Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie życia

- Jestem tu, bo chcę podziękować Bożemu Miłosierdziu za wszystkie łaski, które do mnie docierają. Wiem, że to wszystko, co w życiu przetrwałam, było dzięki Jezusowi i Jego miłosiernej miłości - powiedziała jedna z parafianek podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Ktoś inny przyszedł, by pokłonić się Miłosiernemu Bogu i podziękować za wsparcie w chorobie dla całej rodziny oraz za wszelkie doświadczenia, które doprowadziły do konfesjonału i Komunii św.

Niedziela sosnowiecka 47/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

obraz

Jan Paweł II

relikwie

Agnieszka Lorek

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś w sposób szczególny dziękujemy za narodziny wnuka - wyznali małżonkowie obecni na Eucharystii peregrynacyjnej. Jeden z parafian prosił o zgodę w rodzinie, „bo tak jej brakuje wśród najbliższych, niech to nawiedzenie odmieni ich serca i umysły”. Ile było oświadczeń, podziękowań, błagań i próśb skierowanych pod adresem Jezusa Miłosiernego i bł. Papieża Polaka tej peregrynacyjnej doby, wiedzą jedynie sami zainteresowani.

- Nawiedzenie jest czymś zupełnie wyjątkowym, to niepowtarzalne spotkanie życia, kiedy można skrzyżować swój wzrok ze wzrokiem Jezusa oraz mieć możliwość ucałowania relikwii krwi bł. Ojca Świętego, który jeszcze nie tak dawno był z nami - wyznała p. Ewa z Jeziorek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczenie nawiedzenia

Nawiedzenie obrazu i relikwii dobiega końca, przeżywamy ostatni miesiąc wędrówki świętych znaków po parafiach i wspólnotach diecezji. 5 listopada tego niezwykłego spotkania doświadczyli wierni z parafii w Jaworznie-Jeziorkach. Tego dnia parafia przeżywała także 12. rocznicę konsekracji parafialnego kościoła. Centralnej uroczystości peregrynacyjnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z parafią w Jeziorkach: ks. prał. Eugeniusz Cebulski oraz pierwszy proboszcz, ks. Jerzy Dębski i katecheta ks. Andrzej Lichosyt.

Reklama

Wspólnota, której patronuje św. Józef Rzemieślnik, to jedna z najmniejszych parafii naszej diecezji. Liczy nieco ponad 800 wiernych. Jej zalążków należy szukać już na początku lat 80. XX wieku, kiedy Msze św. niedzielne i katechezy dla dzieci i młodzieży odbywały się w prywatnych domach. Kolejne lata przyniosły budowę tymczasowej kaplicy, a następnie kościoła. 10 sierpnia 1994 r. bp Adam Śmigielski erygował nową parafię w Jeziorkach, a 5 listopada 2000 r. konsekrował parafialny kościół.

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

Reklama

Po raz pierwszy w swojej blisko 18-letniej historii tutejsza parafia przeżywała nawiedzenie. Do tego dnia przygotowywała się od kilku miesięcy na sposób duchowy i materialny, dokładając wszelkich starań, aby jak najpiękniej podjąć tak ważnych Gości. Niezwykłość wydarzenia w słowach homilii podkreślił Biskup: - Sam nasz Pan przybywa do nas w cudownym obrazie, który został namalowany według Jego polecenia. Co się za tym kryje? Dlaczego z tym obrazem związane są tak wielkie obietnice, które pochodzą od samego Boga? - pytał. To nie przypadek, że obraz „Jezu, ufam Tobie” jest także w waszym kościele, którego wznosiliście z ogromnym zapałem, w waszej wspólnocie wiary. Tymczasem Jezus Miłosierny przychodzi, by was, często zabieganych i utrudzonych wesprzeć, pokrzepić, dodać sił i otuchy, przynieść radość i pokój do waszych serc i rodzin. Popatrzcie w jakiej postawie jest Pan Jezus... Jego łagodne i spokojne oblicze, ręka uniesiona do błogosławieństwa mówią same za siebie. Bóg pragnie zesłać na was wszystkich bez wyjątku swoje łaski. Dlatego powtórzę za Ojcem Świętym „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Czy zastanie nasze drzwi otwarte? A Pan Jezus powiedział św. s. Faustynie: „ludzkość nie zazna spokoju dopóki nie zwróci się do źródła Miłosierdzia mojego” - zaznaczał Kaznodzieja. Mówił także o trzech sposobach czynienia miłosierdzia. A są nimi: uczynek, słowo i modlitwa, jeśli w ten sposób uczcimy ten obraz, spełnią się Jego obietnice.

Kolejna karta historii

Podczas Mszy św. bp Kaszak dokonał poświęcenia nowych stacji drogi krzyżowej w parafialnej świątyni. Następnie proboszcz parafii, ks. Wiesław Jarząbek klęcząc przed obrazem Jezusa Miłosiernego zawierzył wszystkie sprawy i mieszkańców Bożemu Miłosierdziu. Potem długa kolejka wiernych cierpliwie czekała na chwilę aby ucałować relikwie bł. Jana Pawła II.

5 listopada parafia w Jeziorkach dopisała kolejną kartę do swojej historii. - Dla naszej wspólnoty nawiedzenie było głębokim przeżyciem. Parafianie stanęli na wysokości zadania, a na zaproszenie Jezusa Miłosiernego odpowiedzieli nawet ci, którzy rzadko przekraczają progi domu Bożego. Oby to spotkanie z Miłością Miłosierną i bł. Papieżem Polakiem zaowocowało, przemieniło ludzkie serca, oby w przeżywanym Roku Wiary ludzie otworzyli drzwi Chrystusowi - mówi Duszpasterz wspólnoty w Jaworznie-Jeziorkach.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świat wspomina Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wspomnienie

Vatican Media

Kościół katolicki na całym świecie 22 października wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. To papież Benedykt XVI podczas procesu beatyfikacyjnego zapowiedział, że nowy błogosławiony będzie odbierał kult publiczny 22 października, czyli we wspomnienie rozpoczęcia jego pontyfikatu w 1978 r.

Podczas historycznej Mszy św. na placu św. Piotra w Watykanie Jan Paweł II, choć sam był pełen obaw rozpoczynając posługę biskupa Rzymu, tak zwrócił się do ludzi na całym świecie: Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie lękajcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie! Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka

2026-06-25 12:26

mat. pras

W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję