Reklama

Łodzianie w Brukseli

Niedziela łódzka 4/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na przełomie starego i nowego roku już po raz 31. odbyły się Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez wspólnotę Taizé. Ponad 40 tys. młodych Europejczyków zostało przyjętych przez rodziny belgijskie mieszkające w Brukseli i w okolicznych miejscowościach. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło także młodzieży z Łodzi, która przybyła na to niezwykłe spotkanie autokarami i samochodami. Tradycyjnie wyjazd zorganizowały Duszpasterstwa Akademickie: „Piątka”, „Węzeł”, DA ojców Jezuitów oraz DA parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini. Młodzieży towarzyszyło kilku kapłanów oraz kleryków.

Polska Bruksela

Od 29 grudnia ub.r. do 2 stycznia br. Bruksela stała się drugą stolicą młodych Polaków. Naszych rodaków można było spotkać wszędzie - w metrze, podczas zwiedzania miasta, na modlitwach czy przy wydawaniu posiłków. Tradycją stało się już, że Polacy zawsze stanowią najliczniejszą grupę przyjeżdżającą na spotkania Taizé. Oprócz tego, że byli widoczni poprzez symbole narodowe, dali się też rozpoznać przez śpiew i radosne tańce narodowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Codzienna modlitwa

Reklama

Pielgrzymi byli rozlokowani w 180 parafiach, w których codziennie rano odbywały się modlitwy oraz spotkania tematyczne. Po obiedzie w halach Brussells Expo miała miejsce modlitwa południowa z udziałem braci z Taizé, a wieczorem medytacja i rozważanie Brata Aloise - przeora wspólnoty. W otoczeniu dzieci wzywał młodych do zaufania Bogu i gorliwej modlitwy o pokój na świecie, szczególnie w miejscach, gdzie obecnie toczą się konflikty zbrojne. Każde spotkanie kończyła adoracja krzyża, podczas której każdy uczestnik mógł podejść do krzyża i poprzez położenie głowy na kopii krucyfiksu powierzyć Bogu swoje troski, zmartwienia, a także radości. Na osobach, które po raz pierwszy przybyły na spotkanie Taizé niezwykłe wrażenie wywarła cisza, która towarzyszyła modlitwie i medytacji wśród uczestników.

Wieloaspektowość spotkań

Spotkania Taizé są niezwykłe pod wieloma aspektami. Łączą w sobie pielgrzymkę, modlitwę, turystykę, stwarzają możliwość poznania przedstawicieli różnych kultur, narodów i języków. Uczestnicy starają się wykorzystać wszystkie te aspekty, a w poznaniu każdego z nich pomagają im spotkania tematyczne przygotowane w różnych miejscach Brukseli. W tym roku możliwości spotkań było naprawdę bardzo dużo. Młodzi mogli, m.in.: poznać działalność Unii Europejskiej poprzez wizytę w jej gmachach i rozmowę z pracownikami, zwiedzić miasto z przewodnikiem, odwiedzić klasztor sióstr Matki Teresy i poznać charyzmat tej wspólnoty, porozmawiać na tematy związane z pokojem na świecie, spróbować swoich sił w jednym z chórów, pomedytować przy tekstach Biblii. Każdego dnia była otwarta hala modlitwy, gdzie można było w ciszy porozmawiać z Bogiem oraz skorzystać z sakramentu pokuty.

„Święto narodów”

Reklama

Noc sylwestrową uczestnicy spotkania przeżyli w bardzo różnorodny sposób. Przed północą w parafiach miały miejsce modlitwy o pokój na świecie. Następnie młodzi hucznie powitali nowy rok, składając sobie życzenia w wielonarodowym gronie. Grupy z różnych krajów zaprezentowały swoje kultury, czy to przez śpiew, taniec czy w inny pomysłowy sposób. Organizatorzy zadbali o to, by na stołach nie zabrakło smakołyków i lokalnych potraw oraz ciepłych napojów. Niejednokrotnie nowy rok uczestnicy witali na placach miejskich, gdzie odbyła się zabawa taneczna. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się polskie tańce narodowe. W wykonanie „Poloneza” z radością zaangażowali się mieszkańcy innych krajów, którym nasz polski taniec przypadł do gustu. Zabawy noworoczne trwały do późnych godzin nocnych. W Nowy Rok odbył się uroczysty obiad u rodzin goszczących przybyszów, podczas którego gospodarze i goście wymienili się drobnymi upominkami, będącymi wyrazem wdzięczności za spotkanie. Oczywiście, nie brakowało także rozmów na różnorodne tematy, związane z życiem codziennym, jak i pobytem w Taizé.

Niezwykła gościnność

Po raz pierwszy w historii spotkań europejskich prawie wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w domach. Aż 10 tys. belgijskich rodzin przyjęło pielgrzymów i tylko nieliczna grupa mieszkała w szkołach. Brukselczycy otworzyli przed gośćmi nie tylko swoje domy, ale i serca. Jest to o tyle zaskakujące, że mieszkańcy Europy Zachodniej z natury są zamknięci w sobie i nieufni, rzadko potrafią aż tak otworzyć się przed znajomymi. Jednak czas spotkania Taizé stał się dla nich prawdziwą „pielgrzymką zaufania”, co młodzi Europejczycy docenili.

W oczekiwaniu na Poznań

Przed zakończeniem spotkania z Brukseli Brat Aloise ogłosił etapy „Pielgrzymki zaufania przez ziemię” w 2009 r. Wśród Polaków największą radość wywołała wiadomość, że następne spotkanie europejskie odbędzie się w Poznaniu. Specjalnie z tej okazji do Belgii przybył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który osobiście zaprosił młodych całej Europy do stolicy Wielkopolski. Bracia z Taizé będą gościć, m.in. w Wilnie (od 1 do 3 maja br.), w Sewilli i w Stuttgarcie. Azjatycki etap pielgrzymki odbędzie się w Manili na Filipinach od 3 do 7 lutego 2010 r.
W Poznaniu rozpoczęły się już przygotowania do spotkania. Organizatorzy spodziewają się udziału jeszcze większej liczby Polaków niż w tym roku, ale liczą także na pomoc przy organizacji spotkania. Potrzeba kilkuset wolontariuszy. Jest to także okazja, by odwdzięczyć się za życzliwość, okazaną Polakom podczas dotychczas odbytych spotkań. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie wspólnoty Taizé: www.taize.fr/pl. Do zobaczenia w Poznaniu!

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję