegląd teatrów offowych (niekomercyjnych). - Chcemy wspierać młodych twórców, którzy swoją sztukę opierają na wartościach - podkreśla ks. Jankowski.
Oprócz słuchania samych koncertów, oglądania filmów i przedstawień część „twórczości” można zabrać ze sobą do domu. Tuż obok jest bowiem sklep z dobrą muzyką „Chrześcijańskie Granie”. To właśnie tu po każdym koncercie artyści podpisują płyty. - Mamy też multimedia, filmy czy płyty z przedstawieniami Teatru TVP - pokazuje Michał Guzek, który zajmuje się sklepem. I mówi, że cały asortyment jest dostępny również w internecie
Ks. Bogusław Jankowski, dyrektor „Dobrego Miejsca”
Reklama
Misją naszej placówki jest organizowanie i promowanie wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które w sposób pośredni lub bezpośredni odnoszą się do wartości chrześcijańskich.
Dzięki bardzo dobrej współpracy ze świeckimi w stosunkowo krótkim czasie staliśmy się centralnym ośrodkiem kultury chrześcijańskiej w archidiecezji warszawskiej.
(as)
Nie tylko na Wielki Post
22 marca (niedziela) godz. 17
Film,, Wyspa” reż. P. Łungin
„Dobre Kino” na Wielki Post
Wstęp: 10 zł
5 kwietnia (Niedziela Palmowa) godz. 12.30
Przedstawienie „Chrystus umarł. Chrystus Zmartwychwstał!” Teatru Wertep z Łodzi
Przedstawienie dla dzieci z cyklu Niedzielne Bajeczki. Wstęp wolny
5 kwietnia (Niedziela Palmowa) godz. 17
Film,, Popiełuszko”, reż. R. Wieczyński „Dobre Kino” na Wielki Post
Wstęp: 10 zł
Dobre Miejsce
- Centrum Kultury
ul. Dewajtis 3 - Las Bielański w Warszawie,
tel: (0-22) 561-01-23, (0-22) 561-01-00
- Dom Rekolekcyjny
tel. (0-22) 561-01-00, (0-22) 561-01-05, fax (0-22) 839-16-45
Sklep „CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE”
tel. (0-22) 561-01-22
Katolicki Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej
zapisy: tel. 0-660-511-566